En Güzel Havlu Kenarları

Havlular, hem evlerin, hem genç kız çeyizlerinin en gözde ürünleridir. Farklı alanlarda değişik boyutlarda ve kullanım amacına göre değişik yapılarda üretilen havluların bazıları kendiliğinden kenarları olarak üretilirken bazıları kenarsız hazırlanır.

Kenarsız olarak hazırlanan bu havlulara el işi dantel ya da oya teknikleri ile özel kenarlar hazırlanır. Bu yazımızda sizlere kısaca en güzel havlu kenarı örnekleri hakkında bilgi vereceğiz.

En Güzel Havlu Kenarları 8

Havlu kenarları, havlulara daha farklı bir hava veren, onları daha da özel yapan parçalardır. Dantel ya da iğne oyası ile hazırlanan bu parçalar, kullanılmak istenen havlunun boyutu, çeşidi, rengi ve desenine göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Genel olarak boyutu büyük olan havlulara, daha geniş yapılı ve daha büyük parçalı havlu kenarı örnekleri uygulanır.

 

Küçük ve kısa havlular içinse kendi boyutları ile doğru orantılı olarak ince yapılı, kısa havlu kenarı örnekleri hazırlanır. Renk ve havlu kenarı örneği seçiminde ise tamamen hazırlayan kişinin zevki ve havlunun üzerindeki desenler ile renkleri etkilidir.

 

Üzerinde çok sayıda renk bulunduran havlular için bu renklerden her hangi birisi ile örülen havlu kenarları ideal olacaktır.

En Güzel Havlu Kenarları 9

Çeyizlik ya da hemen kullanmalık en güzel havlu kenarı örneği, havlu ile en uyumlu kenardır. Bu kenar modelinin seçiminde mutlaka havlu üzerinde bulunan desenlere dikkat etmek gerekir. Örneğin kuş desenli bir havlu için kenar hazırlarken mümkünse kuş desenli havlu kenarları kullanılmalı.

En Güzel Havlu Kenarları

 

Kenar ile havlunun bütünlüğünü sağlayan bu ufak detay, renklerde de benzer şekildedir. Yoğunluk olarak hangi renk havluda varsa, kenar olarak da benzer bir renk tonu kullanılmalı. Bazı beyaz havluların üzerinde başka bir renk ile desenlendirme yapılır. Bu beyaz havluların kenarını mümkün olduğunca o desen renginden hazırlamanızı öneririz.

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri

En güzel havlu kenarı modelleri 2016 yılında da geçen yılda olduğu gibiydi. Geçen yıl pek çok çeyizlik ya da hediyelik havlunun kenarında gördüğümüz aparatlı havlu kenarları ve iğne oyası havlu kenarı modelleri, bu sene de aynı şekilde revaçta.

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri 2

 

Farklılık ve özellik isteyenlerin tercihleri arasında bulunan bu modeller, pul ve boncuklar ile de desteklenerek daha da özelleştiriliyor.

Bu senenin en beğenilen havlu kenarı modellerine genel olarak baktığımızda üçgen uçlu şekilde gelen modellerin daha fazla olduğunu görüyoruz. Büyük üçgen dilimleri şeklinde hazırlanan bu modeller, genelde iki ya da üç renkli olarak hazırlanıyor. Halka ya da kalp aparatlı örneklerinin de yoğun olduğu bu havlu kenarları, her tür havlu için idealdir.

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri 3

Üçgen şekilli havlu kenarı modellerinin yanında yuvarlak motifli havlu kenarları da bu senenin trendleri arasında yer alıyor. Yuvarlak ya da çiçekli motifler ile hazırlanan bu havlu kenarları dantel örneklerinde ve iğne oyası örneklerinde sıkça karşımıza çıkıyor.

Özel ve kullanışlı havlu kenarı modeli isteyenler için en ideal seçeneklerse simli ip ile hazırlanan ya da boncuk işlemesi ile süslenen havlu kenarlarıdır. Yine havlu üzerindeki renklere uygun olarak renk seçimi yapılan bu boncuklar, havlu kenarının yapımı sırasında eklenebileceği gibi sonradan dikiş ile de eklenebilir.

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri 4

Aparatlı, boncuklu ya da pullu havlu kenarlarında kullanılan malzemeler aynı zamanda havlu üzerine de işlenebilir. Bu şekilde işleme yapılan havlular da son dönemlerde sıkça kullanılıyor. Siz de hem farklı hem de özel bir havlu kenarı hazırlamak isterseniz, havlu kenarında kullandığınız malzemeleri havlu süslemesinde de kullanabilirsiniz.

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri 5

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri 6

En Güzel Havlu Kenarı Modelleri 7

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/en-guzel-havlu-kenarlari/