Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Doğum sancısı nasıl anlaşılır özellikle ilk kez anne olacak olan hamile kadınlar için bilinmesi gereken bir konudur. Çünkü doğumun yaklaştığı dönemde anne adayında birçok sancı olmaktadır. Ancak her sancı doğumun başlayacağı anlamını taşımamaktadır.

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? 1

Hamileliğin son dönemlerinde anne adayında öncelikle yalancı doğum sancıları görülmektedir. Doğumun başlayacağı ise diğer belirtiler ile birlikte gerçek doğum sancılarının başlaması ile anlaşılır.

Gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancılarının anne adayı tarafından ayırt edilmesi daha az heyecana ve aynı zamanda endişeye sebep olacaktır. Bilinçli bir anne adayı her sancı ile doğumun başlayacağını düşünmez ve gerçek doğum sancılarını ve diğer belirtileri görene kadar her şeyin normal olduğunu anlar.

Doğum sancıları normal süresi 40 hafta olan hamilelik döneminin sonunda bebeğin artık doğuma hazır hale gelmesi ile başlamaktadır. Anne karnındaki gelişimi tamamlanan bebek, artık harekete geçer ve anne rahminde düzenli kasılmalar başlar. Bu dönemde başlayan kasılmalar ise bebeğin doğumu ve plasenta gibi diğer gebelik ürünlerinin dışarı atılmasına kadar sürer.

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? 2

Doğum sancıları ile birlikte doğumun başladığı nasıl anlaşılır diye baktığımızda, gerçek doğum sancıları ile birlikte, kanama yani lekelenme ve su gelmesi doğumun başladığının habercisidir. Gerçek doğum sancısını yalancı doğum sancılarından ayıran en önemli özellik gerçek doğum sancılarının daha sık, düzenli ve şiddetli olmasıdır.

Gerçek doğum sancısı neye benzer diye baktığımızda adet dönemi sancıları ile bir benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Anne adayı yalancı doğum sancılarını yaşadıktan sonra zaten gerçek doğum sancılarını ayırt edebilecektir.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Anne adayı gebeliğin son zamanlarında karnının sertleştiğini ve ağrıların başladığını hissedecektir. Yaklaşık olarak gebeliğin 37. Haftasından sonra bebeğin başı pelvis kemiğine baskı yapmaya başladığı için rahimde ara ara kasılmalar yaşanmaktadır. Ancak bu ağrılar gün içerisinde birkaç defa olan, düzensiz ve rahim ağzında değişikliğe sebep olmayan kasılmalardır. Yalancı doğum sancıları olarak nitelendirilen bu sancılar doğumun başlayacağının işareti değildir.

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? 3

Gerçek doğum sancısı nasıl olur diye baktığımızda rahimdeki kasılmalar daha sık, düzenlidir. İlk esnada saatte bir olan ağrılar zamanla daha kısa zamanlarda tekrarlamakta hatta 2 – 3 dakika da bir olmaktadır.  Düzenli bir şekilde tekrarlayan kasılmalar ile birlikte hissedilen ağrı rahim ağzının açılmasına yardımcı olmaktadır. Doğum başladığında sancılara bazen lekelenmeler ve hafif kanama eşlik edebilir.

Nişan gelmesi olarak da adlandırılan bu durum gebelik sürecinin en önemli olaylarından biridir ve az veya çok olduğuna bakılmaksızın yaşanması durumunda hemen doktora müracaat edilmelidir. Doğum belirtileri nelerdir ne zaman başlar diye baktığımızda ise su gelmesi doğumun başlayacağını gösteren en önemli belirtidir.

Bazen sancı ve kanama olmadan dahi su gelmesi fark edildiğinde hemen doktora gidilmelidir. Bazı anne adaylarında su gelmesi doğuma çok zaman olmasına, doğum sancılarının ve diğer belirtilerin başlamamasına rağmen yaşanabilmektedir. Bu durum erken doğumun habercisi olabilmektedir.  Doğum sancısı nerden başlar? Doğum sancısı rahimde kasılmalar ile birlikte başlar ve anne adayı bunu bel ve kasıklarda ağrı olarak hissedebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dogum-sancisi-nasil-anlasilir/