Duvak Seçimi İçin Püf Noktaları

Duvak Seçimi İçin Püf Noktaları
Duvak, akla gelen en saf ve temiz kıyafet olan gelinliğin bir numaralı tamamlayıcısı, en masum ve masalsı aksesuarlardan biri, her kadının ömründe bir kez olsun başında uçuşmasını hayal ettiği beyaz bir güzelliktir.

Duvak aynı zamanda gelinliğin en can alıcı ve görkemli kısmıdır.

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları

Duvaksız gelinlik modelleri de olabileceği gibi, duvak yerine sade bir taç veya çiçeklerden yapılmış bir saç çemberi de kullanılabilir. Ancak gelinlerin çoğu, o en özel günlerinde, başlarında uçuşan tüllerden oluşmuş bir duvağı tercih ederler.

Duvak seçimi
Moda rüzgarlarının ya da gelinlerin kendi kreatif bakış açılarının ışığında dikilen çeşit çeşit duvak modeli vardır. Kısa, uzun, katlı, kabarık, ince, hacimli, kafesli ve daha pek çok değişik duvak çeşidi vardır. Duvak seçiminde gelinin kendi zevki, tercihleri, gelinliğin model ve tarzı, dönem trendleri yahut yaşam tarzı gibi unsurlar etkilidir.

Ayrıca gelinin saç uzunluğu, boy ve kilosu da duvak seçiminde etkili olacaktır.

Duvak modelleri
Her yüz tipine göre farklı duvak modelleri var. Özellikle saçlarınızı toplayacaksanız ve ihtişamı seviyorsanız, fıskiye tipi de denilen kabarık duvak modeli tam size göre. Boyu da olduğundan uzun gösteren bu duvak modeli, pek çok gelinin tercih ettiği modellerin başında geliyor.

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları1-fıskiye

Sadece tek kat tül veya güpürden ibaret iddiasız ve masum duvak modelleri, sade bir şıklık isteyen gelinlerin tercih ettiği ve doğru gelinlikle desteklendiğinde yalın görüntüsüne rağmen çok çarpıcı bir çizgi ve stile sahip.

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları1-sade

Tesettürlü gelinliklerden, dekolte gelinliklere kadar çok geniş bir yelpazeye yayılan gelinliklerin duvakları da, gelinlik modeliyle uyumlu ve gelinin zevkini yansıtan, karakteristik çizgilere sahip olacaktır.

Yüzünüze uygun duvak modelleri
Yuvarlak yüzler: Yuvarlak yüzlerde kullanılacak duvak ve saç aksesuarları doğru seçilmezse, yüz olduğundan daha yuvarlak ve hatta kilolu görünecektir. En doğru seçimlerden biri yana doğru taranarak hafif bir dalgayla yüze düşürülen perçemler, alından biraz geriye doğru oturtulmuş taç yahut çiçek demetleri, gelinin yüzünün olduğundan daha uzun gözükmesini sağlar. Alnı ve gözleri  belli belirsiz örten kafes duvak modelleri de yuvarlak yüze en çok yakışan duvak modellerindendir.

Dikdörtgen yüzler: Geniş alınlı ve çene kemikleri belirgin yüzlerde, yüzü olduğunda uzun gösterecek kabarık duvaklardan kaçınmalı, yana doğru hacimli modellerle, yüzün yapısı dengelenmelidir. İlla ki kabarık bir duvak isteniyorsa, baş çevresinde eksenlenen değil de topuz altına iliştirilen bir duvak modeli uygun olacaktır.

Oval yüzler: Yüz uzunluğunun, enine göre daha belirgin olduğu, elmacık kemiklerininse belirgin bir hat oluşturduğu bu ideal yüz tipinde, hemen hemen her tip duvak modeli güzel duracaktır. Oval yüze sahip gelinler, istedikleri her model duvağı gönüllerince kullanabilecekleri gibi, kendi tasarımları ve hayal güçlerinin ürünü olacak duvak modellerini de özgürce uygulayabilirler.

Kalp yüzler:  Alnın, çeneden daha geniş olduğu, ince bir çene ve alnın ortasına doğru ince bir hat çizen saç çizgisinin belirlediği kalp tipi yüzleri vurgulamak adına, saçlar sıkıca toplanarak arkada bir ense topuzu ile sabitlenebilir. Kalp yüzlü gelinler, duvaklarını omuzlarının iki yanına sarkıtarak, masum ve sade bir görünüm yakalayabilirler.

Kare yüzler: Bu tip yüzlerde en ve boy aşağı yukarı birbirine yakın, çene kemiği geniş bir hat çizer şekildedir. Geniş bir yüz karakteristiği gösteren kare yüzlere, daha yumuşak bir hava katabilmek için, yanlardan sıkıca toplanmış, üst bölümleri ise kabartılmış bir saç dizaynı ile, başın arka bölümüne oturtulmuş bir duvak formu kullanılabilir.

Rahibe duvak modelleri:Son derece sade ama bir o kadar da alımlı ve duru bir görüntü sunan rahibe duvak modeli pek çok gelin tarafından tercih edilen bir tasarımdır. Bu duvak modelinde saçlar ya sımsıkı yapıştırılarak toplanmalı, yahut da eğer uzunsa dümdüz ya da hafif su dalgası formu verilerek serbest bırakılmalıdır. Başın neredeyse tamamını kapatarak, kenarları işlemeli veya güpürlü dokusuyla omuzlardan aşağı doğru sessizce akan bu duvakmodeli, uysal ve kırılgan bir ifade yansıtması açısından da oldukça dokunaklı ve nadide bir seçim olacaktır.

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları-rahibe

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları1-rahibe

 

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları1-rahibe1

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları1-rahibe2

Tesettür duvak modelleri: Tesettür duvak modellerinde saçlar gözükmeyeceği için, tüm gözler duvağın kendinde yoğunlaşacaktır. İster taş, pul, payet ve ışıltılarla bezenmiş çiçek detayları, ister inci sıraları, isterse tüller ve güpürlerle hareketlendirilmiş detaylar olsun, tesettürlü duvak modellerini tercih eden gelinlerin en özel günlerinde, en özel kıyafetleri olan gelinliklerini mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır.

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları-tesettür

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları-tesettür1

Gelin Baþý Türban Tasarým

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları-tesettür3

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları-tesettür4

Duvak-Seçimi-İçin-Püf-Noktaları-tesettür5

 

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/duvak-secimi-icin-puf-noktalari/