Doğal Güzellik Maskeleri

Doğal Güzellik Maskeleri
Kadınlar için güzellik çağlar boyu devam eden bir tutku. İlk çağlardan bu yana kadınlar güzelleşmek ve ciltlerinin doğal dokusunu korumak için kendi hazırladıkları kremler, maskeler ve karışımları kullandılar. Teknoloji gelişip, kozmetik sanayisi ilerledikçe, çeşit çeşit güzellik ürünü raflarda yerini alsa da, çoğu kadın hala doğanın şifa ve güzellik dağıtan bağrında yetişen bitkilerle hazırlanan doğal malzemeleri kullanmaktan yana. Zamana meydan okumak, cilt güzelliğini muhafaza etmek ve olabildiğince geç yaşlanmak için cilde faydası kanıtlanmış ürünleri karıştırarak hazırlanan envai çeşit güzellik maskesi, hem gençlik ve tazelik vadediyor, hem de kolay ve hesaplı oluşlarıyla kadınlar arasında popülerliğini koruyor. Doğal maske tarifleri ile yapacağınız güzellik maskeleri, düzenli uygulandığında harikalar yaratıyor.

Doğal güzellik maskesi dendiğinde, doğal ürünler, taze sebze ve meyveler, aktardan temin edilecek otlar ve yağlar, yoğurt, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı proteinler akla geliyor. Bu malzemelerle yapılacak güzellik maskeleri ile cildinizi şımartabilir, ona parlaklık ve canlılık verebilirsiniz. 

Evde Güzellik Maskeleri Nasıl yapılır?

Doğal güzellik maskeleri tarifi bir hayli fazla ve çeşitli. Size Roma’da 2000 sene önce dahi evlerde kadınlar tarafından hazırlanan ve kullanılan bir tarif verelim.

 • Romische Güzellik Maskesi: Bu güzellik maskesi için 2 çorba kaşığı bezelye unu ve 2 çorba kaşığı süt yeterli. Bu malzemeleri karıştırıp, genişçe bir fırça yahut parmaklar yardımıyla cildinize sürün ve kuruyup cildinizi gerene kadar maskeyi bekletin. Süre sonunda yüzünüzü önce sıcak, sonra da soğuk suyla yıkayın. Bu doğal güzellik maskesi ile hem cildinizi temizler, hem de eğer yağlı bir cilde sahipseniz cildinizi yatıştırmış olursunuz.
 • Fin Güzellik Maskesi: Evde 3 gün boyunca bekletip ekşittiğiniz mayalı hazır hamuru yüzünüze sürün ve 30 dakika boyunca bekletin. Önce sıcak, daha sonra da soğuk suyla yıkayın.
  Özellikle kuru cilt tipinde görülen cilt çatlakları, pullanma, pürüzlenme gibi hassasiyetlere son derece iyi gelen bir güzellik maskesi tarifidir.
 • Patates Güzellik Maskesi: Büyük boy bir patatesi haşlayarak ezin. İçine bir miktar süt ve 1 adet yumurtanın sarısını koyun, karıştırın ve bir kabın içine alarak cildinizin dayanabileceği ısıya adar ısıtın. Karışımı yüzünüz sürün ve üzerini havluyla örtün. 20 dakika bekleyin ve önce sıcak, ardından soğuk suyla yıkayın.
  Patates maskesi cildi canlandıran, solgun ciltleri canlandıran, gevşek ciltleri toparlayan ve özellikle kuru ve hassas ciltler için uygun olan etkili bir maskedir.Doğal-Güzellik-Maskeleri-patates
 • Kleopatra Güzellik Maskesi: 3 kaşık silisyumlu toprak, 3 kaşık çiğ süt ve 1 çay kaşığı balı karıştırın, yüzünüze sürün ve yarım saat bekletin. Önce sıcak, ardından soğuk suyla yıkayın.
  Ciltteki siyah noktaları temizleyen bu maske, ciltteki pürüzleri giderir, yağlı ciltleri yatıştırır ve mat bir görünüm kazandırır.doğal-Güzellik-Maskesi-cleopatra
 • Maria Güzellik Maskesi: Yarım su bardağı dolusu kuru fasulyeyi yumuşayıncaya kadar pişirin, kabuklarını çıkarın ve henüz sıcakken üzerine yarım litre limon sıkın, 1 çorba kaşığı asidi düşük zeytinyağı ilave edin ve karışımı ezin. Püre hale gelmiş karışımı yüze sürün ve yüzünüzde 20 dakika boyunca bekletin. Süre sonunda önce sıcak, sonra soğuk suyla yıkayın.
  Kuru ve hassas ciltleri besleyen bu maske, kırışıklıkların oluşumuna da engel olur.
 • Bal Güzellik Maskesi: Güzellik maskesi denince hatırlanan malzemelerden biri de baldır kuşkusuz. 2 çorba kaşığı süzme bal, 2 çorba kaşığı arpa unu ve 1 yumurtanın akını karıştırın ve yüzünüze sürün. Maskeyi 20 dakika yüzünüzde bekletin ve kuruduktan sonra önce sıcak, ardından buzlu suyla yıkayın.
  Bu da cildi besleyen güzellik maskeleri kategorisindedir. Cildi geren, besleyen, adaleleri kuvvetlendiren, göz çevresi kırışıklıklarına engel olan bir maskedir. Ancak sık değil, ayda en fazla 2 kez yapılması tavsiye edilen bir maskedir.Bal-Maskesi-Tarifleri

 • Keten Tohumu Güzellik Maskesi: 2 çorba kaşığı keten tohumu yahut keten ununu bir kabın içinde su ile pişirin, ezin ve dayanılabilecek ısıya gelene kadar bekleyin. Cilde uyguladığınız maskeyi 20 dakikanın sonunda yıkayın önce sıcak, ardından soğuk suyla yıkayın.
  Bu güzellik maskesi kuru ciltlere yönelik hazırlanmış bir maskedir. Pürüzlü, hassas, ince kırışıkların olduğu ciltlere önerilir.
  Eğer yüzünüzde kırmızı renkli ince kılcal damarlar varsa, bu maskeyi ılık olarak yüzünüze sürün ve yıkayın.keten-tohumu5
 • Çilek  Güzellik Maskesi: Kuru ciltler için hazırlanmış ve hoş kokulu çileklerle yapılan bir doğal güzellik maskesi tarifimiz var.
  3 adet büyükçe çileği, 2 çorba kaşığı kaymağın içinde çatal yardımıyla ezin ve 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırın. Yüzünüze sürdüğünüz maskeyi 20 dakika bekletin ve ılık süte batırılmış pamuk ile temizleyin.
  Çilek cildi besler, canlı ve genç tutar.Kuru-Saçlar-İçin-Bakım-çilek
 • Lor Güzellik Maskesi: 3 çorba kaşığı lor yahut taze yumuşak beyaz peyniri, 1 çorba kaşığı balla karıştırarak püre yapın. Göz ve dudak etrafına değdirmeden yüzünüze uygulayın. 20 dakika yüzünüzde beklettiğiniz maskeyi ılık süte batırılmış pamuk ile arıtın.
  Cilde canlılık veren bu güzellik maskesi, özellikle yorgun, yaşlı ve hassas ciltlere önerilir.
 • Maya Güzellik Maskesi: Bir miktar bira mayasını ılık sütle karıştırın ve yüzünüze sürün. Cildiniz gerilmeye ve mimiklerde zorlanma başlayınca çıkartın. Önce sıcak, ardından buzlu su ile cildinizi temizleyin. Cilt temizliği, sivilce ve siyah noktalar için son derece iyi gelen bir maskedir. Cilde mat bir ışıltı sağlar.maya-maskesi3
 • Yumurta Akı Güzellik Maskesi: Yumurta akından da etkili maskeler elde edebilirsiniz. Yumurta akını çırpıp cildinize sürün, 10- 15 dakika bekletin ve kuruduktan sonra, ılık limon suyuna batırılmış pamuk ile temizleyin. Yumurta akı maskesi, yağlı ciltler için uygun bir doğal güzellik maskesi olup, geniş gözenekleri daraltır ve ciltteki fazla yağ ifrazatını alır.
 • Muz Güzellik Maskesi: 1 adet muzu ezerek püre haline getirin ve yüzünüze sürün . 30 dakika bekletin ve süt ile yıkayın. Yumurta-MaskesiCildi besleyen ve pürüzleri giderip cildi yumuşacık yapan bir güzellik maskesidir. Her cilt tipine uygundur ve haftada 2 kez uygulanabilir.
 • Salatalık Güzellik Maskesi: Doğal maske tarifleri içinde en çok kullanılanlardan birisi de salatalık maskesidir. Salatalık, içeriğindeki vitamin ve mineraller açısından cilt için son derece faydalıdır. Bir salatalığı alın, yıkayın, kabuklarıyla birlikte rendeleyin ve yüzünüze sürün.20 dakika cildinizde bekletin ve yıkayın.
  Her cilt tipi için kullanılabilecek salatalık maskesi cildi temizler, gerginleştirir ve parlatır.cilt-parlatici-maske-tarifleri-salatalik

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogal-guzellik-maskeleri/