Domuz Gribi İlacı

Domuz gribi, tedavisi olan hastalıklar arasında yer alıyor. Hastalığın ilk olarak insanlarda görülmesinden bu yana yapılan çalışmalar domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün bulaşması, yayılması ve tehlikeli etkilerinin azalması yönünde olmuştur.

Hastalığın önlenmesi için geliştirilen domuz gribi aşısı, domuz gribinden korunma konusunda en etkili yöntem olma özelliğindedir. Mevsiminde yapılan domuz gribi aşısı, hastalığın önlenmesi ya da bulaşsa bile hafif şekilde atlatılması için önemlidir.

Domuz Gribi İlacı 4

 

Domuz gribi ilaçları, hastalığın önlenmesi ve tedavisi için geliştirilen ilaçlar olarak ikiye ayrılır. Hastalığın bulaşmasını önleyen ilaçlar arasında domuz gribi aşısı önemli bir yer kaplar. Mevsimsel grip aşısı gibi dönem dönem yapılan bu aşı, 2-49 yaş arası herkese yapılabiliyor. Hastalığa karşı bireylerin bağışıklık kazanmasını sağlayan canlı aşı, 10 yaş altı çocuklar için 2 doz şeklinde uygulanıyor.

Yetişkinlerde ise sadece 1 doz uygulanması yeterlidir. Halk arasında domuz gribi aşısı ya da mevsimsel grip aşısına karşı negatif yönde görüşler de vardır. Aşı yaptırdığı halde grip olan bireyler aşıların bir işe yaramadığını dile getirirken, uzmanlar bu aşıların sadece korumaya yönelik yapılan aşılar olduğunu bildiriyor.

Domuz gribine karşı koruma sağlamak için aşı dışında tablet ilaçlar da bulunuyor. Bu ilaçları kalabalık ortamlarda bulunan ve gribal enfeksiyon kapma riski yüksek olan kişiler kullanabilir. Doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçlar yurt dışından getirildiği için genelde piyasa fiyatı olarak biraz pahalıdır.

Domuz Gribi İlacı

Domuz Gribinde Kullanılan İlaçlar

Domuz gribi genelde evde tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Çok şiddetli olmadığı sürece hastane yatışı gerekmeyen domuz gribi, evde tedavi edilse bile mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Hastalık virüsünün bulaşmasının ardından 1-7 günlük bir kuluçka süresi sonunda ilk belirtileri görülmeye başlanan hastalık, kişinin bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterir.

Domuz gribi virüsüne karşı bağışıklığı yüksek olan kişilerde kuluçka süresi daha yüksektir. Hastalık vücuda yer ettikten sonra etkilerini göstermeye başlar. Kuluçka süresi gibi iyileşme süresi de kişinin bağışıklığına göre değişiklik gösterir.

Domuz Gribinde Kullanılan İlaçlar

 

İlaç ile tedavi süresi genelde 5 gün olan domuz gribi bu sürede ilaçların etkisi ile iyileşme gösterir. İlaç kullanılmadan aylar bile sürebilen hastalığın tedavisinde mutlaka ilaçlı tedavi önerilir. Domuz gribi kaç günde iyileşir sorusunun cevabını kısaca verdikten sonra tedavi için kullanılan ilaçlar hakkında da kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Domuz gribi tedavisinde kullanılan ilaçlar, genelde tamiflu veya muadili içerikli ilaçlardır. Kuş gribinde de kullanılan bu ilaçlar, domuz gribi virüsünün etkilerini azaltıp hastalık belirtilerinin en hafif şekilde altılmasını sağlar. Bu ilaçlar hastalık virüsü bulaşan kişilerde 5 gün süre ile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere alınmalıdır. Düzenli kullanım ile 1 hafta içinde hastalıkta tamamen iyileşme yaşanabilir.

Domuz Gribinde Kullanılan İlaçlar 1

Domuz gribi tedavisinde yukarıda belirttiğimiz ilaçların yanı sıra normal grip vakalarında uygulanan tedavi yöntemleri de uygulanmalıdır. Domuz gribi teşhisi konulan bir kişi ilaçların yanında aşağıdaki maddelere de dikkat ettiğinde daha kolay iyileşme sağlanır.

  • Bol miktarda sıvı madde tüketmek
  • Bol bol dinlenme, istirahat etmek
  • Daha özenli ve sağlıklı beslenmek
  • Hastalık sırasında daha düzenli uyku uyumak
  • Ellerin hijyenine dikkat etmek, bol sabun ve su ile yıkamak
  • Öksürük ya da hapşırık sonrasında ellerin hijyenini sağlamak
  • Kapalı ortamların sürekli temiz hava alması için havalandırılması ve çok fazla kalabalık ortamda bulunmamak da domuz gribinin tedavisi için etkilidir.
  • Domuz gribinin önlemediği durumlarda bu tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/domuz-gribi-ilaci/