Egzama Belirtileri

Egzama belirtileri,  egzama gerek iç, gerekse dış faktörlere bağlı olarak derinin iltihaplı tepkisi olarak tanımlanabilecek bir rahatsızlıktır. Dermatit adıyla da bilinen egzama, cilt hastalıkları içindeki en yaygın olanıdır. Ama egzamanı kesin sebepleri ve kesin tedavisi tıp dünyasında tam anlamıyla cevap bulamamıştır.

Egzama hastalarının çoğunda ortak belirti ve bulgular görülür. Egzamanın en fazla karşılaşılan çeşitleri alerjik egzama, yağlı deri egzaması, temas egzaması, sinirsel egzama olarak sıralanabilir. En yaygın ve sık görülen türü ise atopik dermatit de denilen alerjik egzamadır. Atopik dermatitin büyük oranda kalıtsal olduğu söylenebilir.

Kelime anlamı olarak “farklı” demek olan “atopik” dermatit de derideki farklılıktan bahsedilmektedir. Kalıtsal alerjik egzamadan bahsedilirken atopik dermatit ismi geçer. Temas egzaması sadece tek bir ana sebebe bağlı olarak zuhur edebiliyorken, diğer egzama türlerinde pek çok faktörün bir araya gelmesi söz konusudur.

Egzama çocukluk çağında belirdiyse iyileşme olasılığı vardır; ama yetişkinlik evresinde ortaya çıkan egzama türlerinde kesin tedaviden bahsetmek neredeyse olanaksızdır. Sadece egzamayı tetikleyen ve alevlendiren etkenler belirlenerek, bu etkenlerden uzak durmak egzamanın kontrol altına alınabilmesini sağlayabilir.

Egzama Belirtileri 2

 • Egzama kısa vadeli ataklar şeklinde akut da olabilir, uzun süreli yani kronik de olabilir. Müzmin egzama da denilen kronik tipte, egzamadan kurtulmak imkan dahilinde olmasa da, en azından bu rahatsızlık kontrol altında tutulabilir.
 • Egzama ekseriyetle kışın uyanır, yazın ise hafifleyerek uykuya geçer.
 • Dermatit hastalığı sıklıkla ellerde, ayaklarda, ensede, saçlı deride, yüzde görülür.
 • Egzama kendini nasıl belli eder, deride ne tür değişikliklere sebep olur öğrenmekte fayda var. Zira günün birinde yüzde, yahut ayakların üzerindeki derinin pul pul olup döküldüğü, kızardığı, deli gibi kaşındığı görüldüğünde endişeye mahal vermeksizin.

  Egzama Belirtileri 3

  Belirtiler egzamayla ilişkilendirilebilir. Bulaşıcı olmayan, kaşımadıkça daha da belirginleşip yayılmayan, cilt kanseri gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermeyen bir problem olsa da yine de tamamen bitip gitmesi istenen bir deri hastalığıdır. Görüntüsü de kozmetik açıdan rahatsızlık verici olan egzama bakın hangi semptomlarla beliriyor.

  Akut dönemde şişlik, kızarıklık, su toplamış kabarcıklar, yanma ve şiddetli kaşıntı hissi egzamayı takdim eder. Kimi hastada kepeklenme ve kızarıklık olmasa da, kaşıntı ve yanma hissi görülür.

  Kronik dönemde ise deri kalınlaşır, kurur ve renk değiştirir. Deri üzerinde yol yol çatlaklar oluşur ve deri pul pul olup dökülür.

  Egzama Belirtileri 5

  Egzamalı bölgeyi kaşımak, enfeksiyonun daha da genişlemesine, daha geniş bir yüzeye yayılmasına, derinin kanamasına, iltihaplanmasına ve hatta ağrımasına sebep olur. Kaşıyınca oluşan çatlaklardan içeri sızan mikroplar, egzamanın daha hızlı yayılmasına ve egzamalı bölgenin hassaslaşarak başka hastalıklara da açık hale gelmesine sebep olur.

  Yüzde Egzama Belirtileri

  Egzamanın sık görüldüğü vücut bölümlerinden birisi de yüzdür. Yüzde egzama belirtileri daha çok kızarıklık, kabarıklık, pul pul görünüm ve tabii ki kaşıntıdır. Derinin bir şeylere reaksiyon verdiği o denli belirgindir ki adeta bedenin sessiz çığlığıdır diyebiliriz egzama için.

  Vücudun en çok göz önünde olan yüz bölgesinde beliren egzama türü, hastaya sadece fiziksel değil, psikolojik anlamda da sıkıntı verir. Yüzde egzama belirtileri ortaya çıktığında yüze hiçbir şey sürmeden ve doğal yöntemleri dahi uygulamadan derhal bir cilt doktoruna görünerek ciddi bir tedavi almak şarttır.

  Yüzde Egzama Belirtileri

  Zira yüze uygulanacak kulaktan dolma işlemlerle, iş daha da kötü ve geri dönüşsüz bir yola girebilir. İyisi mi bir hekimden yardım istemek ve meseleyi tıbbi yöntemlerle çözmek daha akılcıdır.

  Saçta Egzama Belirtileri

  Egzama saçlı deride görüldüğünde adı saç egzaması olur.

  Saçta egzama belirtilerinde ilk söylenebilecek şey kaşıntı ve kızarıklıktır. Bunun haricinde yağlanma ve deride kabuk kabuk olma, kepeklenme ve döküntü, saç derisinde meydana gelen pullanma ve hatta saç dökülmesi gibi bulgular da sayılabilir.

  Saçta egzama belirtileri dikkate alınmaz ve gerekli tedavi yapılmazsa, diğer belirtiler ortaya çıkar.

  Saçta Egzama Belirtileri

  Yani; deride sertleşme, kabuklanma ve kalınlaşma, su toplanması, yara oluşumu ve egzamanın vücudun diğer bölgelerine doğru ilerlemesi ile egzamanın deride daha da hakimiyet kurduğu anlaşılabilir.

  Elde Egzama Belirtileri

  Elde egzama ev hanımı egzaması olarak da bilinir ve tahmin edildiği üzere suyla ve kimyasal maddelerle fazlaca temas etmekten dolayı tetiklenebilir. Ellerin sürekli suda olmasını gerektiren mesleklere mensup olanlarda ve kimyasallarla temas etmek zorunda olanlarda daha sık görülen elde egzama türünde; deri uzun bir müddet sabun, deterjan, boya gibi tahriş edici maddelere temas etmek durumunda kalınca, önce bir müddet dayanır ama deri, direnme gücü ve tahammül noktası aşıldığında tepki ve cevap vermeye başlar.

  Elde Egzama Belirtileri

  Kuruyarak, soyularak, çatlayarak, sızlayarak ve kızararak tepki veren ve şikayetçi olan cilt, egzamayla tanışmış olur. Elde egzamanın başlangıcı ise sağ el baş parmağı ile işaret parmağı arasında geçekleşir. Zaman içinde de, eğer uyarıcı koşullar ve aynı maddelere temas sürdürülürse egzama başlangıç notasından diğer parmaklara, avuç içine ve hatta diğer ele de yayılır.

  Bu görünüm olarak da kötüdür. Ayrıca egzamanın sorumlusu olduğu çatlaklardan mikrop kapma riski de vardır.

  Kulakta Egzama Belirtileri

  Kulak civarı derisinde pul pul, kızarmış, kabarmış ve kuru bir görünüm ve yoğun kaşıntı hissi, kulakta egzama belirtilerinin en sık rastlanılanlarıdır. Kuru cilde sahip kişilerde daha fazla görülen ve müdahale edilmediğinde hızla büyüyerek daha farklı sorunları da beraberinde getiren bir problemdir ve kendiliğinden geçmesi beklenilmemelidir.

  Kulakta Egzama Belirtileri

  Bir de ayakta egzama vardır ki, görüntü olarak çok problem yaratmasa da belirti anlamında sıkıntı verir. Ayakta egzama belirtileri   içinde en belirgini yoğun kaşıntı ve kızarıklık durumudur. Bunu dışında ayak cildinde kuruluk, cilt kalınlaşması, iltihap, çatlama, kabuklanma ve kabarcıklar da ayakta egzama belirtileri arasında gösterilebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/egzama-belirtileri/