Emzirme Pozisyonları

Emzirme pozisyonları, emzirme öncesinde annenin bebeğini nasıl emzireceği hususunda bilgi sahibi olması gerekir. En önemli husus da bebeğin memeyi tam olarak kavrayabilmesi ve tutabilmesidir. Bu hem bebeğin yeterli oranda süt almasını sağlar, hem de meme ucundaki ağrı ve çatlakların oluşumunu önler.

Emzirme Pozisyonları 1

Annenin emzirme esnasında hangi pozisyonda olursa olsun kendisini rahat hissedebilmesi gerekir. İlk günlerde emzirme sırasında ayaklar yüksekçe bir yere dayanabilir, ya da bir mindere oturulabilir. Kimileri de bebeklerinin yanına uzanarak emzirmeyi tercih eder. Kimi anneler de bebeği vücutlarına çapraz tutarak emzirirler.

En yaygın bebek emzirme pozisyonlarına göz atacak olursak şunları görebiliriz.

Kucak üzeri beşik tutuşu ile emzirme tekniğinde, bebeğin başı annenin dirseğinin iç kısmına dayanır ve bebeğin tüm vücudu anneye döndürülür. Sırtının ardından aynı kol ile destek verilir, bebeğin poposu ise el ile desteklenir.

Doğru emzirme pozisyonlarından birisi de çapraz beşik tutuşudur. Bebek meme hizasına getirilerek emzirilecek memeye doğru tutulur ve kol ile altta desteklenir. Bu tip emzirmede annenin dirseği bebeğin poposunu, ön kol bölümü ise bebeğin sırtını destekler pozisyonda olmalıdır.

Emzirme Pozisyonları 2

Avuç ile sırtın üst bölümü tutulurken, başparmak ve diğer parmaklarla da boynun bir yanı tutulur. İşaret parmağıyla da bebeğin kafasının alt kısmı kulak altından desteklenir.

Ayaklar arkada çanta tutuşu ile emzirme stilinde bebek yana dönük şekilde, kendi kolunuz arasında ve ayakları arkadan çıkacak biçimde tutulur. Bebeğin omuzları, boynu ve başının alt kısmı elle desteklenir.

Emzirme tekniklerindeki tutuş pozisyonlarından birisi de yan yatar pozisyonda emzirmedir. Bebekle anne karınları temas edecek şekilde yatar. Bebeğin sırtı annenin koluyla desteklenir ve bebek emmeye başlatılır. Bebek emzirme pozisyonları nasıl olursa olsun bebeğin hem başı hem de vücudu mutlaka memeye dönük olmalı ve memeye yaklaşmasına yardımcı olunmalıdır. Meme ucu bebeğin üst damağına gelecek şekilde konumlandırılmalıdır.

Emzirme Pozisyonları 3

Yeni doğan bebek emzirme pozisyonları  böyledir. Siz de bu bebek emzirme pozisyonlarından bebeğinizi en uygun pozisyonu seçerek onu besleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/emzirme-pozisyonlari/