El Tırnak Mantarı

El mantarı, Tinea Rubnum adında bir mantarın tırnaklara yayılması sonucu oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. El tırnak mantarı bitkisel tedavisi  mümkündür. Fakat gereken özenli bakım gösterilmediği sürece tekrarlanabilir. Bunun için el tırnak mantarı ilaçları daha kalıcı bir çözüm olabilmektedir.

El mantarı, çocuklarda ve yetişkinlerde özensiz bir şekilde bakılan tırnaklarda oluşan bir rahatsızlıktır. Gerekli önlem alınmadığı sürece daha büyük bir sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu hastalık için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Bebeklerde bile meydana gelebilen bir hastalıktır. Kendisini yenileme oranı çok fazladır. Bu bakımdan en iyi özen gösterilmelidir. Bu tür bir hastalık meydana geldikten sonra gerekli tedavi profesyonel bir şekilde alınmalıdır. Yinelememesi için de çok fazla özen gösterilmektedir. Tırnak mantarı oluşumunu en çabuk tırnak koyulaşması ile anlayabilirsiniz. Normalden çok daha farklı, özellikle kahverengi bir renk oluşumu olduğu zaman tıbbi müdahale gerekebilir.

El Tırnak Mantarı Tedavisi

Bir tırnakta meydana gelen mantar oluşumu, düzenli bir bakım gösterilmezse diğer tırnaklara hatta diğer ele bile bulaşabilir. Çok nadir bir durum olarak görülse de başka insanlara da bulaştığı görülmüştür. Bu hastalığın tedavisi mantar oluşan kişiye göre farklılık gösterebilir. El tırnak mantarı ilaçları yaşa göre dozu ayarlanarak uygulanmaktadır. Hastalık geçtikten sonra sürekli yenilemeye devam edebilir. Bazı hastalarda hiç geçmeyebilir. Bunun için yapılan el ameliyatları vardır. Bu ameliyatların profesyonel kişiler tarafından hijyenik ortamlarda yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde tırnak mantarı olarak çok önemsenmeyen bu durum, elinizi kaybetmenize sebep olabilir. Çünkü bu tür ameliyatlarda enfeksiyon riski oldukça fazla olmaktadır. Bu hastalığında erken teşhisi çok önemlidir. Tedaviye geç başlanması normal yaşantınızdan kopmak demektir. Sürekli tazelediği için oldukça tereddüt edilen bir hastalıktır. Geçen her fazla zaman sizin aleyhinize işler. Bir süre sonra çok fazla bir tedavi süreci görmeniz gerekebilir. Bu da sosyal yaşamınızdan tamamen koparma seviyesine gelebilir. Bunun için bu hastalıkta profesyonel tıbbi yardım çok önemli bir yer tutar.

El Tırnak Mantarı 1

El Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

El tırnak mantarı bitkisel tedavisi kalıcı bir çözüm değildir. Doğal ilaçlarla geçirilmesi zor bir hastalıktır. Bazen bilinçsizce yapılan bu tür ilaçlar, hastalığın daha çabuk ilerlemesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle tırnak sertleşmesi, tırnakta oluşan şekil bozukluğu, tırnak üzerinde ya da çevresinde soyulma, pullanma gibi bir durum söz konusu olduğu zaman bir doktora göstermeniz gerekmektedir. Bu hastalık bebeklerde diğer oranlara göre daha fazla görülmektedir. Bu nedenle bebeklerin tırnaklarını kesmek çok dikkat edilmesi gereken bir iştir. Bebekler için üretilen tırnak makasları, bebeklerin tırnaklarına zarar vermez ve tırnak mantarı oluşumunun bir bakıma önüne geçer. Tırnak kesimi konusunda çok dikkat edilmesi gerekir. Çok derinden kesilen tırnaklar bir süre sonra ete gömülmeye başlar. Bu da tırnak mantarının en büyük habercisi konumundadır.

El Tırnak Mantarı 2

Özellikle, ellerini çok sık yıkamayan ve kimyasal ürünlerle devamlı irtibat halinde olanların yaşadığı bir sorun olan ellerde oluşan tırnak mantarı oldukça olumsuz bir kozmetik problemdir. Bu sorundan kurtulmak için medikal çözümler aramalı ve hekime başvurmalısınız. Oldukça zor tedavi edilen bu sorundan hızlıca kurtulmak için mümkün olduğuca dikkatli olmalı ve belki de yaşam biçiminizi değiştirmeniz gerekebilir. Bu noktada hekimler size yardımcı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/el-tirnak-mantari/