Doğum Lekesi Neden Olur?

Doğum lekesi, bebeklerde doğumda olan ya da hemen doğum sonrasında ortaya çıkan lekelerdir. Kırmızı, mor, siyah, kahverengi ve pembe gibi farklı renk türlerinde olanları bulunan bu lekeler, kalıcı ya da geçici olabiliyor. Geçici olan doğum lekeleri doğumdan sonraki ilk aylardan bebeğin büyüyüp okula gitme çağına kadar açılarak yok olabiliyor. Kalıcı lekelerde ise zaman içinde hafif açılma olsa da büyük ölçüde belirginlik devam ediyor.

Doğum lekelerinin bilimsel olarak nedeni belli değildir. Farklı görüşlerin olduğu bu konuda halk arasında ise annenin hamilelik süresinde istediği birşeyi yiyememesi nedeni ile bu lekelerin oluştuğu şeklinde görüş yaygındır. Sizin de aklınızda zaman zaman yer eden doğum lekelerinin annenin yiyemedikleriyle ilgisi var mı sorusuna cevap olarak örneklerinin çok olduğu bilgisini verebiliriz. Yani bilimsel olarak bir açıklaması olmayan bu lekeler, annenin yiyemediği besinlere göre şekil alıp ortaya çıkabiliyor. Örneğin kış ortasında canı çilek çeken anne adayları o anda istediklerini yiyemeyip vücutlarında nereye dokunursa bebeklerinde o bölgede çilek şeklinde lekeler ortaya çıkabiliyor. Bu konu hakkında çok sayıda örnek verilebilir.

Bebekte doğum lekesi anne karnında oluşabileceği gibi doğumdan hemen sonraki saatlerde de ortaya çıkabilir. Sonradan çıkan lekeler genelde sonradan yok olabilen lekelerdir. Anne karnında oluşanlar ise daha kalıcı lekeler oluyor. Bebeklerdeki doğum lekeleri ilerleye yıllarda doğal maske, krem ya da profesyonel lazer uygulamaları ile tedavi edilebilir. Eğer tehlikeli bir durum var ise doğum lekelerinin cerrahi işlem ile alınması da söz konusudur. Bu uygulamalar uzmanlar gerekli gördüğünde yapılır. Eğer lekenin büyüyüp tümöre dönüşmesi gibi tehlikeli bir durum yoksa cerrahi ya da lazer uygulamalar çok fazla yapılmaz. Bunların yerine evde doğal krem, maskeler ya da peeling uygulamaları yapılabilir. Evde uygulanan bu yöntemlerde istenilirse kişi kendi malzemesini kendisi hazırlayabilir ya da hazır olarak satın alabilir.

Annede Doğum Lekesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde annede oluşan doğum lekeleri genel olarak hormonlardan kaynaklanır. Gebeliğe bağlı değişen hormonlar, anne adaylarında bir takım değişimlere neden olur. Bu değişimlerin başında duygusal değişimler gelir. Aniden gelen ağlama krizleri, gereksiz alınganlıklar ya da endişeli ruh hali, en sık değişen duygular arasındadır. Bu duygusal değişimlerin yanı sıra, anne adaylarında özellikle yüz bölgesinde lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bu lekeler alın, çene ya da yanak bölgesinde olabilir. Genelde kahvrengi ya da pembemsi bir renk olan bu lekeler nadiren kırmızı renkte de olabiliyor. Doğumdan sonraki süreçte yok olan doğum lekeleri, bazen koyuluğundan dolayı daha uzun sürede yok olur. Bu durumda yeni anneler lekelerin açılıp yok olması için kendileri de evde doğal malzemeler ile bazı maskeler, kremler uygular. Bu maske ve kremleri düzenli olarak uygulayarak daha kısa sürede lekeleri yok etmek mümkün.

Doğum Lekesi Neden Olur? 1

Doğum öncesi ya da sonrası anne ve bebeklerde olan doğum lekeleri farklı özelliklerdedir. Bebeklerde oluşan lekeler, annelerdeki lekelere göre daha çeşitlidir. Kalıcı doğum lekelerinin tedavisi annedeki lekelere göre daha uzun zaman alır ve daha zor tedavi edilir. Annelerde oluşan lekeler genelde maske ya da kremler ile tedavi edilirken bebeklerde oluşan asıl doğum lekeleri lazer ya da cerrahi uygulamalar ile tedavi edilebilir. Ancak bu müdahalelerden önce doğuştan gelen lekeler için de maske ve peeling uygulamaları denenebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogum-lekesi-neden-olur/