Domuz Gribinden Korunma Yolları

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün neden olduğu grip türü ilk olarak 2009 yılında insanlarda görülmeye başladı. Önceleri sadece hayvanlarda, özellikle domuzlarda görülen bu virüs, evrim geçirerek insanlara da bulaşmaya başlamış ve zaman içinde insandan insana bulaşarak salgın halini almıştır.

İlk senelerde etkileri ve neden olan virüsün yapısı tam olarak bilinmediği için ölümlere neden olabilen bu virüs, günümüzde daha az sayıda kişiyi etkileyip daha az ölümcül etkiye sahiptir.

Domuz gribi tek başına çok fazla ölümcil etkiye sahip değildir. Ancak bazı hastalıklar ile birlikte görüldüğünde etkisi daha fazla artarak ölümcül olabilen domuz gribi, korunma sağlanması gereken hastalıklar arasında yer alır. Domuz gribinden korunmak için son senelerde yapılan bazı çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılan domuz gribi aşısı etkilidir.

Tam anlamı ile koruma sağlamasa da vücudun bu virüse karşı dirençli olmasını sağlayan aşı, sıradan grip olarak da bilinen mevsimsel grip aşısından daha farklı içeriğe sahiptir. Aşı yapılma zamanı genelde aynı dönemlere denk gelir. Domuz aşısı gribi, hamileler ve 65 yaş üzeri yaşlılar için uygun değildir. Bu nedenle uygulanmaması gerekir.

Aşı uygulaması yapılmayan ya da sadece aşı ile koruma sağlamasının yeterli olmadığı durumlarda kişisel korunma yolları da önemlidir. Domuz gribinden kişisel korunma için aşağıdaki maddeleri uygulamak yeterlidir.

 • Ellerin sürekli, bol sabun ve su ile yıkanması.
 • Ev, iş yeri gibi kapalı ortamların sık sık havalandırılması.
 • Kapalı alanların, özellikle eller ile temas eden yerlerin etkili çamaşır suları ile silinmesi.
 • Gripli kişiler ile mümkün olduğunca temas etmekten uzak durulması.
 • Gripli kişilerin olduğu ortamlarda bulunurken koruyucu maske takılması.
 • Soğuk havalarda vücut ısısını sağlamak için gereken önlemlerin alınması.
 • İlk grip belirtileri ile daha fazla genel sağlık kurallarına dikkat edilmesi.
 • Hafif grip belirtileri başladığında mümkün olduğunca kalabalık ortamdan uzak durmak, el ve vücut temizliğine daha fazla dikkat etmek gerekir.
 • Sağlıklı beslenme ve yeterli uyku uyunması.
  Bol miktarda sıvı tüketilmesi, genel hijyenin sağlanması.
 • Öksürük ya da hapşırık sonrası mutlaka ellerinizi yıkayın.

Domuz Gribinden Korunma Yolları

Ellerinizi yıkayamadığınız durumlarda alkol bazlı el dezekfektanları ile temizleme yapın. Kullandığınız mendilleri elinizde fazla bekletmeden çöp kutusuna atıp virüsleri vücudunuzdan uzaklaştırın.

Öksürükten sonra ellerinizi burnunuza ve gözlerinize sürmeyin. Virüsler en fazla bu şekilde ilerler ve vücuda giriş yaparlar.

Domuz gribinden korunmak için yukarıdaki kişisel önerileri uygulayabilirsiniz. Bunun yanında kendiniz hafif dahi atlatsanız domuz gribi hastalığınız varsa diğer insanlara bulaşmaması için evden çıkmamanız ve başka insanlar ile mümkün olduğunca temas etmemeniz gerekir.

Domuz gribi virüsünün vücuda girmesi ve vücutta yer etmesi mevsimsel grip virüsü ile benzer şekilde ilerler. Domuz gribi kuluçka süresi ortalama olarak 1-7 gün arasında değişir. Virüs vücuda girdikten sonra kişinin bağışıklık sistemine ve vücut direncine göre kuluçka süresi değişir. Kuluçka evresinden sonra hastalığın yayılması ile kişide belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Önlem alınmazsa ilerleyen bu belirtiler, ağır şekilde hastanın etkilenmesine neden olur.

Domuz Gribinden Korunma Yolları 1

Domuz gribi virüsü, riskli olan kişilerde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bunun için normal grip belirtileri görülmeye başladığında risk grubunda olan kişiler vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurup gerekli tedaviyi yaptırmalıdır. Son yıllarda sıkça görülen bir virüs türü olduğu için pek çok insanın bağışıklık kazandığı H1N1 virüsü, yine de önemsenmesi ve mutlaka koruyucu önlemler alınması gereken bir virüstür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/domuz-gribinden-korunma-yollari/