Endoskopi Nasıl Yapılır?

Kelime anlamı olarak iç bakım anlamına da gelen endoskopi, mini görüntü aktarıcıları ile hasta şikayetine göre iç organların incelemesinin yapıldığı bir tıbbi uygulamadır. Hasta şikayetlerine göre incelenecek olan sistem ya da organın yakınlarına gönderilen mini kameralı tüpler aracılığı ile alınan görüntü verilerin incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler ile hastaların şikayet nedenleri belirlenebilir.

Endoskopi uygulaması, yaklaşık 8-12 mm çapında kıvrılıp rahatça hareket edebilen tüpler içine yerleştirilen mini kameralar ile rahatsızlık olan iç organın incelenmesi işlemidir. Tıbbi alanda kullanılan bu yöntem, aynı zamanda başka alanlarda da sıkça kullanılır.

Günümüzde tıbbi alanda uygulanan mide endoskopileri sırasında hastanın rahat etmesi, uygulamada her hangi bir sorun yaşanmaması için genel anestezi uygulanır. Eğer hastanın genel anestezi almasında sakınca varsa sadece ağız içi ve dil köküne lokal anestezi uygulanarak işlem yapılır.

Hastanın uyutulmasının ardından ilk olarak daha iyi bir görüş sağlamak için mide içine ve bağırsaklara şişmeleri için belli bir miktar hava verilir. Verilen hava lokal anestezide hastanın mide bulantısı yaşamasına neden olabilir. İşlem sonrasında verilen bu hava tamamen boşaltılır. Genel anestezi ile yapılan endoskopi uygulamasında verilen havanın etkisini hasta hiç bir şekilde hissetmez.

Mide ve bağırsaklara havanın verilmesi, şişmenin sağlanmasının ardından kamera ile görüntü alınması için tüp uygulama alanına gönderilir. Kolayca hareket eden bu tüplerdeki mini kameralardan alınan görüntüler kayıt edilebileceği gibi canlı canlı izlenerek de sorunun kaynağına ulaşılabilir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Mini cihazın yemek borusuna oradan da mideye gönderilmesi sırasında cihaz dikkatli şekilde hastanın dili üzerine yerleştirilir. Yavaş yavaş ilerleyen cihazın yemek borusuna ilerlemesi için hastadan zamanında yutkunması istenir. Bu sırada kapanan soluk borusuna cihazın kaçması engellenmiş olur. Açılan yemek borusundan aşağı doğru inen cihaz, bu hareketleri sırasında yemek borusu içindeki yüzeylerin görüntüsünü büyük ekrana yansıtır.

Yemek borusu içinde yer alan her hangi bir cisim ya da her hangi bir sorun bölgesi bu görüntüler ile anlaşılabilir.
Yemek borusundan aşağı inen endoskopi cihazı, mide içinde de dolaşım yaparak görüntü almaya devam eder. Bu görüntüleri alırken sorun olabilecek bölgelerdeki görüntülerin daha fazla alınmasına dikkat edilir.

Mide bölgesinde, mide iç yüzünde yer alan hücreler ve yapıların görüntülerinin ardından bağırsak içlerinin görüntülerini almak için mini cihaz bu alanlarda gezinmeye başlar. Bu alanlardan da yeterince görüntü aldıktan sonra özel yöntemler ile hastanın midesinden geri çekilir ve hastanın uyanması beklenir. Mide endoskopisi uygulaması sonrasında sadece hafif boğaz ağrısı görüldüğü gözlemlenmiştir. Bunun dışında özel bir yan etki bulunmamaktadır.

Endoskopi Nasıl Yapılır? 1

Endoskopi Ne Kadar Sürer?

Mide endoskopisi hakkında merak edilen sorulardan birisi de endoskopi kaç dakika sürer sorusudur. Mide hastalıkları ve sindirim sistemi kaynaklı hastalıkların nedenlerinin belirlenmesinde önemli etkiye sahip olan mide endoskopisi, yaklaşık 15 dakika gibi kısa sürede yapılan bir uygulamadır.

Kısa sürede uygulanmasına rağmen hastanın sağlığı için önemli etkisi olan endoskopi sonucu uygulamanın yapıldığı sağlık merkezine göre değişik sürelerde alınabilir. Alınan bu sonuca göre hastanın şikayetlerinin kaynağı saptanıp tedavi için yöntemlere başvurulabilir.

Endoskopi Ne Kadar Sürer?

Merak edenler için mide endoskopi nasıl yapılır ve uyutularak endoskopi nasıl yapılır, sorularının cevaplarını bu yazımızda vermeye çalıştık. Verdiğimiz bilgiler genel nitelikte olup uygulama yapılmadan önce doktorunuzun verdiği bilgilerin daha kişiye özel olduğunu belirterek konumuza son vermek istiyoruz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/endoskopi-nasil-yapilir/