Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları
Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Sabahları sulandırılarak aç karnına içildiğinde metabolizmayı hızlandıran, kilo kaybı sağlayan, bedeni sağlıklı alkali Ph düzeyine eriştiren, mide yanmasına iyi gelen (ülser hastaları haricinde), evcil hayvanların tüylerine sulandırılmış olarak sprey şişesiyle püskürtüldüğünde pire kovucu özelliği olan; bulaşık makinelerinde deterjan olarak da kullanılabilen, tuvalet, cam, ayna, fırın içi temizliğinde dezenfektan ve parlatıcı görevi gören, sindirim sistemindeki düzensizlikleri iyileştiren, dişlerdeki lekeleri temizleyen, banyo suyuna bir fincan dolusu eklendiğinde güneş yanıklarına iyi gelen, doğal traş losyonu görevi gören, el ve ayak yorgunluğuna iyi gelen,  egzama ve yaraları iyileştiren, ilerleyen yaşlardaki kemik problemlerini engelleyen, bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, anjin gibi rahatsızlıklara yakalanmayı önleyen, haricen uygulandığında sivilceleri kurutan, saçlarda kepek sorununu gideren  elma sirkesi, görüldüğü üzere sadece salatalara mayhoş bir lezzet vermekle kalmıyor; dezenfeksiyon işleminden, ev temizliğine; kilo kontrolünden saç ve cilt güzelliğine kadar pek çok konuda konfor ve fayda sağlıyor.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları
Antik Yunan’da Hipokrat tarafından bile kullanılmış ve reçete edilmiş bir sıvı olan elma sirkesi, çağlardan beri popülaritesini yitirmediğine göre, insanlık için gerçek bir nimet olduğu su götürmez bir gerçektir. Elma sirkesinin hem harici, hem de dahili anlamda bir cilt dostu olduğu, hemen her cilt reçetesinde yer almasından bellidir. Elma sirkesi; güneş yanığı, akne, siğil, kepek, böcek ısırıkları, yaşlılık lekeleri, selülit gibi cilt sorunlarına iyi gelen bir iksirdir adeta.

Elma-Sirkesinin-cilde-faydaları

Cildimiz alkali olduğunda, akne, sivilce gibi cilt sorunlarına meyilli hale gelir. Elma sirkesi asidik olduğundan cildin Ph dengesini korumada birebirdir. Sirkenin antibakteriyel özelliği de vardır. Bir şişe doğal elma sirkesini distile su ile sulandırın. Bir parça pamuk yardımıyla cildinize sürün, 5-10 dakika sonra durulayın. Bu yöntemin tesirli olabilmesi için en az 1 ay boyunca düzenli olarak uygulanması gerekir.

sivilce_izleri_için-elma-sirkesi

Elma Sirkesi Kürleri

 • Yağlı/Kuru Ciltler İçin Elma Sirkesi: Sirkeyi sulandırın ve tonik niyetine kullanın. İki ölçü suya 1 ölçü elma sirkesi karıştırın. Temiz cilde bu karışımdan sürün. Artan karışımı saçlarınız için kullanabilirsiniz. Saçlarınızın son durulama suyuna katacağınız sirkeli karışım pırıl pırıl ve yumuşacık saçlar sağlayacaktır.
 • Yaşlılık Lekeleri Yok Etmek İçin Elma Sirkesi: Elma sirkesi ve soğan suyu yaşlılık lekeleri üzerine sürüldüğünde lekeleri hafifletici özellik gösterir.
  Eşit miktarda elma sirkesi ve soğan suyunu karıştırın ve yaşlılık lekeleri üzerine uygulayın.  Yarım saat bekletin ve durulayın. 2 çorba kaşığı portakal suyuyla yarım çorba kaşığı elma sirkesini karıştırın, lekelerin üzerine sürün ve yarım saat sonra yıkayın. Eşit miktarda su ile elma sirkesini seyreltin ve birkaç damla bal ekleyin. Ama tabii ki her şeyden evvel güneşe maruz kalmaktan kaçının ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.
 • Güneş Yanıklarını Rahatlatmak İçin Elma Sirkesi:  Elma sirkesi en iyi güneş yanığı ilacıdır. Temiz bir bezi sulandırılmış sirkeyle ıslatın ve güneş yanığı olan bölgeye kapatın. Yanığın verdiği sızı ve batma hissini alacaktır. Bezi bir müddet hassas bölge üzerinde tutun, bezi kaldırın ve cilt kuruyunca birkaç damla cilt yanıkları için etkili olan Hindistan cevizi yağı uygulayın. Veya başka bir yöntem olarak su dolu bir küvetin içine 1 yahut 2 fincan elma sirkesi ekleyin, 20-30 dakika bu suda bekleyin ve sudan çıkınca kurulanıp uygun bir nemlendirici kullanın.
 • Selüliti Azaltmak İçin Elma Sirkesi: 3 ölçü elma sirkesi ile 1 ölçü masaj yağını karıştırın, selülitli bölgeye uygulayın ve masaj yapın. Solüsyonu sürdükten sonra bölgeyi sıcak tutmanız iyi olacaktır. 30 dakika sonunda bölgeyi durulayın ve bir nemlendirici kullanın. Ayda iki kez tekrarlayabileceğiniz bir yöntemdir.
 • Tırnak Mantarı ve Kepek İçin Elma Sirkesi: Elma sirkesinin fayda sağlamadığı alan neredeyse yok gibi. Bu mucizevi sıvı, pek çok insanın mağdur olduğu ve çözüm aradığı yaygın bir rahatsızlık olan tırnak mantarına da iyi geliyor. Mantarlı tırnağa günde 3 kez sürerek çözüm sağlanabilir. Mantarlı bölgeye sürülen ve kendi kendine kuruması beklenen elma sirkesi, beklenen etkiyi gösterecektir. Farklı bir seçenek olarak ise, mantarlı tırnak, eşit miktarlarda damıtılmış su ve elma sirkesi karışımının içine batırılır. 30 dakika sonunda tırnaklar kurulanır. Bu işlem 1 ay boyunca her gün tekrarlanmalıdır. Yine farklı bir yöntem olarak sulandırılmış sirke ve epsom tuzu kullanılabilir. Yarım ölçü elma sirkesi, yarım ölçü epsom tuzu ve 2 ölçü damıtılmış su kullanın. Tırnaklarınızı günde yarım saat kadar bu karışımda tutarsanız kısa vadede fayda sağlayabilirsiniz.
  Kepek sorununun çözümü içinse, 1 ölçek elma sirkesi ile 3 ölçek suyu karıştırın ve saçlı deriye bu karışımı uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayın.
 • Elma Sirkesi Zayıflatır mı?
  3000 yıldır insanlığa sağlık, güzellik ve şifa dağıtan elma sirkesi, yine asırlardan beri insanlığın değişmez çabalarından biri olan kilo kontrolü konusunda da fayda sağlıyor. İçeriğindeki vitamin, mineral, enzimler, organik maddeler ve bitkisel asitler sayesinde şifa dağıtan elma sirkesi, iştah azaltan, tok tutan ve vücuttaki toksin ve ödemleri söken özelliğiyle, kilo vermek isteyenler arasında haklı bir üne de sahip. Yani zayıflamak için elma sirkesi içenler hiç de az değil.

  Kolesterol, trigliserid gibi kan yağlarının eritilerek böbrekler kanalıyla vücuttan atılmasını da sağlayan elma sirkesi, düzenli kullanımda kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

  elma-sirkesi-zayıflatırmı1

  Büyük bir bardak oda ısısındaki suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı hakiki bal ekleyin, bal suda iyice çözünüp homojen bir karışım halini alana kadar karıştırın ve sabahları kahvaltıdan 1 saat önce aç karnına için.

  Sirke içmenin bir zararı var mı?
  Ülser, gastrit, reflü, onikiparmak bağırsağı ülseri, kolit ve benzeri mide-bağırsak rahatsızlığı olanların aç karnına sirke tüketmeleri tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa, hekime danışmadan aç karnına sirke tüketiminden uzak durun.

  Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

  Malzemeler:

 • 3 adet iri ve doğal elma
 • Yarım çay bardağı nohut
 • Yarım çay bardağı bulgur
 • Yarım çay bardağı şeker
 • 1 litre su
 • 2 litrelik cam kavanoz
 • Elma Sirkesi Yapılışı: 1 litre suyu önce kaynatın ve soğutun, 2 litrelik cam kavanoza doldurun. Suyun içine nohut, bulgur ve şekeri ilave edin. Elmaların kabuklarını kalın kalın soyun ve bu kabukları da kavanoza koyun. Sirkenin çok keskin olmaması için kavanozun kapağını kapatmayın. Kavanozun ağzını temiz bir tülbentle kapatın ve etrafına lastik geçirin. Kavanozu oda ısısında, ışık görmeyen loş bir köşeye kaldırın. Sirke olmaya başladıkça kokusu da çıkacaktır. Hatta kavanozun etrafında beliren meyve sineklerinden de bunu anlayabilirsiniz. 40 gün beklettiğiniz sirkeyi süzün ve posalı kısmını atın. Kavanozu yıkamadan, süzdüğünüz sirkeyi aynı kavanoza alın ve içine 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Elma sirkeniz hazır. Doğal elma sirkesini aylarca kullanabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/elma-sirkesinin-faydalari/