Domuz Gribi Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Domuz gribi, domuzlarda ortaya çıkan gribin insanlara bulaşması ile yaşanan grip durumudur. Mevsimsel grip ile benzer özellikleri bulunan domuz gribi daha ağır ve daha tehlikeli olarak ilerler. Aniden yükselen ateş, nefes almada yaşanan güçlük ve dayanılmaz derecede ağrılar domuz gribinin en tehlikeli belirtileridir.

Domuz gribi belirtileri virüsün vücuda girmesinden sonra genelde 1-7 gün içinde ortaya çıkar. Kuluçka süresi de denilen bu dönemde virüs vücutta yerleşecek yer arar. Yerleşiminden sonra vücudu etkilemeye başlar ve kişinin bağışıklık sisteminin gücüne göre etkilerini göstermeye başlar. Virüs vücuda ilk girdiğinde kişide yavaş yavaş halsizlik, hafif baş ağrısı görülebilir. Bu durum genelde gribe yorulmaz. Kuluçka süresi sonrasında virüsün yerleşmesi ile birlikte hastada daha fazla gribe benzer belirtiler görülmeye başlar.

Domuz gribinin belirtilerinin ortaya çıkmasının süresinden bahsetmişken kısaca domuz gribinin belirtileri nelerdi konusunu da değinmek istiyoruz. Domuz gribinin belirtileri;

 • Genelde 39-40 dereceyi bulan yüksek ateş
 • Kuru, balgamsız öksürük
 • Şiddetli boğaz ağrısı
 • Kasları etkileyen yaygın vücut ağrısı
 • Aşırı baş ağrısı
 • Titreyerek üşüme ve sürekli yorgunluk hissi, olarak sıralanabilir.

Domuz Gribi Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar? 1

Bu belirtilerin biri ya da bir kaçının bulunduğu herkes domuz gribi hastalığına yakalanmış demek değildir. Yaşanan gribin türünün belirlenmesi en doğru şekilde domuz gribi testi ile yapılır. Domuz gribi testi, H1N1 virüsünün vücutta var olup olmadığını en doğru şekilde veren bir testtir. Kan ya da idrar testi dışında burun içinden alınan numunenin incelenmesi ile alınan verilere dayanan bu test, %90 oranında doğru sonuç verir.

Gelişmiş sağlık kurumlarında yapılan domuz gribi testi için son derece steril torbalar kullanılır. Bu test için örnek taşınmasında kullanılmak üzere özel olarak hazırlanan mini torbalar, ağzı kapalı olarak numunenin inceleneceği sağlık merkezine güvenle talınır. Numune almak için kulak temizleme çubuğuna benzer, özel hijyenik pamuklu çubuklar kullanılır. 4 santim kadar burun içine sokulan hijyenik çubuklar ile alınan numuneler, incelenerek H1N1 virüsü izleri aranır.

Domuz Gribi Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Burun salgısının alındığı hijyenik çubuklar, özel bir solüsyon içinde çözündürülerek mukus sıvısı ve içindeki maddeler ortaya çıkar. Domuz gribi testi nasıl yapılır, sorusunun cevabını kısaca verdikten sonra bu virüsten nasıl korunabileceğiniz konusunda da kısa bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Domuz gribi bazı riskli durumlar dışında artık ölümcül bir hastalık değil. Ancak yine de ağır grip durumu yaşamamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Domuz gribinden korunmak için;

 • Kalabalık ortamlara girip çıkıldığında ellerin bol sabun ve su ile yıkanması
 • Öksürük ya da hapşuruk sonrasında ellerin yıkanması, yıkanacak durum yok ise mutlaka alkol bazlı ıslak mendiller ile silinmesi
 • Kapalı ortamların sık sık havalandırılması
 • Ellerin sürekli temasta olduğu yerlerin her gün çamaşır suyu ile silinmesi
 • Kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca insanlardan uzak durulması
 • Beslenme, uyku düzeni ve soğuk havalarda vücudu koruma altına almak önemlidir.
 • Hamileler dışında özel bir sağlık problemi olmayan herkesin korunmak için domuz gribi aşısı yaptırması da önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/domuz-gribi-belirtileri-kac-gunde-ortaya-cikar/