Domuz Gribi Öldürür mü?

Domuz gribi kış aylarında sıkça adı duyulan bir grip türüdür. İnsanlar arasında hızla yayılan ve bazı durumlarda tehlikeli hal alabilen bu hastalık, H1N1 virüsü nedeni ile ortaya çıkar. bu virüs ilk olarak domuzlar arasında görüldüğü için hastalık halk arasında domuz gribi olarak bilinir. Son yıllarda ülkemizde de salgın halinde görülebilen domuz gribi etkileri ve neden olduğu tehlikeleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Domuz gribi ilk olarak 2009 yılında Amerika ve Meksika’da görülen domuz gribi vakaları, kısa sürede yayılarak neredeyse tüm dünyada salgın oluşturmuştur. Uluslar arası sağlık kuruluşları ve dernekleri tarafından önlem alınan bu salgınlar, dalgalar şeklinde değişik dönemlerde pek çok ülkedeki insanları etkilemiştir.

Hayvanlardan insanlara geçtikten sonra , insandan insana hava yolu ile geçen H1N1 virüsü, genelde normal grip gibi etkilere sahiptir. Bu hastalık diğer gripler gibi tek başına ölümcül bir etkiye sahip değildir. Zaman zaman yaşanan ölüm olaylarının var olması domuz gribi hakkında domuz gribi neden öldürür sorusunu akıllara getirir.

Domuz Gribi Öldürür mü? 3

Domuz gribi tek başına öldürücü etkiye sahip olmamasına rağmen, bazı özel durumlar ve bu durumların etkileri ile birleşerek tehlikeli bir hal alabiliyor.

Domuz gribi genelde 2-3 gün gibi sürede hastanın bütün vücudunu etkisi altına alıp günlük hayatını etkiler. İlk olarak normal bir grip gibi başlayan domuz gribi ikinci ya da üçüncü gününde daha ağırlaşıp tehlikeli boyuta ulaşabilir.

Domuz Gribi Öldürür mü? 1

Domuz gribinin öldürücü etkisi hakkında en fazla merak edilen konu domuz gribi kaç günde öldürür sorusudur. Bu sorunun cevabı hastalığın şiddeti ve hastanın bünyesine göre değişiklik gösterebilir. 2009 yılından beri sıkça görülen bu hastalığın virüsü pek çok kişiye bulaştığı için bağışıklık kazananların sayısı da gün geçtikçe daha da artıyor.

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?

Domuz gribi tek başına öldürücü etkiye sahip değilken kronik bazı hastalıklar ile birlikte ölümcül etkilere neden olabilir. Böbrek yetmezliği olanlar, diyabet hastaları, 65 yaş üzeri yaşlılar ve hamileler daha fazla risk altında olan kişiler arasında yer alıyor.

Hamileler ve 65 yaş üzeri yaşlılar hariç diğer hastalık grubunda olan bireyler, sonbahar aylarında özel domuz gribi aşısı yaptırmaları gerekir. Bu aşı tamamen koruma sağlamasa da büyük ölçüde H1N1 virüsünün bireylere bulaşmasını önler. Hamileler ve aşı yapılamayacak durumu olanlar içinse kişisel korunma önlemleri yeterlidir.

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur? 2

Domuz gribinden korunmak için alınabilecek kişisel önlemler;

 • Ellerin sürekli doğal sabun ile yıkanması,
 • Sürekli ellerin değdiği yerlerin çamaşır suyu ile silinmesi,
 • Hasta kişilerden uzak durmak,
 • Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamak,
 • Kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak,
 • Sık sık kapalı ortamları havalandırmak ve hijyeni sağlamak,
 • Hastane, okul gibi ortamlarda mümkün olduğunca koruyucu maske takmak,
 • Uykusuz kalmamak,
 • Fazla strese girmemek,
 • Genel sağlık kurallarına uymak,
 • Sağlıklı ve güçlü beslenmek,
 • Fazla soğukta kalmamak, maddeleri sayılabilir.

Kişisel olarak alınabilecek bu önlemler, domuz gribinin bulaşmasını büyük ölçüde engeller. Siz de sonbahar ve kış aylarında hem domuz gribi hem normal gripten korunmak için bu önlemleri alabilirsiniz.

Domuz gribi tüm dünyayı etkisi altına alabilen salgın bir hastalık olmasına karşılık, alınan önlemler ve geliştirilen tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabiliyor. Sıradan grip belirtilerinin yanında domuz gribi belirtilerinin belirmeye başlamasının ardından en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/domuz-gribi-oldurur-mu/