Ek Besin Verilmesi İle Kilo Bağlantılı mıdır?

Bebeklerin ilk doğduğu gün, ilk tattıkları besin anne sütüdür. 4. Aydan itibaren bir bebeğe anne ek gıda verilebilir. Eğer bebeğin kilo alımı, boyu yerindeyse ve aylık yeterli kilo alımı sağlıyorsa 6. Ayın sonuna kadar sadece anne sütü verilebilir. Yapılan bazı araştırmalar eğer bebek anne sütüyle yeterli kilo almıyorsa anne sütü analizi yapılıyor ve eğer anne sütünün besleyici özelliği yok ise ek gıdaya daha erken dönemde başlanabiliyor.

Ek Besin Verilmesi İle Kilo Bağlantılı mıdır?

Ek Gıdanın Faydaları

Ek gıda bebeğe anne sütünden sonra başlanan gıdalardır. Bebeğin bağırsakları çok narin yapıdadır. Anne sütünden sonra başlanacak olana ek gıdalar bebeğin bağırsaklarına, midesine zarar vermeyecek şekilde ve hijyen kurallarına uyarak hazırlanmalıdır. Kaliteli besinlilerle hazırlanan ek gıdalar bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.

Bebeğe ilk verilecek ek gıda evde mayalanmış günlük yoğurt olmalıdır. Bebeğe fazla ek gıda verilerek kilo aldırılmaz. Ek gıda çok az başlanarak yavaş yavaş arttırılmalıdır. İlk başlandığında fazlaca verilen ek gıda fayda sağlamaz. Ek gıda bebeğe kilo aldın diye verilmez. İlk 6 ay bebek bütün besin ihtiyacını anne sütünden alır. 6.aydan sonra anne sütü bebeğe yeterli gelmez ve ek besine başlanır.

Bebeklerin Kilo Alması: Bebek düzenli ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olunca sağlıklı bir şekilde kilo almaya başlar. Bir bebeğin aylık düzenli olarak kilo alması gerekir. Aylık düzenli olarak bebeğini doktora götüren bir anne bebeğinin boyunu ve kilosunu takip edebilir.

Ek Besin Verilmesi İle Kilo Bağlantılı mıdır? 2

Yeterli olarak kilo alan bebek ek gıdayı ve anne sütünü yeteri kadar alıyordur. Bebeğime çok ek gıda verip kilo aldırayım düşüncesinde olan anneler olmamalıyız. Ek gıdalar bebeğe kilo aldırmak için verilmez. Lütfen çocuklarımıza doğdukları günden itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğretelim. Çok yemek yemeği değil yeteri kadar yemeği öğretmeliyiz…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ek-besin-verilmesi-ile-kilo-baglantili-midir/