Elektronik Sigaranın Zararları

Zararları herkes tarafından bilinen sigarayı bırakmak için çok sayıda farklı yöntem uygulanmaktadır. Son dönemlerde sigarayı bırakmak için uygulanan en popüler yöntemlerden olan elektronik sigara ve elektronik sigaranın zararları var mı konusunu araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçları bu yazımızda kısaca sizlerle paylaşacağız.

Elektronik Sigaranın Zararları 2

Elektronik sigara, sigara kullanımını bırakmak isteyenler için özel olarak üretilen bir üründür. Uzun yıllar sigara kullanımından dolayı sağlık sorunu oluşan ve bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih ettiği bu ürün, sigaraya benzer özel bir alettir.

Dudaklara temas ettirilip nefes yolu ile içe çekilen alette, sigara dumanına benzer bir buhar çıkarak kişinin kendisini sigara içiyor gibi hissetmesine neden olur. Bu buharın içinde farklı içeriklerde maddeler yer alır.

Bazı ürünlerin içeriğinde sigaranın içeriğinde bulunan ve en tehlikeli maddesi olan nikotin de bulunur. Düşük miktarda yer alan nikotin, kullanan kişiye sigara kadar etki etmese de yine de belli oranda zarar verebilir.

Elektronik sigara özellikle İngiltere’de çok yaygın şekilde kullanılan bir üründür. Pek çok uzman tarafından sigara tiryakilerine önerilen bu üründen alınacak olan verim, aletin ve alet için kullanılan likitin kalitesine bağlıdır. Buhar olarak insanların soluması için alet içine yerleştirilen likitin içinde genelde meyve özleri ve nikotin maddesi yer alır.

Bu özlerin kalitesiz olması kişinin zaman içinde aynı gerçek sigara gibi zararlara maruz kalmasına neden olur. Bu nedenle e-sigara satın alım ve kullanımında mutlaka kalitenin gözlemlenmesi gerekir.

Bu ürünlerin kullanımında likit içinde yer alan nikotin oranının iyi ayarlanması çok önemlidir. Bunun için likit seçiminde nikotin oranını yüksekten düşüğe şeklinde ayarlamakta fayda vardır. Nikotin oranının aşama aşama düşürülmesi, kişinin sigara yoksunluğunu adım adım hissetmemesini sağlar.

Elektronik Sigaranın Zararları 1

En düşük seviyede nikotinli likit kullanımını en fazla 2-3 ay ile sınırlamakta fayda vardır. Bu sürenin dışında daha fazla kullanılan eletronik sigaralar, bağımlılık yaratıp bu sefer de kişinin eletronik olarak sigaraya bağımlı olmasına neden olur.

E-sigara her ne kadar sigara bırakmak için etkili olsa da uzun süreli kullanımlarda kişinin bu sefer e-sigara bağımlısı olmasına neden olur. Alışkanlığın, bağımlılığın iyisi kötüsü olmaz diye düşünenler için bu tür bir bağımlılık da en az gerçek içicilik kadar zararlıdır.

Adı üzerinde elektronik olan bu sigarada her elektronik alette olduğu gibi patlama, yanma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunları yaşamamak için elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gerekir. Ürün arkasında ya da üzerinde yazan bütün talimatlara uygun şekilde kullanımının ve bakımının yapılmasına özen gösterin.

Sigara bırakmak için yaygın şekilde kullanılan bu ürünün içine yerleştirilen likit, bazı durumlarda kansere neden olabilir. Kaliteli ve sağlık için uygun olan likitlerin bile uzun süre kullanımda kansere neden olan özellikleri ortaya çıkabilir. Bunun için sigarayı bıraktıktan sonra e-sigarayı alışkanlık haline getirmemek onu da en kısa sürede kullanmayı bırakmak gerekir.

Elektronik Sigaranın Zararları 3

Elektronik sigara hakkında yapılan önemli araştırmalardan birisi olan Mart 2009 Kanada araştırmasının sonuçlarına göre e-sigara, nikotin zehirlenmesine yol açabilir. Her ne kadar kaliteli ve sağlık için zararlı olmadığı söylense de likitlerin içeriğindeki maddelerin zaman içinde kullanan kişiye normal sigara gibi etki ettiği gözlemlenmiştir.

Elektronik sigara kullanımı son dönemlerde daha yaygın hale geldiği için uzun süreli kullanımlarda ne tür etkileri olduğu hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle zararları konusunda çok fazla bilgi mevcut değil. Elektronik sigara ve bu ürünün zararları hakkında bilgileri bizden sonraki nesillerin daha fazla göreceği ve bu konuda daha fazla bilinçli olacağınu belirtmek istiyoruz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/elektronik-sigaranin-zararlari/