Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Sirke türleri, şekerli meyvelerin fermente edilmesi ile elde edilen keskin kokulu sıvılardır. Elma sirkesi de aynı şekilde elmadan yapılmaktadır. Her ne kadar sirke maliyeti yüksek olmayan bir ürün olsa da, ev yapımı sirke üretmek kimilerimizin kafasını meşgul eder. Evde elma sirkesi yapımı çok zor bir işlem olmasa da üzerinde çalışılması gereken bir işlemdir. Sirke nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce sirke nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir; inceleyelim.

Sirke Nedir?

Sirke, şekerin fermente olması neticesinde ortaya asetik asit çözeltisidir. Meyvelerin uygun şartlar altında sirke  bakterisi tarafından biyolojik olarak çözülmesi neticesinde ortaya çıkar. Sirke bakterisi faydalı bakterilerdendir ve mayalanma sonucunda ortaya çıkan çözelti faydalı besin öğeleri içermektedir. Sirke her meyveden yapılmaz. Şeker oranı bakterinin işlevsel olabilmesi gerekli şartları oluşturabilecek seviyede olmalıdır. Bu nedenle üzüm ve elma en iyi sirkenin yapılabildiği meyvelerdir. Elma sirkesi, elmanın oda sıcaklığında mayalanması ile yapılır. Elma sirkesi yapımı için sadece meyvenin varlığı yeterli değildir, bunun yanında mayanın da olması gerekir. Tıpkı yoğurt yapımı gibi sirke için de bir miktar mayalık sirkeye ihtiyaç duyulur. Zira maya olmadan sirkenin ortaya çıkması mümkün değildir.

Sirke Nerelerde Kullanılır?

Sirkenin genellikle sos olarak yemek ve salatalarda tercih edilir. Tabii besin olmasının yanında bin yıllardır insanoğlunun temizlikten, tedaviye kadar geniş bir alanda kullandığı da bilinmektedir. Sirkenin yüksek asitliği nedeniyle temizlik alanında mucizevi işlevleri vardır. Bazı lekelerin çıkarılmasında deterjanlardan dahi daha etkili olduğu söylenebilir. Ayrıca çok iyi bir antiseptiktir, grip tedavisinden, açık yaraların dezenfektasyonuna kadar etkilidir.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirke, yoğun bir mayalı içeriktir. Faydalı maya bakterilerinin özellikle sindirim sistemi üzerinde ciddi anlamda olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu bakteriler, vücudun hayati fonksiyonlarının düzenlenmesi üzerinde iler düzeyde etkilidir. Ayrıca sirkenin içerisinde doğal antioksidanlar ve antiseptikler sayesinde vücutta olumsuz oluşumların önüne geçilebilir ve fonksiyonların daha efektif işlemesi sağlanır.

Sirkenin bilinen öne çıkan etkileri,

  • Dolaşım sistemini düzenler
  • Kan basıncını dengeler
  • Kan şekeri oranını dengeler
  • Antibakteriyel etkisi vardır
  • Antioksidan etkisi vardır
  • Sindirim sistemini düzenler

Biçimindedir. Tabii sirkenin etkileri bunlarla sınırlı olmayıp, detaylı olarak incelendiğinde pek çok ek faydası gözlemlenecektir.

Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesi yapımı için, öncelikle yeterince erişkin elma meyvesine ihtiyaç vardır. Sirke yapımı için uygun şartlar oda sıcaklığı olmalı ve meyve, mayalanmaya elverişli olmalıdır. Elma sirkesi yapılışı, diğer sirke türleri ile hemen hemen aynıdır. Şimdi sizlere evde elma sirkesi yapımı için elma sirkesi tarifi vereceğiz. Öncelikle malzemeler.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Prensipte elma sirke nasıl yapılır sorusunun cevabı; meyvenin oda sıcaklığında yeterince beklemesidir. Ancak bu kendiliğinden oluşmaz, zira sirke bakterisinin meyve ile teması gereklidir. Bunun için sirke yapacağımız kaba sirke bakterisini ihtiva eden bir miktar sirke ile tepkimeyi hızlandırmak için biraz kristal şeker koymamız gerekir.

  • 2kg elma
  • 1 kaşık şeker
  • 1 çay bardağı sirke

Temel olarak uygun şartlar için yeterlidir.

Elmalarımızı büyük dilimler biçiminde doğrayıp, ağzı kapanabilecek bir kaba alırız. Üzerine şeker, mayalık sirke ve bakteriyel etkinliği artırmak için birkaç nohut tanesi atarız.Sirke yapımı için sirkenin mayalandığı kabın kapağının hava alması gerekir aksi halde mayalanma olmaz. Bu sebeple üzeri tülbentle kapatılmalıdır. 20 gün içerisinde mayalanma tamamlanacak ve sirke hazır olacaktır. Süzüp güvenle tüketebiliriz. Ev yapımı elma sirkesi paha biçilmez besin değerleri ile sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur muhteşem bir lezzet ortaya çıkaracaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/elma-sirkesi-nasil-yapilir/