Dukan Diyeti Evreleri

Dukan diyeti evreleri, Dukan diyeti başlangıç evresinde protein ağırlıklı, sonraki evrelerde proteine sebze ve meyve de dahil edilerek sürdürülen ve kısa zaman içinde çok kilo verdiren bir programdır. Dünyanın pek çok ülkesinde tanınan bir diyet olan Dukan diyeti belli aşamalardan oluşur ve harfiyen uyulduğunda etkilerini hızlıca gösterir.

Protein ağırlıklı olduğu için böbreklere zararlı olduğu da uzmanlarca belirtilen bu diyet; kalp damar, tansiyon, böbrek rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri olmayan kişiler tarafından uygulanmamalıdır. Protein temelli 72 değişik çeşit besin ve 28 adet karbonhidrat içeren sebzeden oluşan Dukan diyeti uygulanması kolay ama diğer diyetlere göre biraz daha pahalı bir diyet.

Gelelim Dukan diyeti evrelerine. Dukan diyeti evreleri; atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olarak 4 evrede incelenir.

Dukan Diyeti Atak Evresi

Dukan diyetinin ilk basamağı olan Dukan atak evresi ortalama 10 gün sürüyor ve atak evresinde yalnızca 72 proteinli gıda yer alıyor. Süt ve süt ürünleri, yağsız proteinler, deniz ürünleri ve kümes hayvanlarının oluşturduğu listede en önemli besin ise yumurta. Zira yumurta akında hiçbir besinde olmayan saf protein bulunuyor.

Dukan Diyeti Evreleri 1

Dukan diyeti atak evresinde bu listeden istenilen yiyecekler seçilerek tüketilebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tüm besinlerin ya ızgara, ya fırın ya da haşlama usulüyle pişirilmiş olması gerekliliğidir. Dukan diyeti atak evresi ya da diğer bir tanımla saldırı evresi boyunca asla katı ve sıvı yağ tüketilmemesi gerekiyor. Her türlü ve tipte yağ tüketimi Dukan diyeti atak evresi boyunca yasak.

Dukan diyeti evreleri içinde en zoru olan atak evresinde yemekleri tatlandırmak ve daha lezzetli hale getirebilmek için baharat kullanılabiliyor. Yağ ve tuz içeriğinden dolayı kuzu eti ve şarküteri gıdalarının bu evrede tüketilmemesi gerekiyor. Bu evrede bünyeye göre değişse de ilk 5 gün içinde 3-4 kilo verilebiliyor. Atak evresinde en sık karşılaşılan problem protein ağırlıklı beslenmeden kaynaklanan kabızlık durumu oluyor.

Bunun için de 1 kase yoğurdun içine ilave edilecek 1.5-2 çorba kaşığı yulaf kepeği kabızlık problemini engelleyecektir. Ve mutlaka her gün 7-8 bardak su içilmesi zorunludur. Bu hem bağırsakların çalışma kapasitesini artırarak kabızlığı engeller, hem de yüksek oranda alınan proteinin böbreklere zarar vermesi önlenmiş olur.

Dukan Diyeti Evreleri 2

Dukan Diyeti Seyir Evresi 

Geldik diyetin ikinci basamağına. Yani Dukan diyeti seyir evresi kısmına. Dukan seyir evresi kişiyi biraz daha rahatlatıyor; zira proteine ek olarak sebzeler devreye giriyor ve vücudun karbonhidrat gereksinimi bu sebzelerle karşılanıyor. Dukan diyeti seyir evresinde listeye 28 ilave besin giriyor ki bunları taze sebze ve bazı meyveler oluşturuyor.

Dukan seyir evresi ortalama 10 gün sürüyor. Enginar, lahana, kabak, kereviz, patlıcan, ıspanak, brokoli, turp, marul, mantar ve domates gibi sebzelerden tüketebilirsiniz. Haftanın iki günü protein tüketimi devam ederken, geri kalan 5 günde yalnızca sebze yahut hem protein hem sebze kombinasyonuna devam edebilirsiniz.

Dukan Diyeti Evreleri 3

Dukan diyeti seyir evresinde pirinç, mısır, mercimek, patates ve fasulye gibi karbonhidratlı besinlerin tüketimi yasak. Dukan seyir evresinde yemekleri pişirirken yağsız pişirmeye devam etmeniz gerekiyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dukan-diyeti-evreleri/