Dr Osman Müftüoğlu

Dr. Osman Müftüoğlu, diyet ve sağlıklı yaşam konusunda verdiği yalın, anlaşılır, duru ve faydalı bilgileriyle pek çok kişiye yol açmış, rehber olmuştur ve olmaktadır. Kilo verme yolculuğu her şeyden evvel “bilmekten” geçer.

Tüketilen gıdaların glisemik indekslerinin düşük mü yüksek mi olduğunu bilmek, besinlerin kana karışma hızını bilmek, yiyeceklerin kalorisini tanımak, neyin ne zaman ve ne miktarda tüketilmesi gerektiğini bilmek ve bilinçli yaşamak hem kiloyu ideal seviyede tutmaya yarar hem de kişiyi sağlıklı kılar.

Dr Osman Müftüoğlu 1

Osman Müftüoğlu diyet anlayışı aslında bu mantık üzerine kuruludur.  Osman Müftüoğlu zayıflama hususunda bilgiler verirken muzla kivinin aslında hemen hemen aynı kaloride olduğunu ama muzun kana karışma hızının çok daha yüksek olduğu için insülini tahrik etme gücünün de bu nispette daha yüksek olduğunu ve daha hızlı yağa çevrildiğini anlatır.

Osman Müftüoğlu cilt bakımı hususunda da önemli bilgiler veriyor. İnsanlar en çok cilt gençliğini arzuluyor. Bilhassa kadınlar kırışmış, pörsümüş, sarkmış, kurumuş bir ciltten hiç hoşlanmıyor ve savaş açıyor. Osman Müftüoğlu cilt bakımı konusunda hem içten hem de dıştan iyileştirmeyi salık veriyor. Yani hem düzenli ve detaylı bir cilt bakımı hem de sağlıklı ve cilde destek vere bir beslenme şekliyle cildi uzun yıllar sağlıklı ve diri tutabilmek mümkün.

Bir kere balık, beslenme programında mutlaka olmalı ve düzenli olarak tüketilmeli. Balıkta bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin özellikle EPA asidinin güneşten kaynaklanan cilt yaşlanmalarını önlediği ve mevcut yaşlanma belirtilerini de hafiflettiği biliniyor.

Pek çok balık özellikle de kendinden yağlı balıklar Omega-3 içeriyor ama bizim denizlerimizde yetişen yerel balıklarımızdan hamsi, uskumru, levrekte de bolca Omega-3 bulunuyor. Cildin sağlıklı olması için hayvansal protein tüketimi şarttır. Hayvansal protein tüketmeyenlerde cilt erken yaşlanır. Tavuk ve kendinden yağlı balıkları tüketmek en iyi çözüm ve seçenek olarak gösterilebilir.

Dr Osman Müftüoğlu 2

Ek olarak antioksidan özelliği yüksek olan üzüm, erik, çilek, böğürtlen, elma, yabanmersini, kiraz, nar gibi meyveleri de sıkça tüketmek gerekir. Erik proantosiyanidin, elma kuersetin, üzüm ise resveratrol içerir. Bunlar sayılabilecek en güçlü antioksidanlardır. Bunun dışında havuç ve balkabağı da beta karoten açısından oldukça zengin kaynaklardır. Bu sebepten ötürü tüm bu sebze ve meyvelere “güzelleştiren yiyecekler” de deniyor.

Balkabağını tatlı olarak değil de farklı şekillerde tüketmeye çalışın. Çorba, püre, börek içi malzemesi, yahut sebze yemeği şeklinde değerlendirin; zira şeker cilt için en zararlı ve yaşlandırıcı etkisi en güçlü olan bir maddelerden biridir.

Osman Müftüoğlu cilt bakımı hususunda cildi içerden beslemenin önemini ısrarla vurguluyor.  Cilt bakımı için gerekli olan doğru beslenmenin bir parçası da turunçgiller. Portakal, mandalina, turunç, greyfurt ve limon son derece zengin C vitamini kaynaklarıdır ve C vitamini cildin en iyi dostlarından birisidir ve araştırmalar gösteriyor ki bu meyvelerin kabuklarında bulunan d-limonene isimli madde cilt yaşlanmasını yavaşlatıyor ve cilt kanserine karşı koruma sağlıyor. Bu maddeden faydalanmak için limon kabuklarını atmayın ve rendeleyerek salatalarınızda kullanın.

Dr Osman Müftüoğlu 3

Yeşil çay, çörekotu, zerdeçal, keten tohumu, brokoli, meyan kökü, ceviz, badem, fındık, yumurta gibi besinler de cildin erken yaşlanmasını önler ve sizi içerden korur.

Yoğurt tüketimini de asla unutmayın. Her gün mutlaka 1 su bardağı kadar yoğurt tüketmeye özen gösterin.

Osman Müftüoğlu Muayene Ücreti

Her danışanın metabolizma durumu, vücut yapısı, vücut tepkileri farklı olduğundan, uygulanacak tedavilerin, öneri ve tavsiyelerin de şekli ve yöntemi doğal olarak farklı olacaktır. Bu sebeple belirgin bir muayene ücreti vermek çok da sağlıklı değildir.

Dr. Osman Müftüoğlu Hakkında

Osman Müftüoğlu kimdir kısmını merak edenler için de işte kısa bir biyografi…

Dr Osman Müftüoğlu 4

Profesör Osman Müftüoğlu 1955 yılında Anamur’da dünyaya geldi. 1972 yılında Anamur Lisesi’ni, 1978 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1984 yılında iç hastalıkları uzmanı, 1989 yılında endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları klinik şef yardımcısı, 1989 yılında doçent, 1990 yılında iç hastalıkları klinik şefi, 1997’de  profesör oldu. Uzun seneler boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e özel hekimlik yaptı.

1993-2001 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi başhekimliği ve cumhurbaşkanının sağlık başdanışmanlığı görevlerinde bulundu.

Pek çok tıp derneğinde üye kimliği ile etkin rol aldı.

Kendi kurduğu YaşasınHayat Kliniği’nde hekimlik mesleğini devam ettiren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun bugüne kadar yayımladığı 9 kitabı bulunuyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dr-osman-muftuoglu/