Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Doğum lekesi, bebeklerde doğuştan gelen lekelerdir. Farklı yapıda ve farklı renklerde ortaya çıkabilen bu lekeler, özelliklerine göre yöntemler ile tedavi edilebilir. Genelde zararsız olan bu lekeler, büyüyüp yayıldığında ya da yapıları değiştiğinde kansere dönüşebilir. Bu durumda acilen alınması gerekir.

Doğum lekeleri, vücudun her bölgesinde yer alabilir. Yoğun olarak el, yüz ve boyun bölgesinde görülen bu lekeler ile ilgili eldeki, boyundaki ya da yüzdeki doğum lekeleri nasıl geçer soruları sıkça soruluyor. Doğum lekeleri, tedavisi mümkün olan lekelerdir. Genelde zararsız olduğu için çok rahatsızlık vermediğinde alınmaz.

Doğum lekerinin bazıları zaman içinde farklı bir yapıya dönebilir, rengi koyulaşabilir ya da boyutu büyüyebilir. Bu tür lekelerin mutlaka doktor kontrolünde incelenmesi gerekir. Nedeni, bu tür yapısal değişikliğe uğrayan doğum lekelerinin zamanla tümöre de dönüşebilme ihtimalidir. Bu ihtimal diğer cilt lekeleri ve benler için de geçerlidir.
Düz şekildeki doğum lekeleri daha kolay tedavi edilir. Bu tedavi sırasında doğal malzemeler ile maske tariflerini deneyebilirsiniz. Aşağıda sizler için doğum lekesi için maske tarifi çeşitleri ve uygulanışlarını paylaştık. Bu maskelerden birini deneyip lekelerden kurtulabilirsiniz.

Doğum Lekeleri için Kil Maskesi

Kil, cilt için çok faydalı doğal bir malzemedir. Sivilce izleri, aşırı yağlanma, koyu cilt lekelerine de iyi gelen bu doğal maske, doğum lekeleri için de etkilidir. Özellikle yüz bölgesinde doğum lekesi olanlar bu lekeleri için kil maskesini kullanabilirler. Mucizevi doğal maskeler arasında yer alan kil maskesi için; bir tatlı kaşığı kile, bir tatlı kaşığı limon sıkın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze ovarak yedirin. Bu işlemi yaparken elinize ilk olarak her zaman kullandığınız nemlendirici yüz kreminden bir miktar alın. Bu krem cildinizin tahriş olmamasını sağlayacaktır. Lekeler için haftada 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer? 2

Doğum Lekeleri için Meyve Maskesi

Çok sayıda doğal meyve ile hazırladğı için meyve maskesi olarak da bilinen bu karışım ile doğum lekeleri ve hamilelik lekelerinden kurtulabilirsiniz. Maskede yer alan taze meyvelerin vitamin özelliklerinden dolayı beslenen cilt, her zamankinden daha sağlıklı ve daha dinç görünecektir. Meyve maskesi için; bir adet çilek, bir kaç damla limon suyu ve bir kaç damla elma sirkesi yeterli. Çileği çatal ile ezip püre haline getirdikten sonra diğer malzemeleri de ekleyerek karıştırın. Krem şeklini alan karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Süre sonunda ılık su ile maskeyi temizleyin. Maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Doğum Lekesi Sildirme

Doğum lekeleri genelde kendiliğinden geçen lekelerdir. Bebeklerin ilk aylarında ya da okul çağına kadar geçen doğum lekelerinin dışında sadece rengi açılan kalıcı lekeleri de olabilir. Bu lekeler zararsız olsa bile vüudun eğer görünür bir yerindeyse, kişinin rahatsız olmasına neden olabilir. Bu durumda doğum lekesi sildirme işlemi uygulanabilir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer? 1

Doğum lekesi sildirme işlemi, deri ve cilt konusunda uzman kişiler tarafından uygulanan bir çeşit lazer uygulamasıdır. Lekenin üzerine uygulanan lazer ile renk hücrelerinin değiştirilmesi ve açılarak ten ile uyumlu bir renk alması işlemi olarak da görülebilen bu uygulama, seanslar şeklinde yapılır. Kişinin doğum lekesinin yapısı, boyutu, rengi ve bulunduğu yere göre seans süresi, sayısı ve seansta yapılan uygulamalar değişebilir. Doğum lekesi nasıl silinir konusu hakkında daha detaylı bilgi için uygulamayı yapan kliniklerden bilgi alabilirsiniz.

Küçük ve açık renkli doğum lekeleri, doğum lekesi kremi ile yok edilebilir. Bu kremlerin bazıları reçetesiz satılırken daha etkili ve yan etkileri yüksek olan kremler, mutlaka reçete ile satılır. Doğum lekesi için kullanılan kremleri kozmetik ürün satışı yapan yerlerden ya da eczanelerden satın alabilirsiniz. Bu kremleri kullanmadan önce mutlaka arkasındaki kullanma kılavuzu niteliğindeki yazıları, kullanım şeklini ve yan etkilerini okumayı unutmayın. Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde ise vakit kaybetmeden doktora başvurup şikayetinizi bildirin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogum-lekesi-nasil-gecer/