En İyi Pişik Kremi

En İyi Pişik Kremi
İnsan vücudunda popo,  cinsel organların çevresi ve kasıklarda derinin amonyak sebebiyle tahriş olması “Pişik” denilen cilt problemini oluşturur.  Pişiklerin tıbbi adı ”amonyak dermatiti” olarak geçer. Bu isim her şeyi açıklamaktadır. Popo, kasıklar ve dış cinsel organların çevresinde derinin amonyak ile tahrişine pişik denir. Taze idrar bol miktarda üre içerir, ancak amonyak içermez. Ciltte tahriş ve pişiğe sebep olan şey bu üre değil, idrarın belirli süre beklemesine bağlı olarak bakteriler tarafından dönüştürülmüş olan amonyaktır. Yani üre en duyarlı  ciltlerde bile tahriş ve pişiğe sebep olmazken, eğer idrar, bebeğin bezinde uzun süre bekletilirse, üre, bakteriler tarafında amonyağa dönüştürülür ve pişik belirtileri başlar.

Pişik denilen cilt tahrişine Candida Albicans adı verilen bir mantar sebep olur. Gaita (dışkı) ve idrarın kimyasını çok seven bu mantar, pişik oluşan bölgenin nemli ve sıcak olması sayesinde de hızla ürer. Bebeklerde pişik çoğunlukla alt bezinin, bebeğin cildine temas ettiği noktada kırmızı kabarıklıklar olarak ortaya çıkar. Daha da ilerlediğinde  bu kabarıklıklar su toplayabilir ve bebeğe ıstırap veren deri hassasiyetlerine dönüşebilir. Eğer deride enfeksiyon gelişirse bu kabarcıklar derinin diğer bölgelerine bulaşır ve parlak kırmızı renk alarak deri yüzeyinde geniş bir alana yayılır. Bu durumda kırmızı kabarcıklar sadece alt bezinin değdiği yerlere değil, bezin temas etmediği diğer bölgelere de yayılmış olur.

En-İyi-Pişik-Kremi1

Pişik sıklıkla 9 ila 12 aylık bebeklerde görülür. Anüs çevresinde başlar, kasıkların bulunduğu yerlerdeki kıvrımlar, erkek bebeklerde penisin altı, testis derisi; kız bebeklerde ise vajina bölgesi büyük dudakların üzerinde kızarıklıklar şeklinde gözlemlenir.

Pişik olan bölgede yanma, sızı, ağrı, batma ve kaşıntı hissi yoğun olarak hissedilir. Bebekler bunu huzursuzluk ve ağlama şeklinde gösterirler.

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik tedavisi yolunda atılacak ilk adım pişik kremi kullanmaktır. Bebeklerde pişikle mücadelede pek çok kremden faydalanılır. Pişik kremleri tesir olarak farklıdır ve farklı formülasyonlara sahiptir.

Kremler; Bariyer oluşturanlar, dokuların tepkisini azaltıp cilde ferahlık verenler ve pişik sebebini tedavi edenler olarak genelde 3 ayrı grupta incelenir.

 1. Bariyer oluşturan kremler savunma özellikleri gösteren kremlerdir. Pişik önleyici krem olarak bilinirler ve ciltte adeta bir bariyer oluşturarak bebeğin cildini idrar ve dışkının tahriş edici etkilerinden korurlar. Arko, Popolin, Mustela, Sebamed, Desitin gibi pişik kremi markaları, pişik henüz oluşmadan evvel, engelleyici bir etki sağlarlar. Dolayısıyla meydana gelmiş pişiği iyileştirme konusunda donanımlı değillerdir. Bu ürünlere büyük market reyonlarından dahi ulaşabilirsiniz.
 2. Dokuların reaksiyonunu azaltan kremler ise, kortizon içerikli kremlerdir. Pişik bölgesindeki kızarıklık ve hassasiyeti ve bebeğin buna bağlı huzursuzluğunu teskin ve tedavi eden kremlerdir. Eumovate, Beklazon, Prednol gibi pişik kremi markaları bunun için idealdir.
 3. Pişik sebebini tedavi eden pişik kremleri ise, pişikte görülen mantarı tedavi eden bir nevi mantar ilaçlarıdır. Sadece pişik üzerinde konumlanan mantarı tedavi ederler, mantar oluşumunu engellemezler. Travazol, Canesten gibi pişik kremi markaları bu grupta sayılabilir.

En-İyi-Pişik-Kremi2

Bir de hem bariyer oluşturarak pişik oluşumunu engelleyen, hem de pişik oluştuktan sonra tedavi sağlayan ve karma içerikli ilaç olarak nitelendirilen pişik kremleri de mevcuttur. Pruzon merhemi bu gruba örnek olarak verebiliriz. Pruzon merhem içeriğinde bariyer sağlayan kalamin ve çinko sülfat; mantar tedavisi sağlayan çam ağacı yağı (TTO) ve doku reaksiyonu için bitkisel kortizon olan meyan kökü özütü içerir. Bu maddeler sayesinde hem bariyer oluşturularak pişik önlenmiş olur, hem de meydana gelmiş pişik tedavi edilmiş olur.En-İyi-Pişik-Kremi- pruzon

Pişik kremi bebeğin cildine ince bir tabaka halinde sürülmeli ancak kremin, bebeğin bacak ve kalça kıvrımlarında birikmediğinden emin olunmalıdır. Eğer pişik sorunu tüm bu önlem ve tedavilere rağmen geçmiyorsa bir hekime danışmakta fayda vardır.

Bebekle için pişik kremi kullanmak, bu sorunu çözmede büyük kolaylıklar sağlar. Ancak pişiğin durumu ve derecesini iyi analiz etmek gerekecektir. En etkili pişik kremi markalarını sayacak olursak,

 • Mustela pişik kremi
 • Bepanthol pişik kremi
 • Sebamed pişik kremi
 • Desitin pişik kremi
 • Hametan pişik kremi
 • Nivea pişik kremi
 • Trosyd pişik kremi
 • Sudocrem pişik kremi
 • Penaten pişik kremi
 • Sudo pişik kremi
 • Uni baby pişik kremi şeklinde bir liste oluşturabiliriz.

Pişiği geçirmenin yolları arasında hijyen ve bakıma da önem vermek yer alır kuşkusuz.

Eğer bebeğinizde pişik oluşumu başladıysa cildini sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Temizlikten sonra temiz ve yumuşak dokulu bir bezle ciltteki nemi alın.

Bebeğin altı sürekli kapalı ve bezli durursa da pişik oluşumuna sebebiyet veren mantarın ortaya çıkışı ve çoğalması sağlanmış olur. Bebeğin altını arada sırada havalandırın ve cildinin nefes almasını sağlayın.

En-İyi-Pişik-Kremi3

Kullandığınız bezin kuru olmasına ve bebeğinizin kilosuna uygun olmasına dikkat edin.

Bebeğin alt temizliğinde kolonya ve buna benzer alkol içerikli ürünleri asla kullanmayın. Pudralı ürünleri tercih edin. Alkol içerikli ürünler de pişik oluşumuna sebep olur ve var olan pişiğin daha da belirginleşmesini sağlar.

Pişik, sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de görülebilen bir deri rahatsızlığıdır. Yetişkinlerde görülen pişiğin en belirgin sebebi iç çamaşırı ve giysilerin, bacak aralarının havalanmasına engel olması, nem ve terin de etkisiyle bakteri ve mantarların üremesine uygun zemin oluşturmasıdır. Cilt yapısı ve genetik faktörler, ayrıca kilolu kişilerdeki bacakların birbirine sürtünerek tahriş olması, pişik oluşumuna etki eder. Pişik akut yahut kronik seyirde ilerler. Akut durumdaki pişikte, sorun, pişik kremi ile giderilebilirken, 1-1,5 ay ve daha uzun süreli pişiklerde kronik pişikten söz edilebilir ve mutlaka bir dermatoloğa başvurmakta fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/en-iyi-pisik-kremi/