Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Sirke, meyvelerin içerisinde yer alan şekerli bileşiğin fermentasyon sürecinden sonra asitli kısmının yükselip, posadan ayrılmasıdır. Mucizevi bir buluş olan sirkenin pek çok çeşidi olmakla birlikte, tadı ve kokusuyla dikkat çeken ve etkili türlerinden olan elma sirkesinin faydaları konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz. Hemen her hanımın hayatının belli bir döneminde başına dert olan sivilcelerle mücadelede doğal elma sirkesi kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz ve elma sirkesi cilt bakımı ilkelerinden bahsedeceğiz. Doğanın bu nadide armağanından en iyi biçimde faydalanmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyunuz.

Elma sirkesinin yüze faydaları başlıca cilt temizliği noktasında öne çıkmaktadır. Zira sirkeli su hazırladığımızda, bir çeşit organik deterjanlı su hazırlamış oluruz. Üstelik sirke, pek çok deterjandan çok daha etkili bir temizlik ürünüdür. Elma sirkesi sivilce üzerine uygulandığında bakterilerle anında savaşa başlar ve düzenli uygulandığı takdirde, bu  bakterilerin tamamen silinmesini sağlar. Çünkü elma sirkesi, ciddi miktarlarda antiseptik içerir ve temizlik yaparken, insan organizmasına zarar vermez. Belki de elma sirkesinden aldığımız verimi alabileceğimiz tek diğer unsur, çamaşır suyudur, ki özellikle Anadolu’da çamaşır suyunun olmadığı dönemlerde sirke temizlik için aktif bir biçimde kullanılmıştır. Elbette cilde çamaşır suyu uygulanmaz, ancak sirke rahatlıkla uygulanabilir. Üstelik zararsız olmasının yanında besleyici özelliği de bulunmaktadır. Elma sirkesi maskesi, cildin gerginliğini ve parlaklığını geri kazanması için uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Doğal elma sirkesi ne yazık ki marketlerde bulunmaz. Bu sirkeyi ancak kendiniz yapabilir veya köylerden tedarik edebilirsiniz. Esasında bireysel olarak yapılması çok da zor değildir. Sitemizde yer alan makaleleri takip ederseniz evde doğal elma sirkesi yapımı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Elma Sirkesi Sivilce Giderir Mi?

Elbette, Elma sirkesinin en etkili olduğu nokta sivilcelerdir demek çok da yanlış olmaz. Zira sivilceler, cilt gözeneklerindeki yağların kirlerle buluşup enfeksiyona dönüşmesi anlamına gelir ki, sirkenin en etkili işlevi enfeksiyonlarla mücadeledir.  Yani elma sirkesinin yüze faydalarının başında sivilceleri gidermesi gelir.

Siyah Noktalar İçin Elma Sirkesi

Siyah noktalar, cilt gözeneklerine dolan dış etkenlerden başka bir şey değildir. Her gün muhatap olduğumuz toz ve diğer dış etkenler cilt gözeneklerimize dolar ve siyah noktaları meydana getirir. Siyah noktaların giderilmemesi cilt gözeneklerinin büyümesine ve/veya sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Günlük olarak elma sirkesi ile temizlenen ciltte siyah nokta oluşumu söz konusu değildir. Zira hem temizlik yapılmış hem de gözenekler kapanmış olur.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Gün Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Gün lekesi olarak bildiğimiz çillerin tedavisinin çok zor olduğu bilinir. Bu alanda pek çok kozmetik ürün olmasına rağmen, neredeyse hiç birisi etkin bir sonuç ortaya koymadığı gibi, pek çoğu ciddi kimyasallar içerir. Oysa doğal elma sirkesi kullanarak, cildimizdeki lekelerden tamamen kurtulmamız mümkündür.  Her gece yatmadan önce sirkeli pamukla yüzümüzü tahriş etmeyecek biçimde silmemiz yeterli olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak sirkeli su zayıflatırmı sorusuna da kısaca cevap verelim. Sirkenin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde, sirkeli suyun bir düzeyde kilo vermeyi hızlandırdığını söylemek yanlış olmayacaktır.  Ayrıca selülitlerin ve deri çatlaklarının iyileşmesinde de elma sirkesi kullanılabilmektedir.

Gördüğümüz gibi elma sirkesinin faydaları oldukça fazla ve çeşitlidir. Cilde olan faydaları ise, benzersiz niteliktedir. Hiçbir yan etkiye sahip olmadan, ciddi olumlu etkiler ortaya koyabilen hemen hiçbir kozmetik ürün olmadığını varsayacak olursak. Doğal elma sirkesi kullanmak oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır diyebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/elma-sirkesinin-cilde-faydalari/