El Bakım Maskeleri

El Bakım Maskeleri
Duygularımızı salt konuşma yoluyla ifade emeyiz. Bakışlarımızla, mimiklerimizle, beden dilimizle ve ellerimizle… Eller, en önemli ifade araçlarından biridir. Duygu ve düşüncelerimizi, cümleler vasıtasıyla aktarırken, farkında olmadan kullandığımız ellerimiz de, anlatımımıza çok şeyler katar. El hareketlerimiz olmasa, konuşmada eksik kalan çok şey olur. Bu yüzden aslında konuşan, yorumlayan, hisseden ellerimiz hep göz önündedir ve en az yüzümüz kadar dikkat çeker.

El-Bakım-Maskeleri1

İşte tam da burada el bakımı devreye giriyor. El bakımı, en az saç ve cilt bakımı kadar önem arz ediyor. Olumsuz hava koşulları, ellerin fazla miktarda deterjan, kimyasal solüsyon, boya gibi kimyevi maddelere maruz kalması, suyla fazla haşır neşir olmak, nemlendirici ve besleyici krem kullanımını aksatmak, güneş ışınları gibi faktörler, zamanla el sağlığı ve estetiğini bozar. Manikürü aksatılmış tırnaklar, yarısı çıkmış ojeler, derisi pul pul olmuş eller, güzelliğe gölge düşürür. Bu sebeple genel vücut bakımımızı yaparken ellerimizi de unutmamalı, el bakım maskeleri ile ellerimizin sıhhat ve güzelliğini korumalıyız.

Evde El Bakım Maskesi Tarifi
Güzel ellerin ilk ölçütü yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahip olmasıdır. Ellerinizi yumuşatmak için evde hazırlayabileceğiniz karışımlardan yardım alabilirsiniz. Her gün gıda olarak kullandığınız maddeler, size maske yapımında da fayda sağlayacaktır.

Bal maskesi : Bir kabın içinde saf zeytinyağı ve bir kaşık balı karıştırın ve ellerinizi bu karışım içinde 5 dakika bekletip durulayın. Yumuşacık elleriniz sizi şaşırtacak.

El-Bakım-Maskeleri-bal-zeytinyağı

Kil maskesi : Hem besleyen hem de onaran bu maske için 1 tatlı kaşığı badem yağı, 2 yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı kil yeterli olacaktır. Tüm malzemeyi bir kapta iyice karıştırın ve karışımı 10 dakika kadar buzlukta bekletip katılaşmasını sağlayın. Katılaşan kremi ellerinize sürerek 10 dakika bekletin ve durulayın. 

El Bakım Ürünleri
Yüzümüz ve vücut yapımız her zaman yaşımızı ele vermeyebilir ama ellerimiz için bunu söylemek zor. Çünkü eller,  yaşı ele veren yegane organlardır. Zaman içinde eller üzerinde beliren lekeler, çiller ve benler; belirginleşen damarlı yapı el derisinin deformasyonu, ilerleyen yaşın belirgin habercileridir. Bu yüzden hassas bir yapıya sahip olan el derisini iyi muhafaza etmek ve korumaya almak gerekir. Piyasada bu duruma hizmet eden çok sayıda ürün mevcut.  Losyonlar, kremler, preparatlar, merhemler, peelingler ve daha pek çok ürün. Aşağı yukarı her markanın el bakım ürünü var ve çok da rağbet görüyor. Evde hazırlayacağınız doğal ve kolay karışımların yanı sıra, piyasada var olan el bakım ürünlerinden de satın alarak ellerinize yatırım yapabilirsiniz.

El Bakımı Nasıl Yapılır
Natürel maskeler, profesyonel malzemeler ve kremler ile yapılacak rutin ve düzenli el bakımının yanı sıra; her el yıkamadan sonra nemlendirici kullanarak, elleri güneş ışınlarından, zorlayıcı aktivitelerden, boya ve kimyasal maddelere temas etmeyi gerektirecek işleri yaparken uygun eldiven kullanarak, su tüketimini yeterli miktarda yaparak ellerimizi geçen zamana karşı korumalı ve düzenli bakımını sağlamalıyız. Yatmadan önce el derinize bol miktarda vazelin sürüp, temiz ve ince dokulu bir eldiven giyip, sabah uyandığınızda ellerinizi  sabunla arındırın ve nemlendirici sürün. Yumuşacık olacaklar. Soyduğunuz meyve ve sebzelerin kabuklarını atmayın, ellerinizi bu kabuklarla ovun. Limon suyu da hem el cildinizi besleyecek, hem de parlatacaktır.

El-Bakım-Maskeleri2

El ve Tırnak Bakımı
Limonu sıktıktan sonra atmayın, tırnaklarınızı bununla ovun. Faydasını göreceksiniz. Çabuk kırılan yumuşak tırnakların en büyük düşmanı sudur. Suyla fazla haşır neşir olmak durumundaysanız mutlaka su geçirmeyen eldiven kullanın. Ojelerinizin çabuk kurumasını istiyorsanız buzlu suya sokup çıkarabilirsiniz.

Elleriniz, onlara gösterdiğiniz itina ve bakıma cevapsız kalmayacak; uzun yıllar boyunca, ifadeniz ve güzelliğinizin  sadık tamamlayıcıları olacaklardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/el-bakim-maskeleri/