Egzersiz Hareketleri

Egzersiz Hareketleri
Vücudumuzu ayakta tutan iskelet sistemimiz, hareketliliğimizi sağlayan ise kaslarımızdır. Kaslarımızı ne kadar çalıştırırsak, bu güç ve performans bize dayanıklılık, çeviklik, dirilik ve hem beden hem de zihin sağlığı olarak geri döner. Egzersiz yapmak için profesyonel sporcu olmaya gerek yoktur. Daha hızlı yürümek, daha hızlı koşabilmek, merdivenleri ve yokuş yukarı menzilleri daha rahat çıkabilmek, enerjik olmak, gün boyu gereken aktiviteleri yerine getirebilmek ve üstelik tüm bunları gerçekleştirirken nefes nefese kalmamak, düzenli egzersizin verdiği konforlardır.

Toplumda pek çok insan düzenli egzersiz yapmadığı için, bedensel efor gerektiren işleri yaptıktan sonra kaslarda kesilme hissi ve bitkinlik yaşar. Halk arasında “hamlamak” olarak tabir edilen bu durum aslında ne kadar hareketsiz yaşandığının da bir kanıtıdır. Kaslar her gün yeteri kadar çalıştırılmadığında, birkaç basamak çıkıldığında, uzun yürümek veya koşmak, eşya taşımak, piknikte voleybol oynamak , uzun bir süreden sonra ip atlamak, koşmak vs gerektiğinde ertesi gün kaslarda ağrı ve sızı hissedilir. İşleyen demir ışıldar sözünü bu durum için de genelleyebiliriz. Her gün 15-20 dakika ayırarak evde yapılacak egzersiz hareketleri, 1 sene içinde vücutta gözle görülecek ve son derece şaşırtıcı olumlu sonuçlar verecektir. İdeal yağ oranı, daha sıkı bir vücut, çevik bir kas yapısı, dayanıklı ve kolay yorulmayan bir beden, daha düzgün bir postür ve bakışlara kadar yansıyan pırıl pırıl bir enerji ve her şeyden güzeli, özgüvenli bir duruş kazandıran egzersiz disiplini, daha uzun ve kaliteli bir yaşamın da anahtarıdır. Egzersiz ve spor, vücudumuz için bir lüks değil, ihtiyaçtır. İşte evde egzersiz hareketleri sayesinde formunuzu yakalamanız ve korumanız son derece kolaydır. Egzersiz hem kilo vermek hem de hem de sağlığı korumak için size bir ömür yol arkadaşlığı yapacaktır. Belli başlı zayıflama hareketleri ve yapılması son derece kolay zayıflama egzersizleri ile çok para ve zaman harcamadan ideal vücut ölçülerine kavuşmak hayal değil. Sadece biraz sabır ve azim gerektiriyor hepsi bu.Egzersiz-Hareketleri2

Göbek Eritme Hareketleri

Vücudunuz ne kadar ince olursa olsun eğer karın, göbek, yan bel bölümlerinizde fazla yağ varsa, bu, ince görünmenizi daha da önemlisi fit görünmenizi engeller. Karın yağları zor erir ve özel çaba ister. Hem dengeli bir beslenme programı, hem de basit ama etkili egzersizlerle ve kararlı bir şekilde yapılacak fiziksel aktivite göbek eritme konusunda size hayalini kurduğunuz görüntüyü sağlayacaktır.

İşte size göbek eriten hareketler

Göbek eritme egzersizi 1/ : Ayak topuklarınız havaya bakacak şekilde yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı dik bir biçimde havaya kaldırın. Kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve yavaşça tekrar indirin. Bir sette aynı hareketi 15-20 kez  tekrarlayın.

Göbek eritme egzersizi 2/: Bu harekette ters crunch yapacaksınız. Göbek eriten hareketler arasında en popüler olan hareketlerden biridir. Mekik hareketine çok benzer. Yağ yakmak için ideal bir egzersizdir. Sırtüstü yatın, bacaklarınızı kaldırın ve dizlerden itibaren bükün. Sanki sandalyede oturuyormuşsunuz gibi düşünün. Bu duruşu bozmaksızın dizlerinizi alnınıza doğru çekin ve tekrar eski konumuna getirin. 15-20 kez tekrarlayın. Harekete zaman içinde alıştıkça dizlerinizi alnınıza rahatlıkla değdirdiğinizi göreceksiniz.Egzersiz-Hareketleri1

Göbek eritme egzersizi 3/: Bu hareket için destekli crunch diyebiliriz. Destekli mekik de denilen bu harekette, yere yine sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı bir desteğin üzerine uzatın. Ellerinizi ensenizde birleştirin ve bacaklarınızı sabit tutarak omuzlarınızı yerden 10-15 cm kadar kaldırın. Karın kaslarınızın acıdığını hissetmeniz, hareketi doğru yaptığınızı ve onun etkili olduğunu gösterir. 15-20 hatta 25 sefer tekrarlamanız oldukça faydalı olacaktır.

Karın Egzersizleri

Karın kaslarına İngilizce’de six pack denilir. Karın egzersizleri içinde en bilinen klasik metod mekik hareketidir.
Bunun dışında sayısız karın egzersizi var, seçin seçebildiğinizi…

 • Göbekteki yağları yakmaya yarayan bir egzersiz… . Ellerinizle başınızı destekleyin. Bacaklarınızı uzatın. Nefes alın, verirken baş ve dizleri birbirine yaklaştırın. Nefes alırken bacakları açın, verirken kapatın.  15 kez tekrarlayın.
 • Bu egzersizle, tüm karın kaslarını çalışıyor, bel de inceliyor. Yere oturun. Sırt düz, kollar birbirine paralel vaziyette ve ileride, dizlerinize bakın. Bu pozisyonda nefes alın. Nefes verirken, kolları yanlara açarak geriye dönün. İlk pozisyona dönüp, öbür yöne tekrarlayın. 15 kez tekrar edin.
 • Egzersiz-Hareketleri3

 • Bacaklarınızı aşağıda düz tutun, karnı içeri çekin, gözler yukarı bakmalı ve eller yanlarda konumlanmalı.  Bacaklar aşağıdayken nefes alın. Bir bacağı düz bir şekilde yukarı kaldırırken nefes verin. Bacak değiştirirken nefesinizle birlikte her iki yöne aynı hareketi tekrarlayın. Yine 15 kez… 
 • Kalça Egzersizleri

  Sımsıkı, sert ve derli toplu kalçalara sahip olmak hem kadınların hem de  erkeklerin hayalidir. Bunun için ilk önce beslenmenize, sonra egzersize ve bir de kaliteli dinlenme ve yeterli uykuya ihtiyacınız var.

  İşte kalça toparlama ve kalça eritme hareketleri…

 • 1- Front Lunge egzersizi:  Hem bacaklarınızı hem de kalçalarınızı çalıştıracaktır. Uzun süre devam edildiğinde bacaklar ve kalçalarda toparlanma yapar.
  Bacaklarınız omuz genişliğinde açık şekilde ayakta dik şekilde durun. Bir bacağınızla ileriye doğru büyük bir adım atın. Bu sırada diğer bacağınız yerinde dursun. Belinizi dik tutarak dizlerinizi bükün. Arkada kalan bacağınızın diz kısmı yere değene kadar vücudunuzu aşağı indirin. Arkadaki ayağınız parmak ucunda dursun. öndeki ayağınız yere bassın. Bu pozisyonda 1-2 saniye durun ve öndeki bacağınızdan kuvvet alarak ilk pozisyonuna dönün. Bu esnada nefes verin.
 • Egzersiz-Hareketleri-Front-Lunges

 • 2/Hip Lift:  zor bir egzersiz ama kalça bölgesinde kısa sürede harikalar yaratabiliyor. Yapılışı ise şöyle:
  Yere yatın ve dizlerinizi bükün.  Bir bacağınızı ileriye doğru uzatın, havaya doğru kaldırın ve karnınızı sıkın. Karnınızı egzersiz bitene kadar sıkmaya devam edin. Bu belinizi koruyacaktır.  Yerdeki bükülmüş bacağınızdan kuvvet alarak vücudunuzu yukarı doğru itin. Vücudunuz düz bir hal alana kadar yukarı itin. Bu şekilde 1-2 saniye bekleyip aşağı inin. Tekrar yapın ve sonra diğer bacağa geçin.
 • Egzersiz-Hareketleri-Hip-Lift

 • 3/ : Kalça kaslarınızda yanma hissettirecek etkili bir hareket var sırada. Geriye tekme hareketi… Dimdik ve sımsıkı kalçalar için ideal bir egzersiz olduğunu kısa bir müddet sonra görebilirsiniz. Tabii düzenli şekilde yaparsanız.

  Diz üstü çökün ve ellerinizi yere koyun. Bir diz yerde diğer bacağı geriye tekme atar gibi uzatın ve yukarı doğru kaldırın. Havadaki bacağı yere değdirmeden bükün ve aşağı indirin. Yeniden geriye tekme hareketi yapın. Egzersiz boyunca bacağınızı yere değdirmeyin. Ardından öbür bacağa geçin.

 • Egzersiz-Hareketleri4

  Kalça eritme hareketlerinden en etkilileri bunlardır.

  Egzersiz Hareketleri ve Teknikleri

  Spor için zamanı ve isteği olmayan kişilerin kas bütünlüğünü ve zindeliğini korumak adına en azından temel egzersiz hareketlerini bilmeleri ve uygulamaları hem şimdiki zaman hem de ileriye yatırım için gerekli ve faydalıdır. Aslında hemen herkesin hiç denemese bile duyup bildiği hareketler bütünüdür  bunlar ve düzenli olarak uygulandıklarında işe yararlar.

 • Yürüyüş yapmak,
 • Mekik hareketi
 • Süperman hareketi
 • Geriye esneme
 • Kalça kaldırma
 • Bir bacak yanda çökme
 • Yan bel çalıştırma
 • Gibi temel egzersiz hareketleri hem yağ seviyenizi normal ölçüde tutmaya yarayacak, hem kan şekeri ve tansiyonunuzu dengeleyecek, hem kan dolaşımınızı hızlandırarak yağ yakımı sağlayacak, hem de fiziksel kapasitenizin yaş ilerlese bile üst düzeyde olmasını sağlayacaktır. Sabah uyandığınızda düşten ve kahvaltıdan önce 15-20 dakikanızı ayıracağınız bu temel ve basit hareketler size uzun yıllar sağlam ve düzgün bir fizik sağlayacaktır.

  Bol hareketli günler…

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/egzersiz-hareketleri/