Dukan Diyeti Zararları

Dukan diyeti zararları, kilo vermek isteyenler için envai çeşit diyet listesi ve beslenme programı mevcut. Bunlardan birisi de Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen Dukan diyetidir. İlk evresinde protein ağırlıklı beslenmeyle başlayan, daha sonraki evrelerde kompleks karbonhidratların da işin içine girdiği bir diyet tipi olan Dukan diyeti, temelde dört aşamadan oluşan bir diyettir.

Dukan Diyeti Zararları

Atak, seyir, güçlendirme ve koruma olmak üzere dört evreden oluşan Dukan diyeti zararları açısından da çok irdelenen ve konuşulan bir diyet. Dukan diyeti benzeri protein diyetlerinde kolesterol ve doymuş yağ içeriği yüksek olduğundan kalp hastalıklarına davetiye çıkarılmış olur.

Dukan diyetinin zararları nelerdir diye soranlar için hemen söyleyelim; düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren diyetlerde vücuttan eksilen genelde sudur. Diyet bitirildiğinde vücuttan büyük oranda su eksilmişse bir müddet sonra her şey yine eski haline döner.

Dukan diyetinin zararları bahsi geçtiğinde en çok etkilenen organların böbrekler olduğunu söyleyebiliriz. Diyet boyunca ağızda oluşan keton kokusu aslında böbreklerde zararlı maddelerin oluştuğunu gösteriyor. Keton denilen madde de böbreklerde fonksiyon kayıplarına sebep olabiliyor. Atkins diyetinin biraz değiştirilmiş hali olan Dukan diyeti yapanlar en çok kabızlıktan şikayet ediyor.

Dukan Diyeti Zararları 2

Kabızlığın en temel sebeplerinden birisi karbonhidrat tüketiminin yetersiz olması. Ayrıca bu diyet sırasında vücut için gerekli vitamin ve mineraller alınamadığı için bir müddet sonra sağlık sorunları baş göstermeye başlıyor.

Sağlıklı yaşamak için gerekli tüm vitamin ve mineralleri yeterli oranda ve dengeli şekilde alabilmek gerekir. Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir yaşam için hem protein hem de karbonhidrat tüketiminin yeterli oranda gerçekleşmesi gerekir, aksi takdirde vücutta bir takım değerler düşer ve işler yolunda gitmemeye başlar. Dukan diyeti ve bu tarz protein diyetleri belki hızlı kilo vermeyi sağlar ama verilen kiloların da hızla geri alınmasına neden olur.

Kilo vermek için bu tür kısıtlı bir beslenme disiplininin için girmek kalp hastalıklarına, hipertansiyona, diyabete zemin hazırlar; keton birikimi karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozar, insülin metabolizmasını olumsuz yönde etkiler.

Dukan Diyeti Zararları 3

Vücuttan su ve sodyum eksildikçe kan basıncında düşüklük ve kabızlık gözlemlenir. Fazla miktarda alınan protein böbrek fonksiyonlarını bozar, glikoz intoleransı oluşumuna sebep olur.

Tüm bu veriler ışığında Dukan diyeti zararlı mı sorusunu ne yazık ki “evet” şeklinde yanıtlamamız gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dukan-diyeti-zararlari/