El Ayak Tırnak Bakımı

El Ayak Tırnak Bakımı
El ayak tırnak bakımı yani manikür-pedikür kadınlara özel bir şey diye algı oluşmasın. Bakımlı olmak, hem erkek hem de kadın için önemli. Bir erkek için sakal tıraşı olmak ne demekse, el ayak tırnak bakımı da o demek olmalı. Eskiden insanla kişisel bakımlarını yalnızca hafta sonları yaparmış. Banyodan hemen sonra da tırnak bakımını… O kadar kısıtlı imkanlar varken dahi kadınlar bir elinde ayna bir elinde cımbız dolaşır, o denli ağır el işleri yapılmasına rağmen el ve tırnak bakımını ihmal etmezlermiş…

Peki günümüz imkanlarını göz önüne aldığımızda el ayak tırnak bakımının yapılması çok daha kolay olmasına rağmen neden önemsenmez? ‘Temizlik imandan gelir’ sözü dilimize pelesenk olmuştur. Ama nedense hep karşımızdaki insanların bakımsızlıklarını eleştirir, kendimize bakmayız. Oysaki el ayak tırnak bakımı hem sağlığımız hem de dış görünümümüz için çok önemli. Kadınlarda bakımlı eller tırnakların bakımlı olmasıyla anlaşılır. Bu sadece ojeli tırnaklar anlamına gelmese de bakımlı tırnaklarda yine de en azından koruyucu oje ya da parlatıcı bulunmasında fayda var.

Ya erkekler el ayak tırnak bakımına özen göstermemeli mi? Elbette hayır. Kişisel bakım herkes için önemli. Tırnakları gelişi güzel kesmektense, tırnak kesiminden sonra en azından törpü kullanarak tırnakların şekillendirilmesi tırnaklarınızı bakımlı yapacaktır.

El-Ayak-Tırnak-Bakımı3

Tırnak kırılmasına ne iyi gelir?
Tırnaklarınız ince ise, tırnak kırılması kaçınılmaz sonucunuzdur maalesef :) Bende ne zaman tırnaklarımı uzatmaya kalksam mutlaka biri kırılır, sonra hepsini kesmek zorunda kalırım. Hep tırnak kırılmasının vitaminsizlikten olduğunu duymuştum. Vücuduma ne kadar vitamin depolasam da ne fayda… Bu sıkıntılı durumdan hiç kurtulamadım :) Aceleyle dolabın kapağını kapatırken ya da arabanın kapısını kapatmaya çalışırken hep aynı sonuç. Çıtt, gitti tırnak… Ama geçici çözümde olsa tırnak koruyucu cila ile tırnaklarımın kırılmasını bir nebze olsun engelliyorum.

El ayak tırnak bakımınızı duş sonrası vazelinle masaj yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Aynı masajı tırnaklarınıza da uygulayabilir, sonrasında da tırnaklarınızı kesebilirsiniz. Ardından tırnak cilası veya oje dediğimiz tırnak boyası ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Çeşitli ve çok renkli tırnak boyalarıyla her türlü kıyafet ve tarzınıza uygun kombinler yapmanız mümkün.

tirnak-bakimi

Tırnak hastalıkları:
El ayak tırnak bakımını yapmayan insanların çeşitli tırnak hastalıklarıyla karşılaşması da mümkün.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?
Tırnak mantarı, tırnakların rengi değiştiğinde fark edilen bir hastalıktır. Yalnızca ilaçlı tırnak cilaları veya antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilir. El tırnakları için tedavi süresi 3 ile 6 ay iken, ayak tırnakları için tedavi bir yıla kadar uzayabilmektedir. Gelişen teknoloji ile pek çok hastalık gibi tırnak mantarı da daha kolay tedavi edilebilmeye başladı. Tırnak mantarı için lazer tedavisi de uygun görülebiliyor.

tırnak-mantarı-nasıl-tedavi-edilir

Tırnak batması nasıl tedavi edilir, evde çözümü var mıdır?
Tırnak batması dayanılmaz bir hal aldığında evde uygulayabileceğiniz bir takım çözümlerden bahsetmek mümkün. Fakat bunlar maalesef geçici çözümler. Tırnak batmasına evde çözümün en kolay ve masrafsızı, tırnakların uç alt kısımlarına pamuk sıkıştırmak. Tırnağınıza pamuk sıkıştırmadan önce ayağınızı iyice temizleyip tırnak batması için kremlerden birini veya baticon kullanabilirsiniz. Bu acıyı da hafifletiyor. Bu pamuk sıkıştırma işlemini yaklaşık bir hafta tekrarlamanızı öneriyorum.

tırnak-batması

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/el-ayak-tirnak-bakimi/