Doğal Cilt Bakımı

Doğal cilt bakımı, cildimizin gereksinim duyduğu bakımı kimi zaman evde kendi kendimize yapmak isteriz. Kendimize zaman ayırtmak ve kendimizi şımartmak son derece de iyi gelir. Hem cildimize gerekli olan nemi ve mineralleri veririz, hem de bu işlemi yaparken mutlu oluruz. Bu yazımızda cilt bakımı doğal yöntemlerle nasıl yapılır, doğal cilt bakım maskeleri nelerdir, cilt bakımı bitkisel ürünlerle yapıldığında daha mı etkili olur sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Ev ortamında ne tür doğal cilt bakım maskeleri yapacağınız biraz da cilt tipinizle alakalıdır.

Doğal cilt bakımı maskelerini uygulamadan evvel ilk olarak cildinizi temizlemelisiniz. Daha sonra ise cildin yatışması ve yağlı görünümün dengelenmesi için cilde ufak dokunuşlarla masaj yapılmalı ve cilt rahatlatılmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra cilde tonik uygulanmalı ve cilde kaybettiği doğal yağlar verilmelidir.

Toniğin ardından ciltte kuruma olursa ciltle uyumlu bir doğal yağla, cilt yağlı ise de su bazlı bir nemlendirici ile cilde destek verilmelidir.

Cilt bakımı bitkisel dokunuşlarla yapıldığında daha sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Sözgelimi doğal yöntemlerle elde edilen defne sabunu hem saçlarda hem de ciltte çok iyi sonuçlar vermektedir. Antiseptik özelliği de olan defne sabunu ciltteki sivilcelenmeyi önler ve son derece iyi bir temizleyicidir. Yine saf zeytinyağı ile üretilen sabunlar da cilt temizliğinde kullanılabilecek yegane ürünlerdir.

Doğal Cilt Bakımı 4

Bu ürünleri kullanarak hem natürel hem de oldukça ekonomik biçimde cilt bakımı yapılmış olur. Bu sabunları suyla birlikte elinizde de köpürtebilirsiniz, yahut köpürtme işlemi için doğal kabak lifi de kullanabilirsiniz. Doğal kabak lifi hem cildi temizler, aynı zamanda da cilde peeling yapar. Ancak doğal kabak lifini haftada iki seferden fazla kullanmak ciltte tahriş oluşturabilir.

Cilt bakımında en önemli adımlardan biri de cildi teskin etmektir. Bunu da en iyi tonikler başarır. Gül suyu bilinen en etkili ve faydalı cilt toniklerindendir. Özellikle yağlı ciltlerde matlaşma sağlayarak, cildi eşitler ve kurutmadan matlaşma sağlar. Kuru ciltleri de nemlendiren gül suyu, hassas ciltlere sakinlik verir.

Doğal Cilt Bakımı 3

Bir parça pamuğa bir miktar gülsuyu dökün ve önce alnınıza, burnunuza ve çenenize, yanaklarınıza ve tüm yüzünüze sürün. Bu işlemle eğer cildiniz yağlıysa siyah nokta oluşumunu önlemiş ve düzenli kullanımda ciltteki doğal dengeyi oturtmuş olursunuz.

Cilt bakımı doğal yöntemler ile yapıldığında hem cilde herhangi bir zararı dokunmuyor, hem de cilde ihtiyacı olan nemi yoğun şekilde sağlıyor. Kuru ciltlerdeki cilt bakımı doğal yağlarla yapılabilmektedir. Sözgelimi kuru bir cilde badem yağı, anemon yağı, buğday yağı, çörek otu yağı gibi yağlar ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Bu konuda yağlı cilt tipine sahip kişiler, kuru cilt tipine sahip kişilere göre daha şanssızdır.

Doğal Cilt Bakımı 2

Zira yağlı bir cilde asla yağ uygulaması yapılmaz. Yağlı bir cilde yağ ile nem vermeye çalışılırsa ciltte fazla yağ üretimi başlar ve birkaç gün içinde ciltte yoğun şekilde sivilce üretimi başlar. Bu sebeple su bazlı ürünler ve hem de yüzde yüz natürel olan aloe vera jeller yağlı ciltlere ihtiyaç duydukları nemin yüzde doksanını verir.

Aloe vera jel artık pek çok eczane, kozmetik market ve süpermarketlerin güzellik reyonlarında satılır hale geldi. Satın aldığınız aloe vera jel paketinin içinden çıkan maske kağıdının üstüne 2-3 çay kaşığı jel ekleyip, maskeyi en az 15 dakika boyunca cildinizde bekletebilirsiniz. Eğer kutunun içinden maske çıkmazsa, jeli parmaklarınız yardımıyla ya da bir fırça yardımıyla cildinize tatbik edebilirsiniz.

Doğal Cilt Bakımı 1

Doğal cilt bakım ürünleri markalarını; Dermalogica, Avene, Babe, Caudalie, DDF, Nuxe, Dr. Murad, La Roche- Posay, Vichy, Perricone, MD, Priori, Uriage, Filorga, Neostrata olarak sıralayabiliriz.

Bu dermokozmetik ürünler, dermatologlar ve dermokozmetik uzmanları tarafından önerilir. Bu tür ürünleri güvenilirliği olmayan satış noktalarından satın almamaya dikkat etmelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogal-cilt-bakimi/