Ebegümecinin 5 Faydası

Esasında ebegümeci otu, ılıman iklim şartlarında yetişebilen, tropik veya yarı tropik bölgelerde yaşamayı seven bir bitki olmasına karşın, dünya üzerinde birçok iklim ve toprak şartlarına uyumlu şekilde yetişmektedir. Fakat genetik yapısı açısından incelendiğinde ebegümeci genel olarak, Afrika, Asya ve Avrupa bölgelerindeki iklim şartlarına uygun olarak bu bölgelerde yetişmektedir.

Ebegümecinin 5 Faydası

Ebegümeci bitkisi, dünyanın her yerinde rahatça yetişebilmekte, çeşitli toprak türlerine uyumlu olarak büyüyebilmektedir. Aslen, güzel, tatlı, mor renkli çiçeklere haiz olan ebegümeci bitkisinin yeşil yaprakları yenilebilir özelliktedir.

Ülkeden ülkeye değişim gösteren yiyecek kültürüne bağlı olarak, ebegümeci bitkisi de farklı şekillerde tüketilmektedir. Kore ve Çin şeklinde uzak doğu ülkelerinde de tüketilen ebegümeci bitkisi, kaynatılarak veya kavrularak pişirilmektedir.

Fazlaca hafifçe bir lezzete haiz olan ebegümeci, sıhhat açısından birçok faydası olan bir bitkidir. Çok bayağı şekilde yetişen ebegümeci otu, kısa ömürlü fakat çok yıllık bir bitkidir. Aslına bakarsak bir süs bitkisi olan ebegümeci, yumuşak ve hafifçe bir lezzete haiz olduğundan, salatalarda ya da mezelerde kullanılabilmektedir. Ebegümeci ek olarak çayı yapılarak içecek şeklinde de tüketilebilmektedir. İlkbahar aylarında filizlenmeye başlamaktadır.

Birçok ülkede ebegümeci ile birlikte birbirinden farklı ilaç yapılmakta ve dolayısıyla da alternatif tıp sektöründe büyük bir yaygınlık ile de kullanılmaktadır.

Ebegümeci, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından kullanılmakta olup aynı zamanda çok sayıda faydası da söz konusudur. Kozmetik sektörünün yanı sıra aynı zamanda birbirinden farklı yemek içerisinde de kullanılabilmektedir.

Ebegümecinin 5 Faydası 2

Ebegümeci otu hem çiğ olarak hem de kaynatılarak tüketilebilmektedir. Ebegümecinin hem pişirilmiş bununla birlikte çiğ hali oldukça zengin gıda değerlerine sahiptir. Ebegümecinin hemen her bir bölümü son derece faydalı içeriklere sahiptir. Özellikle de yaprakları içerisinde potasyum, magnezyum ve bu gibi farklı besin değerleri de yer almaktadır.

Ebegümecinin esenlik üzerinden çok sayıda pozitif yönde tesiri bulunmaktadır. Ebegümeci çayı faydaları şu şekilde sayılabilir:

  • İdrar yolları sağlığını korur ve idrar yolları enfeksiyonu önler, mide problemlerini engeller ve mide sağlığını destek verir, kolon ve bağırsak temizliğini elde eden ebegümeci, zayıflamaya destek verir, haricen kullanıldığında cildi temizler, tedavi eder.
  • Ebegümeci, solunum yolları ile ilgili sıhhat sorunlarını önler, ağız, boğazca ve bronş sağlığını korur, kuru öksürüğü giderir, yaraların hızlı bir halde iyileşmesini sağlar, ishal ve karın ağrısını giderir, irin söktürücüdür ve enfeksiyon oluşumunu engelleyicidir.
  • Son olarak ebegümeci, kas ağrılarını dindirmeye destek sağlar, diş eti sağlığını korur, böbreklerin sağlığını destek sunar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, uykusuzluğu giderir, anti-oksidan etki gösterir ve egzama benzer biçimde cilt problemleri ile savaşım eder.
  • Ebegümecinin 5 Faydası 3

  • Ebegümeci, anti-irin özelliği sayesinde, ciltte oluşan yaraların iyileşmesine destek sunar, özellikle yanık yaralarını iyileştirici tesir göstermektedir. İltihapların cilde verdiği zararları en aza indiren ebegümeci, eklemlerde meydana gelen eklem iltihabının giderilmesine de destek verir. Önemli oranda beta-sitosterol içeren ebegümeci, muhteviyatında natürel olarak bulunan bu kimyasal yardımıyla, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, beyaz kan hücrelerinin hasara uğramasını önler ve vücudun müdafaa mekanizmasını geliştirir.
  • Meydana getirilen araştırmalara göre ebegümeci, mukus salgılayan zarlarda gelişen tahriş ve hasarları gidermeye destektir. Hücre zarını korumuş olan ve hücre zarında gelişen hasarları iyileştiren ebegümeci, hücreleri kansere karşı korur, kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.
  • dGenel olarak sindirim sistemi sağlığını koruyan ebegümeci, sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak rahatlatır. Ebegümeci, muhteviyatında bulunan lif yardımıyla, mideyi rahatlar sindirimi kolaylaştırır ve böylece kabızlığı önler.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ebegumeci/