Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları

Düdüklü tencereler hem pişirme süresini kısaltmasıyla, bununla birlikte yemeklerin gıda kıymetini korumasıyla mutfağın en kahraman aletlerinden biri. Pişen yemeğin tüm mutfağı, hatta evi kokutmasını engellediğinden bahsetmiyoruz bile. Düdüklü tencere kullanımı video ile de anlatılmakta ve kişilerin hizmetine de sunulmaktadır.

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları

Ama öteki yandan da düdüklü tencereler diğer tencerelere nazaran kullanımı daha zor ve daha dikkatli kullanılması gereksinim duyulan gereçlerden. O yüzden onu kullanırken püf noktalarını bilmek ve buna nazaran daha dikkatli bir şekilde yemekleri pişirmek gerekiyor.

Düdüklü tencereyi asla ağzına kadar doldurmamalısınız. Bu durum buğunun dışarı çıkmasını ve içinde sıkışmasına sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle tencerede minimum 1/3 oranında boş bir alan kalmasına dikkat edin. Ateşe koyduktan ve kapağını kapattıktan daha sonra düdüğü dik konuma getirmelisiniz.

Yeni modellerde bu sistem otomatik olsa da eski modellerde düdük elle açılıp kapanıyor. Bu durumda hava çıkışının sağlanması için düdüğü açmanız gerekiyor. Düdükten ses çıkmaya başladığında bir dakika kadar hava çıkmasını bekletin ve düdüğü indirin.

Eğer otomatik düdüklü tencerelerden değilse tencerenin düdüğünden ses çıkmaya başladığında 30-60 saniye gibi bir süre hava çıkmasını beklemeli ve hemen sonra düdüğü indirip ocağı kısmalı, yemeğinizin pişirme süresine göre bir süre daha düdüklü tencerenizi ocakta tutmaya devam etmelisiniz. Pişirme süresi dolunca ocağın altını kapayın fakat tencereyi ocaktan hemen almayın.

Hatta hiç dokunmayın bile. Çünkü siz ocağı kapatmış olsanız dahi kaynama ve basınç devam ediyor olduğundan tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Buğu dağıldıktan ondan sonra düdüğü gene dik konuma getirin, düdükten havanın tamamen çıkmasını bekleyin.

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları 1

Acil edip kapağı hemen açmayın. Aynı şekilde tencerenin kapağını açmak için de birazcık beklemelisiniz. Zira basınçtan dolayı kapak derhal açılmayacaktır, zorlamanız da işinizi zorlaştıracaktır. Bırakın içindeki hava iyice çıksın. Tencere soğudukça kapağın kolayca açıldığını farkına varacaksınız aslına bakarsan. Tefal düdüklü tencere kullanımı sırasında hava çıkışı kısmının temizliğine çok dikkat etmelisiniz.

Zira düdük kısmında yer edinen delikler taneli yiyeceklerin kaçması ve orayı tıkaması için oldukça elverişli bölgeler. Özellikle o bölgeleri pişirme işlemi bittikten sonrasında dikkatlice temizlemelisiniz.

Schafer düdüklü tencere kullanımı için, her yemeğin farklı sürede pişeceğini unutmamalısınız. Hemen derhal tüm yemekler düdüklü tencerede düzgüsel tencereyle pişirilme sürelerinin üçte biri kadar sürede pişseler de her yiyecek için farklı bir zamanlama var. Bunun için çoğu düdüklü tencere üzerinde yer edinen kendi zamanlayıcılarını kullanabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları 3

Her yemeği tavsiye edilen sürede pişirmek önemli yoksa yemeğiniz mahvolabilir. Bakliyatları bir geceden önce ıslatmaya gerek kalmadan düdüklü tencerede pişirebilirsiniz. Önceden ıslatmayı unuttuğunuz nohut, fasulye gibi bakliyatları düdüklü tencerede gönül rahatlığıyla pişirebilirsiniz. Tabii daha önce ıslatmışsanız pişirme süresinin daha kısa olacağını unutmamalısınız.

Düdüklü tencerede yiyecekleri asla susuz pişirmeyin. Çünkü düdüklü tencerede kapağını açıp yemeği denetim etme şansınız yok. Suyu fazla olan yemeği kurtarabilirsiniz yalnız suyunu azca koyarsanız dibinin tutma olasılığının yüksek bulunduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Ek olarak susuz yemekler tencerenin çatlamasına da yol açabilir.

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları 4

Dondurulmuş gıdaların çözülmesini beklemeden düdüklü tencereye asla koymayın. Onları önce oda sıcaklığında bekletmeli, gerekirse su içinde çözülmelerini sağlamalısınız. Ek olarak donmuş gıdaların daha önceden hafiften pişirildiği için düdüklü tencerede öteki gıdalara bakılırsa daha çabuk pişeceğini unutmamalı, zamanlamayı buna nazaran yapmalısınız. Karaca düdüklü tencere kullanımı ile birlikte yüksek basınç altında tutarak yemeğin daha çabuk pişmesini ve hazır olmasını sağlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/duduklu-tencere-kullanimi-puf-noktalari/