Egzama Neden Olur

Egzama Neden Olur
Egzama
hemen herkeste görülebilen ve oldukça yaygın olan cilt hastalıklarından biridir. Sebepleriyle ilgili o kadar çok görüş vardır ki, bugün tam olarak şu nedenle oluyor denilemiyordur.  Aslında teknik olarak cildin iç ya da dış faktörlere karşı bir savunma mekanizmasıdır. Savunma iltihap yoluyla gerçekleştiği için deride etkileri görülür.

Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. Alerjik egzamaların genetik olduğu üzerine birtakım çalışmalar mevcuttur. Bu tipte ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir. Kimi egzamalar, örneğin temas karşısında yaşananların kaynağı tek bir şeydir. Örneğin temas egzaması (kontakt dermatit) söz konusuysa cilt, sabun, deterjan, şampuan, dezenfektan, çamaşır suyu ve parfüm gibi cildin sürekli maruz kaldığı maddelere karşı zamanla hassaslaşır. Ama başka egzamalar birçok nedenin biraraya gelmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Yani, egzamanın kesin bir tedavisi yoktur. Egzamaya neden olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir.

Yine bazı alerjenlere karşı cilt tepki verir. Örneğin sarmaşık.  Ya da nikel ve kobalt benzeri metaller de egzamaya yol açabilir. Çocuklarda yiyecek alerjisi, süt, yumurta ve fıstık gibi yiyeceklere karşı gelişebilir. Aynı şekilde ev tozu, kedi, köpek gibi ev hayvanları ve bazı bakteriler de egzamaya neden olur. İklimsel, hava koşullarına bağlı olarak egzama yaşayanların sayısı da hiç az değildir. Egzamanın gelişiminde bağışıklık sisteminin önemli olduğu düşünüldüğünde, bağışıklık sistemi de genetik olarak belirlendiğine göre egzama türlerinden örneğin alerjik olanı genetik kaynaklıdır denilebilir.

egzema1

Ve elbette stres.  Stres egzaması adı verilen bu türde beyin stres ve korkunun neden kaynaklandığını ayırt edemez. Yani iş yerinde sıkıntılı olan biriyle ormanda sıkıntılı olan biri arasında bir fark yoktur. Bu nedenle beyin bu tehdit karşısında bir savunma mekanizması geliştirmek zorundadır. Etkileri yine ciltte görülür. Kadınlardaki hormanal değişiklikleri de unutmamak gerekiyor. Kadınların hormon seviyelerindeki değişikliklerin egzama semptomlarını arttırdığı görülmüştür.

Egzama Nasıl Geçer

Ezgama yetişkinlerde tamamen geçmez ama kontrol altına alınabilir. Egzama için doktora gidildiğinde doktorun hemen bir ilaç yazdığı görülür. Hastaların çoğu bu ilacı kullandıktan sonra egzamanın geçmediğine dair şikayetçidir. Sorun şu ki, ilaç egzamayı tamamen geçiren bir şey değildir. Çünkü egzama birçok nedene bağlı olabilir. Öncelikli amaç egzamaya yol açan şeyin bulunması ve etkilerinin kesilmesidir. Bu nedenle iyi bir doktor ile uzun süreli bir tedavi birlikteliği gerekebilir. Bir başka soru ise egzama bulaşıcı mıdır? Egzamanın herhangib bir bulaşıcılığı gözlemlenmemiştir.  Daha çok alerjik bir reaksiyondur. Ama vücutta başka bölgelere yayılabilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Egzama-Neden-Olur1

Egzamaya Ne İyi Gelir

Cildin kuruluğunu gidermek için yağlı kremler kullanılabilir. Bir başka alternatif ise yulaf ekstresi içeren kremler kullanmaktır. Bu tip kremler biraz yaksa da, hiçbir tehlikesi yoktur.  Sıvı sabunlardan uzak durmak ve belki iyi marka bir katı sabun kullanmak gerekebilir. İlaç tedavilerinin aksatılmaması ve egzamaya kaynak olabilecek şeylerin ortadan kaldırılması lazım.

Bebeklerde egzama: Bebeklikte görülen egzamalar atopiktir. Yani alerji kaynaklıdır. Genel olarak bebekler ilk 2 aydan sonra alerjik egzama görürler. Genel olarak kontakt egzamayı yetişkinler görür. Tüm egzemaların % 5-20’sini oluşturan dishidrotik egzamalar ise 4 yaşından sonra herhangi bir dönemde görülebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/egzama-neden-olur/