Dizel Araç Kullanma Püf Noktaları

Araba kullanmanın püf noktaları nelerdir diye sorduğumuz deneyimli bir sürücü hemen manuel transmisyonlu ve dizel araçlar hakkında konuşmaya başlayacaktır. Zira pek çok kimsenin spesifik olarak dizel arabalar nasıl kullanılır konusunda bilgisi yoktur. Ama tecrübeli sürücüler dizel araba nasıl kullanılır gayet iyi bilirler.

İyi ama, ne farkı var? Dizel araba ile benzinli araba kullanım farkı yaratacak kadar farklara nasıl sahip olabiliyor?

Dizel araba, otomobil; yani 5 kişilik taşıyıcı araç sıfatını yakın zamanda popülerleştirmiş bir taşıma aracıdır. Bu cümle ne anlatmak istiyor hemen açalım. Dizel motorlu otomobiller prensipte uzun yıllardır var olsa da, yakın zamanda popüler hale gelmiş, motor teknolojisindeki değişiklikler sayesinde dizel motor, binek araçlarda kullanılmaya en uygun forma 80’li yıllardan itibaren girmiştir.

Dizel motor ağır kullanım için uzun yıllardır kullanılmaktaydı. Özellikler iş makinaları, kamyonlar, gemi motorları gibi, çok yüksek tork gerektiren ancak fazla ivmelenme sürat gerektirmeyen araç tiplerinde kullanılmaktaydı. Ancak örneğin kalkışlarda benzinli araçlara göre çok ağır oluşları ve motorun binek bir araç için çok büyük ve ağır oluşu gibi etkenler nedeniyle tercih edilmemekteydi.

dizel arac kullanirken dikkat edilmesi gerekenler

60’lı yıllardan itibaren, Supercharger ve Turbocharger motorlar geliştirilmeye başlanmış ve bu teknik dizel motorlarda da denenmiştir. 70’li yıllarda Daimler-Mercedes bu turbo şarjlı motoru binek araçlarda kullanmaya başlamış ancak üretim maliyeti yüksek olduğu için diğer markaların pek dikkatini çekmemiştir. 80’lerde başta Alman Otomobilleri olmak üzere özellikle Avrupa otomobil üreticileri, benzinli motorları terk edip, turbo şarjlı dizel motorları tercih etmeye başlamışlardır. Buna etken olarak dizel motorun benzinli motora göre daha güçlü oluşu ve daha az yakıt harcayışı gösterilebilir. Ayrıca gelecekte organik yakıtlarla çalışan dizel motorların geliştirilmesi de gündemdedir.

Buradan anlıyoruz ki, dizel motor, benzinli motora göre bir takım mekanik farklara sahiptir ve bu farklar hiçte azımsanmayacak derecede fazladır. Pekiyi kullanımda ne gibi farklar yaratır?

Öncelikle araç dizel motorlu ise, modern bir dizel de olsa, ona kamyonmuş gibi davranmalısınız.  Dizel araba kullanmanın püf noktaları nın en başında, motorun kalkış ısısına ve basıncına erişene kadar ısınmasının beklenmesi gelir. Bir dizel arabayı kontağı çevirdiğiniz anda yola çıkarmamalısınız. En azından 3-5 dakika rolantide ısınmasına izin veriniz.

Aracın otomatik veya manuel transmisyonlu oluşu aslında önemlidir. Zira eğer arabayı devirli kullanmayı bilmiyorsanız motor sesi ve devri analizinde pek de deneyimli değilseniz, vites geçiş zamanlarını kaçırabilir, motoru yorabilir ve fazla yakıt harcamasına sebep olabilirsiniz.

Benzinli araç kullanıcıları az yakacağı düşüncesiyle dizel araca geçtiklerinde bu durumdan biraz yakınırlar. Dizel motorlar, her ne kadar turboşarjlı olsalar da, ani ivmelenmeler ve yüksek devirler için uydun değildirler. Size bu noktada cevap verirler, yani gaza sonuna kadar bastığınızda bir benzinli araç kadar ani kalkışlar yaparlar ancak bu durumda hem motor yıpranır hem de oldukça yüksek miktarlarda yakıt harcarlar. Ne yazık ki, pek çok dizel araba kullanıcısı, dizel arabalar nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi olmadığından bu hatayı yapar ve fabrika tüketim verilerinin 2 katını harcayıp, üreticiye kızarlar. Oysa bu üreticinin suçu değil, dizel arabanın doğasında var olan bir özelliktir.

Devirli kullanım dizel araba kullanırken en dikkat etmeniz gereken husustur. Turbo arızaları ve tüketimin yükselmesi genellikle bu kurala uyulmamasından ortaya çıkmaktadır. Kaldı ki, yarış pistinde olmadığımıza göre ani kalkışlar ve agresif hızlanışlar da mantıklı değildir. Hem trafik  güvenliği, hem  araç sağlığı hem de ekonomik fayda yaratmak için dizel araçlar eşi bulunmaz fırsatlardır. Onları uygun biçimde kullanıp, kar edelim.

Dizel Arac Kullanma Puf Noktalari

Maddeler halinde sayacak olursak, Dizel araba kullanmanın püf noktaları

 • Yakıtı asla sonuna kadar kullanmayın, yolda kalmanız durumunda bidonla benzin getirseniz de, tamamen bitmiş dizel deposu, servis yardımı olmadan aktif hale gelmez.
 • Kontağı çevirdikten sonra, sistemin devreye girmesi, kızdırmak bujisi ve yakıt pompasının hazırlanması için kondol ışıklarının sönmesini bekleyin
 • Motorunuzun bakımlarını düzenli yaptırın
 • Ani kalkışlardan uzak durun
 • Mümkün olduğunca sabit süratlerde seyredin
 • Aracınızın devir saati 2-3 arasındayken bir üst vitese geçiş yapın
 • Normal seyir devriniz 2’nin biraz altındadır, 3 e kadar normaldir. Bundan sonra tüketminiz marjinal şekilde artar
 • Aracı gaza basmanız gerekmediğinde boşa almayın, mevcut viteste seyredin, hatta yavaşlıyorsanız ilgili hızın gerektirdiği vitese inebilirsiniz (motor freni)
 • Sonuç olarak, her mekanik aracı kullanmanın unsurları ve püf noktaları olduğu gibi dizel araba kullanmanın da incelikleri vardır. Bunlara dikkat etmek faydanıza olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dizel-arac-kullanma-puf-noktalari/