Egzama Nasıl Geçer?

Egzama çok yaygın rastlanılan bir cilt hastalığıdır. Çok fazla çeşidi olan egzama hastalığı, içsel olan egzama türleri ve dışsal sebepli egzama türleri olarak ikiye ayrılır.

İçsel egzama türleri atopik egzama ve seboreik egzamadır.

Dışsal sebepli egzama türleri ise tahriş egzaması, alerjik temas egzaması, güneşe bağlı fotokontakt egzama gibi türlerdir.

Akut egzama tedavisinde haricen kullanılacak krem yahut ağız yoluyla alınacak ilaçlar etkili olabilmektedir. Kronik egzamada tetikleyen etkenler baskılandığında geçici de olsa iyileşme sağlanabilmektedir.  Kronik egzama hastalarının egzamayı tetikleyen stres, uykusuzluk ve bunun gibi etkenlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Kimyasal madde içeren hiçbir ürünün ciltle temas etmemesi sağlanmalıdır. Sabun, deterjan ve parfüm gibi maddeler egzamalı bölgelere zarar verir. Limon ve domates gibi asidik sebze ve meyvelerin egzamalı deriye temas etmemeleri de önemlidir. Egzama belirtileri görüldüğünde dermatoloğa başvurmak en doğru tercih olacaktır.

Yüzdeki Egzama Nasıl Geçer?

Yüzde görülen egzamanın en büyük sebebi alerjidir. Alerji kökenli egzama pek çok kişide görülmektedir. Alerjik kökenli egzamalara tıbbi anlamda uygulanan tedaviler iyi sonuç vermektedir. Bitkisel ilaçları hekim kontrolü olmadan kullanmak sakıncalı olabilir; zira egzama bu bitkiler yüzünden daha da tetiklenebilir.

Yüzdeki Egzama Nasıl Geçer?

Peki yüzdeki egzama nasıl geçer? Yetişkin yaştakilerde tedavinin zor olduğu söylenebilir. Çocuklarda ise kalıtımsal bir durum söz konusuysa tedavi net sonuç vermeyebilir. Yüzdeki egzamanın en iyi çaresi çocuklara sık sık banyo yaptırmaktır. Yetişkinlerde ise yüzün sıkça yıkanması yine egzamanın ilerlemesini engelleyecektir. Egzama tedavisi için kullanılacak pek çok krem ve ilaç vardır.

Bu kremleri hekiminiz önerdiği takdirde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yüzdeki egzamanın iyileşebilmesi için bitkisel tedavilerin yanı sıra hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve misal tozlu ortamlardan uzak kalınması gerekmektedir.

Eldeki Egzama Nasıl Geçer?

Egzamanın ellerde var olan hali de hayli sıkıntılı bir süreçtir. Atopik dermatit de dahil olmak üzere, yapılan iş ve mensup olunan meslek dolayısıyla el cildinin hasar görmesi, ellerin fazla terlemesi, yaralanması, sıcak ve soğuk koşullar, su ile fazla haşır neşir olmak, sabun, deterjan, kimyasallar, temizlik ürünleri, lastik eldivenler, aşırı kuru hava gibi etkenler sebebiyle gelişen elde egzama, çoğunlukla el üzerinde ve parmakların arasında görülür, el bileğini aşmaz.

Eldeki Egzama Nasıl Geçer?

El derisinde göze çarpan ve hissedilen kaşıntı, kızarıklık, çatlaklar, ağrı, kabuklu döküntü el egzaması belirtileridir. En fazla görüldüğü kesim ev hanımlarıdır. Fazla temizlik malzemesi ve suyla haşır neşir olmak bunun birincil sebebidir. Temizlik sektöründe çalışan işçiler, sağlık personeli, aşçılar, inşaat işçileri, çiftçiler ve kuaförler de elde egzama problemi için risk grubunda olan kişilerdir.

El egzamasında tedaviden evvel korunma çok daha önemlidir. Cilde hasar vermesi muhtemel ortam ve durumlardan uzak durmak gerekir. Cildi düzenli nemlendirmek de önemlidir. Enfeksiyon söz konusuysa ağız yoluyla antibiyotik verilebilir.  Bariyer oluşturan kremler ve kortizon içeren merhemler de tavsiye edilebilir.

Eldeki Egzama Nasıl Geçer? 1

Birtakım derma kozmetik ürünler fayda sağlayabilir. Şiddetli kaşıntı söz konusuysa antihistaminik kullanılabilir. El egzamasında iyileşme süreci bazen birkaç ay sürebilmektedir. İyileşme sonrasında da ellerin iyileşebilmesi için bazı kaidelere sadakatle uymak gerekir.

Egzama nasıl çabuk geçer sorusuna, hekim tarafından önerilen ilaç ve merhemler yanıtı en uygunudur; zira en etkili ve kesin çözümü onlar tavsiye edecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/egzama-nasil-gecer/