Egzama Kremi

Egzama kremi, Kaşıntılı bir deri hastalığı olan egzamanın tıbbi çareleri vardır elbet. Hekim tarafından yapılacak muayene sonrası verilecek bir egzama kremi, derideki hassasiyeti rahatlatacak ve deri görünümündeki olumsuzluğu kozmetik açıdan da iyileştirecektir.

Egzama kremi, hastalığın olduğu deri bölümünün kurumasını engeller ve cildi yağlı tutar. Bu da hastalığın etkilerini yumuşatır ve azaltır.

Egzama Kremi

En iyi egzama kremi cildin türü ve yapısına uygun olan kremdir. Egzama türü hekim tarafından belirlendikten sonra yine hekim tarafından hastaya en uygun olan egzama kremi verilecektir.

Egzama için bitkisel kremler hayli rahatlatıcı etkiye sahiptir. İçeriklerinde papatya özleri, meyan kökü, yulaf ekstresi gibi doğal meddeler bulunmaktadır. Banyodan sonra kullanılmaları daha uygundur.

Steroidler de son derece etkili kremlerdir. Egzama nöbetleri şiddetlendiğinde kullanılabilir.

Kortizonlu kremler kuru ve kaşıntılı ciltlerde kullanılan kremlerdir. Banyodan çıktıktan sonra 5 dakika içinde uygulanmalıdırlar. Günde 2-3 sefer uygulanabilirler. Cilde hem yumuşaklık hem de pürüzsüzlük verirler.

Pimekrolimus kremler, kortizonlu olanlara göre daha az etkilidir.

Yumuşatıcı kremler kuruyan cildin nemlenmesini sağlarlar ve günde iki sefer kullanılabilirler. Ciltte kuruma olursa daha sık kullanılabilirler.

Kortizon İçermeyen Egzama Kremleri

Kortizon içermeyen egzama kremleri gayet iyi sonuç verir ve kronik egzamada kullanılabilirler. Düzenli kullanıldıklarında derinin kalınlaşmasını engelleyebilir ve olumlu sonuçlar verebilirler.

İmmünomodilatör kremler, kortizon içermezler ve tedavinin uzun sürdüğü durumlarda tercih edilebilirler. Uzun süre kullanılınca cilt kalınlaşmasına da sebebiyet vermezler. Her gün iki kez kullanılmaları hekimler tarafından salık verilir.

Kortizon İçermeyen Egzama Kremleri

Alerjik egzama kremi ciltte görülen tahriş ve kızarıklıkları teskin eder ve rahatlama sağlar.

Yüzde egzama kremi olarak emoliyan kremler, steroid kremler, çinko içeren losyon ve kremler, salisilik asit içerek kremler, antimiyotik yani mantarkıran kremler ve vitaminler sıklıkla kullanılmaktadır.

El egzama kremi olarak Dermanol, Isis Pharma Secalia Ultra 200 ML,  Mustela Stelatopia Emollient Cream,  La Roche Posay Kerium DS 40ml Pullanma Karşıtı Krem gibi kremler de egzamaya derman olabilmektedir.

Bu kremleri eczanelerden ve mutlaka hekim tavsiyesi üzerine satın almak ve hekim gözetiminde kullanmak gerekir. Aksi takdirde ciltte alerjik reaksiyonlara ve daha ağır olumsuz neticelere sebebiyet verebilirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/egzama-kremi/