Dudak Seyirmesi

Vücudumuzu saran kasların ani bir şekilde istemsiz olarak hareket etmesi yani titremesi ile seyirme denilen olay meydana gelmektedir. Kasların bu istemsiz hareketi ile meydana gen seyirme çoğu zaman kalıcı olmayıp kısa süre içerisinde geçerken, çok nadir de olsa altında yatan başka hastalıklar nedeniyle seyirmeler uzun sürebiliyor.

Böyle bir durumda öncelikle seyirmenin altında yatan hastalığın teşhis edilmesi  gerekmektedir. Genellikle kısa sürede kendi kendine geçen seyirmeler en sık bir şekilde dudak seyirmesi olarak görülmektedir.

Alt dudak seyirmesi veya üst dudak seyirmesi fark etmeksizin ikisinin de aynı etki ve nedenleri olduğu dudak seyirmeleri genellikle stres, potasyum eksikliği, aşırı yorgunluk veya fazla derecede kafein tüketimi gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle can sıkıcı ve endişe verici bir durum gibi görünse de dudak seyimesinin altında ciddi bir neden bulunmamaktadır.

Dudak Seyirmesi Neden Olur?

Dudak seyirmelerine çeşitli hormon değişikliklerinin yanı sıra, bazı beyin hastalıkları, çeşitli sinir ve kas hastalıkları da dudak seyirmesine sebep olabilir. Genelde bir ağrı hissedilmeden sadece dudaktaki kasın titremesi olarak hissedilen seyirmeler, yukarıdaki belirtilerin olduğu her kişi de gerçekleşmeyebilir. Bu tamamıyla kasın yapısına ve etkilerin boyutuna bağlı gerçekleşen bir durumdur.

Ara sıra görülen dudak seyirmeleri genellikle alkol, sigara ve uyuşturucu alımı, gazlı içecekler, aşırı yorgunluk, stres, kahve, çikolata, korku ve sinirlerde oluşan hasar gibi nedenlerle gerçekleşebilmektedir.

Dudak Seyirmesi Neden Olur?

Sürekli olan dudak seyirmelerinin sebepleri arasında ise tirteme, yüz felci, yüz spazmı, Parkinson hastalığı, tikler,  paratiroit bezinin az çalışması, tourette sendromu gibi nedenler olabilmektedir. Sürekli olan alt dudak seyirmesi veya üst dudak seyirmesi, seyirmenin altında yatan başka hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle seyirmeden önce altta yatan hastalıkların araştırılması gereklidir.

Fazla ilaç alımı ile gerçekleşebilen histerik titreme veya strese bağlı gelişebilen esansiyel tireme gibi rahatsızlıklar dudak seyirmesine sebep olabilmektedir. Titremeye bağlı dudak seyirmelerinde vücudun diğer bölgelerindeki kaslarda da kasılma görülebilir. Yüz felci geçirmiş olan bir kişide, felce bağlı olarak dudak seyirmesi yaşanabilmektedir.

Dudak seyirmesini en çok tetikleyen ise tiklerdir. Elimizde olmadan yaşadığımız tikler, dudaklardaki kaslarda da meydana gelmektedir. Bu tür seyirmeler genellikle zamanla kendiliğinden geçmektedir. Parkinson hastalığı olanlar, paratiroit bezleri az çalışanlar veya tourette sendromu yaşayanlarda sürekli dudak seyirmeleri olabilmektedir.

Dudak Seyirmesi Neden Olur? 1

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli oluşan dudak seyirmelerinde genellikle altta başka rahatsızlıklar yatmaktadır. Altta yatan hastalıklar tespit edilip tedavi edilirse dudak seyirmelerinde de azalma görülecektir. Dudak seyirmesi tek başına bir tehlike oluşturmamaktadır ve hatta bir hastalık olarak değil rahatsızlık verici bir durum olarak görülmektedir. Eğer çok sık bir şekilde dudak seyirmesi yaşıyorsanız doktorunuzla görüşerek altında yatan nedenleri araştırabilirsiniz.

Dudak Seyirmesi Nasıl Geçer

Bir çok dudak seyirmesi aslında zamanla kendiliğinden geçer. Ancak,  özellikle sürekli gerçekleşen dudak seyirmelerinde öncelikle, seyirmenin altında yatan diğer hastalık araştırılarak tedavi süreci başlatılmalıdır.  Bir tehlikesi olmasa da rahatsız edici bir durum olan dudak seyirmelerini önlemek veya azlatmak için ise dudak seyirmesine sebep olan etmenleri azaltmamızda fayda vardır.

Dudak Seyirmesi Nasıl Geçer

Stresten uzak durmak, stresi azaltıcı aktiviteler yapmak, yorgunluğumuzun giderilmesi için dinlenmek veya yogo gibi yorgunluk giderici aktiviteler yapmak, kafein, alkol, sigara gibi seyirmeyi tetikleyici unsurlardan uzak durmak veya azaltmak, potasyumu zengin meyveler ile dengeli bir şekilde beslenmek gibi kendi tedbirlerimizi alabiliriz.

Tüm bunlara dikkat ettiğimiz halde halen seyirmeler devam ediyorsa veya seyirmenin başka rahatsızlıkları işaret ettiğinizi düşünüyorsanız doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dudak-seyirmesi/