Domuz Gribi Aşısı

Domuz gribi aşısı, H1N1 virüsüne karşı vücut direnci sağlamakta etkili bir aşıdır. Hastalıktan daha az etkilenmek, bu virüsü karşı bağışıklık kazanmak için uygulanan domuz gribi aşısı, 2 yaş ile 49 yaş arasında hamile olmayan herkese uygulanabilir. Bu aşı hakkında zaman zaman ortaya çıkan tehlikeli, ölümcül gibi haberlerin asılsız olduğu, resmi olarak domuz gribi aşısının neden olduğu ölüm vakasının hiç olmadığı konusunda ilgili kurumlarca açıklamalar yapılıyor.

Domuz Gribi Aşısı

 

Domuz gribi aşısı, hakkında zaman zaman negatif yorumlar yapılan bir aşıdır. Bu negatif yorumların genelde asılsız olduğu aşı, riskli kişiler için sağlık kuruluşlarında önerilir. Aşıyı yaptırmak için illahi riskli kişiler grubunda olmanın gerekmediği domuz gribi aşısı, canlı ve ölü virüsler ile hazırlanan aşı olmak üzere ikiye ayrılır. Aşının canlı virüs içeren formu burundan sprey şeklinde alınır.

Ölü virüsler ile hazırlanan formu ise damardan enjeksiyon ile alınır.
Domuz gribi aşısı 2 yaş ile 49 yaş arası hamile olmayan herkese uygulanabilir. Aşı, sağlıklı ve yetişkin bireylerde bir doz şeklinde uygulanır. Bağışıklık sistemi güçsüz olan (kanser gibi hastalığı olanlar) ve 10 yaş altında çocuklarda ise 2 doz şeklinde uygulanır.

 

Bu uygulamada 1 doz uygulandıktan 3 hafta sonra ikinci doz uygulanır. Tek doz şeklinde uygulanan domuz gribi aşısı ile aynı etkilere sahip olan iki doz uygulaması uygun görüldüğünde doktor kontrolünde uygulanır. Ancak hamilelere kesinlikle uygulanmaz.

Her aşıda olduğu gibi domuz gribi aşısında da zaman zaman yan etkiler görülebilir. Bu etkiler;

 • Aşının uygulandığı bölgede hafif ağrı
 • Aşı bölgesinde kızarma, şişme
 • Aşıdan sonra baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı
 • Hafif ateş yükselmesi
 • Bazı alerjik reaksiyonlar, olarak sıralanabilir.
 • Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız yan etkiler sadece domuz gribine özgü yan etkiler değildir. Bu etkiler genelde her aşı sonrasında hem yetişkinler, hem de çocuklar da görülebilir. Yan etkilere rağmen yine de pek çok sağlık uzmanı, kış ve sonbahar aylarında domuz gribi aşısı yaptırılması konusunda öneride bulunuyor.

  Domuz Gribi Aşısı 3

  Domuz Gribi Aşısı Kaç Yıl Korur?

  Domuz gribi aşısı yaptıranlar zaman zaman aşının etkili olmadığı konusunda şikayetlerini dile getiriyor. Hastalığın neden olduğu H1N1 virüsünün vücuda girmesi ve vücutta yer etmesini önleyici özelliği bulunan aşı, tamamen hastalığın önlenmesinde etkili değildir. Aşının yapılmasının ardından etkisini göstermesi 15 gün ile 3 hafta sonra arasında değişiyor. En erken etkisini 15 günde gösteren bu aşı, en yüksek etkiyi ise 3 haftanın sonunda sağlıyor.

  Bireyler aşılarını yaptırdıktan sonra buna güvenerek almaları gereken önlemleri göz ardı etmemeli. İlk 2 hafta hiç bir şekilde etkisi olmayan aşıya güvenerek alınmayan önlemler kişilerin hastalanmasına neden olabilir.

  Domuz gribi aşısı vücudu 7 ay ile 1 sene arasında H1N1 virüsüne karşı korur. Mevsimsel grip aşısı ise yaklaşık 7-8 ay kişilerin korunmasını sağlar. Domuz gribi aşısı ilk yapıldığında kişilerde yüzde 70 ila 90 arasında bağışıklık kazanmayı sağlar.

  Domuz Gribi Aşısı Kaç Yıl Korur?

  Domuz gribi aşının yanı sıra kişisel bakım ve hijyenin sağlanması da domuz gribine karşı koruma sağlar. Ellerin sık sık yıkanması, kalabalık ortamlarda bol su ve doğal sabun ile sıkça ellerin temizlenmesi, herkesin dokunduğu yüzeyler ile mümkün olduğunca temas etmeme, insanlara en fazla 1 metre yaklaşma ve kalabalık ortamlarda çok fazla bulunmama, hem mevsimsel grip hem de domuz gribinden korunmak için alınabilecek kişisel önlemler arasındadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/domuz-gribi-asisi/