Ebegümeci Çayı

Sağlık açısından birçok faydası olan bitkilerden biri de ebegümeci olmaktadır. Ebegümeci birçok alanda kullanılan ve sayısız faydası olan bir bitki olmak ile birlikte kişiler tarafından da fazlası ile kullanılmaktadır. Ebegümeci sadece vücut sağlığında değil, saç ve cilt sağlığı açısından da tercih edilmektedir. Ebegümeci çayı, salatası ya da yemeği yapılarak hem farklı lezzetler oluşturulmakta hem de faydaları sayesinde şifa niyetine tüketilmektedir.

Ebegümeci Çayı 1

Ebegümeci çayı ile kan şekeri ve kolesterol de dengede tutulmaktadır. Ancak bu durumlarda ebegümeci çayı içilirken bu dozun iyi ayarlanması gerekmektedir. Aksi takdir da kan şekeri ya da kolesterol artmaktadır. Gün içerisinde en fazla 2 bardak ebegümeci çayı içmek yeterli olmaktadır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır? 

Ebegümeci tarifi hazırlarken kullanılacak ebegümeci otu kullanılmaktadır. Çay hazırlanırken 1 yemek kaşığı ebegümeci 2 su bardağı suyun içerisine atılmaktadır. Ancak suyun soğuk olması gerekmekte ve ebegümeci su ile karıştıktan sonra bir cezvenin içinde 10 dakika kaynatılması gerekmektedir.

Demlenen ebegümeci çayı soğuması için süzülmektedir. Soğuk ya da ılıkken günde 2 kez içilmektedir. Hastalıklardan korunmak için ebegümeci çayı çok etkili bir yöntem olmaktadır.

Ebegümeci Çayı Faydaları

Ebegümecinin içerisinde yer alan minerallerin bazı faydaları olmaktadır. Özellikle cilt ve saç sağlığını koruma konusunda yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Ebegümeci çayı faydaları;

 • Ebegümecinin cilt sağlığı açısından çok fazla faydası bulunmaktadır. Ciltte oluşan şişliklerin inmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte oluşan kırışıklıkların azaltılmasında, kırışıklık oluşmasını engelleyerek cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Ciltte yer alan gözeneklerin daha iyi olması için hücrelerin bağışıklıklarının artmasını sağlamakta ve serbest radikallerin verdiği zararları azaltmaktadır.
 • Güneş yanığı ya da herhangi bir şekilde oluşan cilt yanıklarının tedavisinde kullanıldığı gibi yaralarında kısa süre içerisinde tedavi olup, cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Bunlar için cilde ebegümeci bitkisini lapa halinde kullanılması gerekmektedir.
 • Ebegümeci lapa tarifi; lapa hazırlanırken bitkinin kökünde bulunan yapraklar ezilmekte ve üzerine yarım çay bardağı su konularak lapa kıvamına gelene kadar karıştırılmaktadır. Elde edilen lapa 2 dakika boyunca ısıtılmakta ve deriyi yakacak ısıya gelmeden önce ocaktan alınarak yara olan bölgenin üstüne sürülmektedir.
 • Ebegümeci Çayı 2

 • Ebegümecinin cildin yanı sıra saçlara da faydası olmaktadır. Saçlara uygulanırken ebegümeci yaprakları 2 dakika boyunca suda kaynatılmalı ve elde edilen su ile saçlara uygulanmaktadır. Elde edilen bu karışım sayesinde hem saçlar derinlemesine temizlenmekte hem de saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
 • Özellikle saç derisinde meydana gelen mantar, kepek, egzama ya da kaşıntı problemlerinin geçmesinde etkili olan ebegümeci saç derisinde yer alan fazla yağın temizlenmesinde de etkili olmaktadır. Saçı yumuşatmakta, daha sağlıklı ve daha kısa sürede uzamasına da yardımcı olmaktadır.
 • Bazı uzmanlar ebegümeci çayının mide sorunlarını geçirdiğinde hatta gastrit sorununu da tedavi ettiğini söylemektedir. Bunların dışında bağırsakta meydana gelebilecek sağlık sorunlarının oluşmasını engellemektedir. Ebegümeci çayı kabızlığın giderilmesini sağlamaktadır.
 • Ebegümeci çayının özellikle üst solunum yolunda meydana gelecek enfeksiyonların giderilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Astım, bronşit ya da sinüzit gibi kronik rahatsızlıkların tedavisinde atakların geciktirilmesini sağlamaktadır.
 • Ebegümeci Çayı 3

 • Yapılan çay ile boğaz ağrıları döneminde oluşan balgamı söktürmektedir. Bu dönemlerde ebegümeci çayı içilirken yapraklarının taze olması gerekmektedir. 1 yemek kaşığı kurumuş yaprakların ve çiçeklerin 1 su bardağı su da 15 dakika boyunca kaynatılması ve gün içerisinde 3 kez içilmesi yeterli olmaktadır.
 • Kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığına karşı etkili olmaktadır. Çocuklarda meydana gelen yüksek ateş dönemlerinde ebegümeci lapası yapılarak uygulanması kısa süre içerisinde ateşin düşürülmesini sağlamaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ebegumeci-cayi/