En İyi Zayıflama Çayları

En İyi Zayıflama Çayları

Ne yazık ki insanlığın neredeyse yarısının başı kilolarla belada. Gerek şehir yaşantısının getirdiği hareketsiz yaşantı biçimi, gerekse modern beslenme düzeni hepimizi zayıflama yolları arama yoluna itmiş durumda.

Esasında zayıflamak için ne yiyip içmemiz gerektiğini araştırmak yerine elbette sistematik bir beslenme düzeni ve hareketli bir yaşantı benimsersek bu arayışımız belki de ortadan kalkacak ama, kimi zaman imkansızlıklar, kimi zamansa alışkanlıklar bizi kilo almaya itiyor.

Elbette bu arayış sürecinde zayıflama çayları besin desteği olarak karşımıza çıkıyor. Kimilerimiz bunu biraz yanlış anlayıp, zayıflatan çay kavramını, her şeyi ye, çay iç zayıfla şeklinde yorumlasa da durum tam olarak böyle değildir.

Bitkisel zayıflama yöntemleri elbette tercih edilebilecek en doğru yöntemdir. Davranış değişikliğine ek olarak illa bir katkı kullanacaksak bitkisel zayıflama çaylarını tercih edebiliriz.

Kimi kaynaklarda yağ yakıcı bitkisel çaylar olarak tanımlanan çaylar, aslında Metabolizmayı Hızlandıran Yağ Yakıcı Zayıflama çayı olarak tanımlansa sanki daha doğru olur. Zira çaylar yağ yakmazlar. Yağı metabolizma yakar.

En-iyi-Zayiflama-Caylari1

Yağ yakma diyince bulaşık yıkarken deterjanı gören yağın silinip gitmesi gelir pek çoğumuzun gözünün önüne, oysa yağ yakma vücudun enerji ihtiyacını depolarından sağlaması yani yakıt kullanması demektir. Yani çay içerek enerji ihtiyacı doğuramazsınız belli durumlarda ihtiyacı artırmanız söz konusu olabilir.

Ayrıca bitkisel çayların antioksidan etkisi sayesinde, yağ hücrelerinin daha kolay çözüleceği gerçeği de bu hususlara ek olarak değinilmesi gereken bir konudur. Bazı çaylardaki idrar söktürücü etki, kandaki glükoz seviyesinde bir düzen tesis edecek ve vücudun enerji ihtiyacı karşılanırken vücut, daha rasyonel yöntemler kullanacaktır. Zira insülin direnci durumunda vücut daha fazla karbonhidrat ve şeker ister, bunları tam olarak yakamaz ve depoya dönüştürür. Yani bu bir kısır döngüdür.

Yeşil Çay: Yeşil çay pek çok olumlu etkisinden bahsedebileceğimiz beklide bilinen en iyi bitkisel antoksidandır. Ciddi bir böbrek hareketlilğine yol açar, detox için tercih edilebilecek en doğru yöntemdir. Günlük 5 kupa kadar tüketilmesi yeterlidir. Fazlası zararlı da, yaralı da değildir.

Yeşil-Çayın-Faydaları

Kuş Otu Çayı: Kuş otu, ıslah edilmiş ziraat ürünü değil, doğada serbest olarak yetişen bir bitkidir. Haşlanıp çıkarılan suyunda ciddi antiseptik ve antioksidanlar vardır. Günlük tüketim miktarı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, tam anlamıyla tıbbi efektleri bilinmediğinden fazla tüketilmemesi önerilir.

Oolong Çayı: Çin Kamelyası bitkinden yapılan çaydır. Bu bitkinin mucizevi bir içeriği vadır. Adeta bir sürü ilacın bir araya gelmesi gibi değerlendirilebilir.  Ancak tabiî ki ilaç olarak düşünülmesi doğru değildir. Bu bir ek besindir, hekim önerisi olan ilaçların yerine kullanılamaz. Oolong çayının, kanı sulandırdığı, doymamış yağlarlar mücadele ettiği, kanser hücrelerini öldürdüğü, metabolik hızı artırdığı, Kalsiyum sentezini hızlandırdığı gibi bir takım etkilerinden bahsedilir. Klinik olarak kanıtlanmış olmasa da, bitkisel zayıflama yöntemleri arasında sayılmasında bir sakınca yoktur. Abartılı bir tüketim önerilmez. İyi zayıflama çayı olduğu söylenebilir.

Oolong-Çayı2

Nane Çayı: Kas gevşetici etkisiyle birlikte güçlü bir antioksidan ve sindirim sistemi uyarıcısıdır. Ayrıca nisbi sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Çok sık içilmemeli ve hamilelikte hiç kullanılmamalıdır.

Zencefil Çayı: Kültürümüzde şifa bitkisi olarak bilinen zencefil, güçlü bir antiseptiktir. Bakteriyel etkinlikle savaşmasının yanında bağırsakları hareketlendirir. Aslında zayıflama çayları içinde bulunması da sindirim sistemine olan etkisinden kaynaklanır.

Zencefil-Faydaları

Maydonoz Çayı: Maydonoz, küçücük yapraklarına dünyaları sığdırmış mucizevi bir bitkidir. İçeriğinde, yüksek miktarda C vitamini, K ve A vitaminleri, antioksidanlar vardır. Ayrıca antiflamatuar etkisi de bulunmaktadır. Gün aşırı 1 bardak haşlanmış maydonoz suyu içilmesinde sakınca görülmemekle birlikte klinik testi bulunmamaktadır. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılmaması daha doğrudur.

Mate Çayı: Mate, aynen kahve gibi bir Güney Amerika bitkisidir ve kahve ile yaklaşık aynı etkiyi yaratır. Ancak kafein içermez ve zararlı etkisi yoktur. İdrar söktürücü ve antioksidandır. Vitamin değerleri bakımından öne çıkmaktadır ve uyarıcı etkisi ile kahve yerine kullanılabilir. Mate çayını günde 4 fincana kadar tüketebilirsiniz. Ancak hamilelik, emzirme dönemi ve diğer ilaçlarla etkileşimi hakkında klinik bilgi bulunamamaktadır. Bu dönemlerde dikkatle kullanılmalıdır. Zayıflamak için tercih edilebilecek en iyi zayıflama çayı mate çayı olabilir.

Ayrıca Ender Saraç zayıflama çayı olarak bilinen Safran Çayı, 5’i 1 yerde formülü ve zencefil karışımı çayları da zayıflama çayları kategorisinde dikkat çeken ürünlerdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zayiflama-cayi/