Elma Sirkesi ile Zayıflama

Sirkeyle zayıflama mümkün müdür sorusu internette biraz araştırma yapan herkesin kafasına takılır. Öyle ki, hemen her kaynakta zayıflama yöntemleri anlatılmakta ve zayıflamak için elma sirkesi kullanımı ve elma sirkesinin faydalarından sıkça bahsedilmektedir. Pekiyi gerçekten elma sirkesi zayıflatır mı?

Tabii bu soruya direkt olarak evet veya hayır demek mümkün değildir. Zira elma sirkesi kilo verdirir mi sorununa evet demek, sadece elma sirkesi ile zayıflanacağı imasını taşır ki bu doğru değildir. Esasında evde nasıl zayıflarım sorusunun ilk cevabı, kalori kontrolü, bunun yanında diğer etmenleri kullanmak olacaktır. Yani evet elma sirkesi kilo verdirir mi sorusunun cevabı olumludur. Ancak keskin ve net değildir. Zira diğer öncül yöntemler uygulanmadan sonuca ulaşmak mümkün değildir.

Nasıl Zayıflanır?

Vücudumuz belli bir kaloriyi hiç hareket etmesek dahi harcar. Erkeklerde ortalama 2300, kadınlarda 1800 kalori kadar hayatta kalma tüketimi söz konusudur. Prensip olarak bu değerlerinde altında tüketeceğiniz beslenme rejimlerinde isteseniz de istemeseniz de kilo verirsiniz.

Kilo iki şekilde verilebilir. Birincisi, ihtiyacımız olan kalori miktarını yükseltmek, ikincisi kalori alımını azaltmaktır. Kalori alımını azaltmak malum biçimde yeme içme eylemlerini sınırlamaktır. Kalori ihtiyacını artırmak ise, vücut aktivitesini artırarak ihtiyaç duyulan kaloriyi yükseltmektir. Bu da iki biçimde yapılır. Birincisi dahili enerji ihtiyacımız olan, metabolik ihtiyacımızı artırabilir veya fiziksel aktivitemizi artırarak harici ihtiyacımızı yükseltebiliriz. İşte elma sirkesi zayıflatır mı sorusunun cevabı tam da burada gizlidir. Zayıflamak için elma sirkesi kullandığınızda vücudunuzun dahili hızını, yani metabolizma hızını artırarak, kalori ihtiyacınızı yükseltirsiniz. Eğer gıda alımını artırmaz ve hatta azaltırsanız, kilo verme hızınızda marjinal bir artış ortaya çıkacaktır.

Tabii elma sirkesinin içerisindeki antioksidanlar da zayıflamaya ekstra katkı yapmaktadır. Antioksidanlar yağ hücrelerinin daha kolay yıkılmasını ve enerjiye dönüştürülmesini sağlarlar ve bu sayede enerji sağlama sürecinde vücut depoları kolaylıkla kullanılabilir. Elma sirkesi ayrıca bir çok fayda da sağlamasından ötürü tercih edilen sirke türlerindendir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları hayli uzun bir liste olmakla birlikte, sirkelerin yüksek asitli besinler olduğunu unutmamalı ve bu noktada tedbirlerimizi almalıyız. Örneğin, mide rahatsızlıklarınız, özellikle ülserini varsa sirke tüketmeniz sakıncalı olabilir. Ayrıca kolit ve benzeri sindirim sistemi rahatsızlıkları da elma sirkesi alımını sınırlar. Kaldı ki, sağlam bir vücut için dahi sirke tüketimi günde 2 çorba kaşığını geçmemelidir.

Elma Sirkesi İle Zayıflama 1

Elma sirkesi, yoğun vitamin ve mineral içerir. Bunun yanında ciddi miktarda antiseptik ve antioksidan da elma sirkesinin içerisinde yer alan muhtevadandır. Bu sayede elma sirkesinin çok iyi bir dezenfektan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ev temizliğinde dahi kullanılabilecek ölçüde güçlü temizleyiciler içerir ve ziyadesiyle etkilidir.

Elma sirkesi vücut fonksiyonlarının düzenli ve hızlı çalışmasını sağlar. Zayıflamak için elma sirkesi bu maksatla kullanılmaktadır. Ayrıca zayıflama yöntemleri içerisinde metabolizmayı hızlandırmak pek çok tıbbi kaynakta da belirtilmektedir.

Harici yaralanmalar ve enfeksiyonlarda da elma sirkesi güvenle kullanılabilmekdir. Kas ve doku zedelenmelerinde dahi elma sirkesi kullanımı mümkündür. Eski zamanlarda kırık ve çıkıklara, sirkeli tülbent ve yumurta sürüldüğü bilinir.

Sonuç olarak sirkeyle zayıflama tek başına mümkün olmamakla birlikte, zayıflamak için elma sirkesi uygun bir üründür. Elma sirkesi zayıflatır mı sorusunun cevabı da, yukarıda belirttiğimi gibi, kısmen evettir. Yine de zayıflamak için mucizelere başvurmak yerine öncelikle kalori kontrolü ve fiziksel aktivitenin artırılması esastır. Öncelikle buna özen gösterip, daha az ve dengeli beslenerek, daha çok hareket etmeli, daha sonra sirke ve benzeri yöntemleri uygulamalısınız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/elma-sirkesi-ile-zayiflama/