Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları, isimlerinden de anlaşılacağı gibi doğum kontrolü için kullanılır. Bunun yanında kadınlarda hormon düzensizlikleri ve buna bağlı etkileri ortadan kaldırmak için de kullanılabilirler. Her ne sebeple olursa olsun mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken bu haplar, 21 ve 28 tablet şeklinde satılır.

Doğum Kontrol Hapı Nedir? 2

 

Piyasada çok sayıda adı bilinen doğum kontrol hapı bulunur. Bu hapların kullanımları üzerinde yazan ya da doktorun önerdiği şekilde olmalıdır.

Doğum kontrol hapları farklı isimler ile adlandırılsa da hepsinin ana maddeleri birbirine benzer. Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen ve progesteron hormonlarına sahip olan bu haplar, hormonlara etki ederek gebeliği önler.

Gebelik önlemenin yanında kadınsal bazı hastalıklar ya da sağlık sorunlarının tedavisinde de bu haplardan yararlanılabilir. Hangi amaçla ve nasıl kullanılacağı konusunda doktorun önerisi ve belirttikleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Doğum kontrol hapları genel olarak 21 ve 28 adet tablet şeklinde satılır. Adet döneminin ilk 5 gününden sonraki gün kullanılmaya başlanan haplar, her gün aynı saatlerde alınmalıdır. 21 tabletten oluşan doğum kontrol hapları her gün 1 adet olmak kaydı ile üzerinde de yazan şekilde bol su ile birlikte içilmelidir. 21 günlük kullanımın ardından 7 gün boş geçecek şekilde hap içilmez.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

7. günün sonunda yeniden hap kullanımına başlanır. 28 tabletlik haplarda ise birbirinden farklı renk ya da şekillerde haplar mevcuttur. Bu hapların kullanımı ile ilgili bilgileri kutularının üzerinde daha detaylı okuyabilirsiniz. Sayıca fazla olan hapı adetin 5. gününden itibaren kullanmaya başlayın. Hapların bitiminde diğerlerine geçin ve yine düzenli olarak kullanmaya devam edin.

Genel olarak 21+7 ya da 24+4 şeklinde kullanım söz konusudur. İkinci grup hapların da kullanımından sonra yeniden başka bir kutuya geçip aynı şekilde kullanmaya devam edilir.

Doğum kontrol haplarının kullanımı sırasında yan etkiler meydana gelirse vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun. Hapların genel yan etkileri üzerindeki kullanma talimatlarında ya da ambalaj üzerindeki yan etkiler kısmında açıkça ifade edilmiştir. Mutlaka düzenli kullanılması gereken haplardır. Bu nedenle içmeyi unuttuğunuzda telafisi için doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Doğum Kontrol Hapı Nedir? 3

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Doğum kontrol hapları gebelik önlemenin yanında başka tedaviler için de kullanılabiliyor. Doğum kontrol haplarının kullanım alanları ve haklarında bilgileri aşağıdaki maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Adetlerin Düzenlenmesi: İçeriğindeki hormonların etkisi ile adet kanamasının olmasını sağlamak için kullanılabilir. Adet gecikmesi ya da zor adet dönemi tedavilerinde doktor kontrolünde belirtilen şekilde kullanılabilir.

Adet Sancılarında Azalma: Aşırı sancılı adet dönemi olarak da bilinen dismonero durumunda kullanılabilir. Adet sancılarının azalması ve kanamann daha rahat olmasında etkilidir. Adet sancılarından dolayı sürekli ağrı kesici iğne yaptıranlar için alternatif tedavi olabilir.

Kansızlığın Giderilmesi: Adet kanaması uzun süren ya da miktraı fazla olanlarda kullanıldığında kansızlık sorununa da iyi gelir. Adet kanamasına bağlı kansızlığı, adet kanamasını düzenleyerek giderir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir? 4

Premensturel Sendrom ve Premenepzal Sendrom’da Azalma: Adet dönemi öncesindeki yaşanan mide bulantısı, gerginlik, mutsuzluk gibi şikayetlerin azalmasında yardımcı olur. Yine benzer şekilde menopoz dönemi öncesinde kadınlarda görülen adet düzensizlikleri ve bazı belirtileri hafifletir.

Over Tümörlerinin Görülme Olasılığında Azalma: Yumurtalıkların fazla çalışmasını önleyen doğum kontrol hapları bu bölgelerde oluşabilecek tümörleri de engeller. Ayrıca endometrium kanseri riskini de büyük ölçüde düşürür.
Bu etkilerinden dolayı doğum kontrol haplarının kullanımından önce mutlaka doktor tavsiyesi olması gerekir. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogum-kontrol-hapi-nedir/