Doğum Kontrol Hapı Zararları

Doğum kontrol hapları, gebelik planlanmasında kullanılan özel ilaçlardır. Bu ilaçlar düzenli kullanıldığında istenmeyen gebelikler ortaya çıkmaz. Genel olarak kullanımında zararı olmayan doğum kontrol hapları, bilinçsiz kullanıldığında yan etkilere neden olur. Bu yazımızda sizlerle doğum kontrol hapının zararları var mı ve varsa nelerdir sorularının detaylarını paylaşacağız.

Günümüzde aile planlamasında en sık kullanılan yöntem doğum kontrol haplarıdır. Piyasada değişik markaların farklı isimlerde ürettiği çok sayıda doğum kontrol hapı mevcuttur. Bu hapların geneli aynı etkileri gösterir. Kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler, dozları ya da kullanım şekilleri benzer olan bu hapların yan etkileri de benzer şekildedir. Bilinçsiz kullanım ile doğum kontrol haplarınn yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İlacın kullanımından sonra başlayan mide bulantısı
 • İlk 3 aylık kullanım döneminde daha fazla görülen normal dışı kanamalar
 • Normal olmayan kilo artışı
 • Hassasiyet
 • Karında aşırı ağrı
 • Bacaklar şişlik
 • Çok şiddetli baş ağrısı
 • Görme bozuklukları
 • Doğum Kontrol Hapı Zararları 1

  Yukarıdaki yan etkilerden özellikle bazıları çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun için hapların kullanımından sonra kişinin kendisini iyi kontrol etmesi gerekir. Nadiren de olsa doğum kontrol hapları kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra hastalıkları, felç ya da yüksek tansiyona neden olabilir.

  Yan etkilerinin yanı sıra doğum kontrol haplarının zararları da mevcuttur. Bu zararların başında kilo alımı gelmektedir. Kalça ve bel bölgesinde doğum kontrol haplarının kullanımı nedeni ile sıvı birikir. Bu da kiloya neden olur.

  Zamanla daha fazla sıvı birikmesi, daha fazla şişlik ve çok daha fazla kilo alımına neden olur. Kilo alımının dışında baş ağrısı, baş dönmesi gibi olumsuz yan etkileri vardır. Bu yan etkiler genelde bütün haplarda ortaya çıkar ancak doğum kontrol hapları sürekli kullanılacağı için ortaya çıktığında şiddetine göre önlem alınması gerekir.

  Doğum Kontrol Hapı Zararları 2

  Doğum kontrol haplarının zararlarından bir diğeri de zamanla kanda pıhtılaşma eğilimine neden olmasıdır. Bunun yanında doğum kontrol hapları rahim ağzı kanseri riskini de arttırır. Bu zararı nedeni ile düzenli doğum kontrol hapı kullananların daha sık olarak rahim ağzı kanseri taraması yaptırması gerekir. Genel olarak 2 ya da 3 yılda bir bu taramayı yaptırmak gerekir.

  Doğum kontrol hapları çok nadir de olsa iyi huylu karaciğer kanseri tümörlerine neden olabilir. Bu konuda da yine kadınların dikkatli olmasında fayda vardır. Migreni olan kişilerde baş ağrısını tetikler. Bunun için kullanımında yine dikkatli olunması gerekir. Doğum kontrol haplarını 35 yaşın üzerindeki bayanların kullanmaması gerekir. Özellikle de sigara kullanımı söz konusu ise kesinlikle kullanılmamalı.

  Yazımızda doğum kontrol hapı zararları nelerdir, sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu zararlar genelde kişiden kişiye değişir. Kulladığını hapın yan etkileri ya da zararları hakkında doktorunuza danışmalı, sadece doktorunuzun verdiği bilgileri önemsemeniz gerektiğini bildirmek isteriz.

  Doğum Kontrol Hapı Zararları 4

  Doğum kontrol haplarının kullanımında alınması gereken tarihlere çok dikkat edilmesi gerekir. Bu tarihler arasında hapı kullanmayı unutursanız, ertesi gün iiki adet hap alabilirsiniz. Daha sonra rutin kullanıma devam edebilirsiniz. Eğer 1-2 günden daha uzun süre doğum kontrol hapını almayı unutursanız, konu hakkında doktorunuza danışıp gebelik olup olmadığına ve hapı nasıl kullanmaya devam edeceğiniz konusunda bilgi alın.

  Gerektiği gibi kullanılmayan doğum kontrol haplarının bir etkisi olmayacağı ve dolayısı ile gebelik meydana gelebileceği göz ardı edilmemeli.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogum-kontrol-hapi-zararlari/