Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates her yemeğin, salatanın, kahvaltı masalarının vazgeçilmez bitkisidir. Ülkemizde domates yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Hemen her bölge de özellikle yaz aylarında yetiştirilen domatesi evlerimizde saksılarda ve bahçelerimizde yetiştirebilmekteyiz. Evde domates yetiştirme konusunda merakı olanlar için bu makaleyi hazırladık.

Domates Nasıl Yetiştirilir? 1

Sabah bahçeden ya da balkonunuzda ki saksıdan dalından kopardığınız bir domatesin lezzeti hiçbir şeyde yoktur. Bu zevki ve lezzeti tatmak isteyen okurlarımıza domates yetiştirme konusunda püf moktaları paylaşıyoruz.

İlkbaharda başlanan domates yetiştiriciliği yazın ürünlerini vermektedir. Saksıda domates yetiştirme içinde ilkbahar mevsimi oldukça uygundur.

Evde domates yetiştirme nasıl yapılır? Saksıda domates yetiştirme mümkün müdür? Bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Saksıda domates yetiştirme için öncelikle plastik saksıya ihtiyaç duyulmaktadır. Yerli domates tohumlarını ya da cherry domates tohumlarını hazır alabilirsiniz. Ancak GDO suz ve organik domates yetiştiriciliği için organik domatesin çekirdeklerini kurutarak da tohum elde edebilirsiniz. Çekirdekleri kurutmak için bir peçete ya da kağıt kullanabilirsiniz.

Domates Nasıl Yetiştirilir? 2

Kuruyan domates tohumlarını çimlendirmek gerekmektedir. Bunun için ihtiyacınız olan plastik ya da köpük bardaktır. Bu bardakların altına iğne ile birkaç delik açın. Sonra orman toprağı ile bardakların yarısını doldurun. Saksıda domates yetiştirme için en uygun toprak torftur.

Her bardağa bir adet domates çekirdeği koyarak üzerine 1 cm kadar toprak ilave edin.  Saksıda domates yetiştirme için domates çimlenmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde hazırladığınız bardakları sulayın. Genellikle karanlık ortamda çimlenme daha hızlı olsa da gün ışığında da çimlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir hafta sonra tohumlarınızın çimlendiğini göreceksiniz. Bu bir hafta içinde domatesleri gün aşırı sulamak gerekiyor.

Evde domates yetiştirme için domates filizleri 3-4 cm uzunluğuna gelmeleri beklenir. Yaklaşık 3 haftada bu boya gelirler. Bu aşamada köklerine zarar vermeden plastik kaptan çıkararak geniş bir saksıya ekmek gerekiyor.  Saksıda domates yetiştirme için her saksıya bir adet fide dikmek önemlidir.

Domates Nasıl Yetiştirilir? 3

Tek saksıya dikecekseniz fidelerin arasında 15-20 cm mesafe olmalıdır. Ekme işlemini tamamladıktan sonra düzenli olarak sulayarak büyümesini bekleyebilirsiniz. Sulama işlemi için gölge olması domates yetiştiriciliği için önemlidir. Bu yüzden sabah güneş yükselmeden akşamüstü batma sırasında sulamanız en idealidir.

Saksıda domates yetiştirme de ekimden sonra 2-3 ay içinde bitki çiçek vermeye başlayacaktır. Bu çiçeklenme döneminde toprağı gübrelemek verimi arttırmaktadır. Bu yüzden belli aralıklarla gübre koymak bitkiye iyi gelecektir. En ideal gübre, tavuk, koyun ve kuş gübresidir.

Saksıda domates yetiştirme sırasında gübreleme şu şekilde olmaktadır:  bir pet şişeyi 1 cm kadar gübre ile doldurun ve yarım litre su ekleyin. Çalkalayıp bu karışımı bir gün bekletin. Ve bu suyu ertesi gün saksıya dökün. 3 günde bir bu işlemi tekrarlarsanız bitkinin verimi çok daha iyi olacaktır.

Bunun yerine gübreleri toprağın üzerine serperek de uygulayabilirsiniz. Suladıkça gübreler toprağa karışacaktır.

Domates Nasıl Yetiştirilir? 4

Sıra geldi domateslerin belirginleşerek büyümesine. Evde domates yetiştirmenin en güzel zamanı bu zamandır. Yeşil minik domateslerin büyüyüp kızarmalarını seyretmek ayrı bir keyiftir. Normalde her fidede 5-6 adet domates çıkar.

Tabi ki bu domateslerin koparılması da dikkat gerektirmektedir. Elinizle koparmamalı, dallara zarar vermemelisiniz. Makasla domatesleri dalından kesmek en iyisidir.

Görüldüğü gibi domates yetiştirmek hiç de zor değil. Hem ayrı bir keyif hem de emin olduğunuz bir besin kaynağıdır.

Siz de saksıda domates yetiştirme konusunda meraklı ve istekli iseniz verdiğimiz bu bilgiler ışığında domates yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Evde domates yetiştirmek güzel bir uğraştır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/domates-nasil-yetistirilir/