En Lezzetli Balık

Omega 3 yağları ve protein içeriği ile lezzet ve sağlık kaynağı olan balık, ihtiva ettiği diğer mineraller ile de eşsiz bir besin kaynağı. Vücut için gerekli fosfor, kalsiyum, iyot gibi minerallere sahip olan balık; A, B1, B2, D vitaminleri ile de müthiş bir zenginliğe kavuşuyor.

Balık yememek gerçekten de büyük bir eksiklik diyebiliriz. Bunun yanı sıra pullu ve gümüşi görüntüsü, kıpkırmızı solungaçları ve mis gibi deniz ve iyot kokusuyla gönülleri fetheden balık, taze olarak tüketildiğinde hem bedene ve zihine sağlık, hem organlara şifa, hem de damağa lezzet pompalıyor.

En güzel balıklar hangileri, hangi balık daha lezzetli, bu sorunun yanıtı biraz da kişisel tercihe ve damak zevkine göre değişir, ama belli başlı balıklar vardır ki, en güzel balıklar kategorisinde tahta oturmuşlar namları çoktan yürümüştür.  Bakalım en güzel balıklar hangileri…

Lüfer: Çinekopun büyümüş hali olan lüfer oldukça popüler ve sevilen bir balık. Izgarası ve fırında pişmişi makbul olan lüfer en lezzetli ve çok tüketilen balıklar arasında ilk sıralarda gelir.

Lüfer

Hamsi: Toplumun büyük bir kesimi tarafından balık denildiğinde ilk akla gelen ve çok sık tüketilen bir balık çeşididir. Küçük balık sevmeyenlere pek hitap etmese de, diğer balıklara nispeten daha hesaplı oluşu, kolay pişmesi ve yoğun protein içermesi onu tercih edilen balıklar sınıfına sokar. Karadeniz’de avlananları oldukça lezzetli olan hamsi, tavası, buğulaması, fırında pişmişi ve mangalda pişeni ile efsanedir.

Hamsi

Palamut: Palamut akını hem balıkçıları, hem de balık severleri oldukça sevindirir. En güzel balıklardan biridir. Sıkı etli ve mevsiminde tüketilirse çok lezzetli bir balıktır. Tavası ve fırında pişeni makbuldür.

Palamut

Kalkan: Kalkana benzeyen şekli ve değişik lezzetiyle diğer balıklardan biraz ayrılır. Taze kalkan oldukça lezzetli bir balıktır ve güzel pişirileni adeta mest eder. Erkek kalkan balığı işi kalkana göre daha lezzetlidir. Kalkan balığı biraz fiyatlı olduğundan çok sık tercih edilen bir balık olduğunu söylemek zordur.

Kalkan

Levrek: Büyük ve beyaz etli balık sevenlerin ilk tercihlerinden biri de levrektir. Denizde yetişeni, çiftlikte yetişenine göre daha lezzetlidir. Izgarası en fazla tercih edilen pişirme usulüdür. Taze çıkarılmış ve ızgara edilmiş levreğin tadı doyumsuzdur.

Levrek

Çipura: Popülerlik ve lezzet açısından levrekle aynı klasmanda tutulan çipura da hafif yayvan, iri ve beyaz etli bir balıktır. Izgarası lezzetli olur.

Çipura

İstavrit: Sevilen ve lezzetli bir balıktır ve mevsiminde tüketildiğinde çok lezzetlidir.

İstavrit

Uskumru: Dışarıda yediğimiz ekmek arası balıkların balığı çoğunlukla uskumrudur. Tavası ve ızgarası çok lezizdir. Yağlı bir balıktır ve Türkiye sularının çoğunda sıkça bulunur.

Uskumru

Somon: Soğuk denizlerin yağlı balığı olan somon, kendine has yavruağzı rengi, gevşek ve yumuşak eti ve yağlı oluşu ile son derece kendine has ve lezzetli bir balıktır. Omega asitleri açısından hayli zengindir.

Somon

Tekir: Derin suların müdavimi olan tekir, barbunya balığı ile çok benzeşir. Eti çok lezzetli ve gevrektir. En çok Marmara ve Karadeniz’de avlanılır.

Tekir

Barbunya: Akdeniz ve Ege denizinin en güzel balıklarından birisi de barbundur. daha fazla görülen barbun, kendine has turuncumsu rengi ve özellikle tavada kızartıldığında çıtır çıtır olan yapısıyla son derece lezzetli ve sevilen bir balıktır.

Barbunya

Mercan:  Ege ve Akdeniz sularında yoğun olarak görülen mercan, pembe rengi ile öne çıkan bir balıktır.

Mercan

Eğer azılı bir balıkseverseniz hemen hemen tüm balıkları seversiniz. Ama en güzel balıklar dendiğinde ortaya dökülen liste böyledir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/en-lezzetli-balik/