Epidural Doğum

Epidural doğum (ağrısız doğum), son dönemde en tercih edilen doğum yöntemleri arasında yer almaktadır. Lokal anestezi yöntemi ile belden aşağısının uyuşturulması ile yapılmaktadır. Normal doğum süresinin tamamlanması ve rahim ağzının açılmaya başlaması ile epidural doğum uygulaması yapılabilmektedir.

Bu bağlamda epidural normal doğum süreci ağrı ve sancı olmadan gerçekleşmiş olur. Normal doğum süresinin tamamlanması ile rahim açılmaya başlar. Tercihen rahim ağzının 4 cm kadar açılması en sağlıklı olanıdır.

Hamilelik, anne adayları için mükemmel bir duygudur. Gebeliğin ilk döneminden itibaren bebeğini hissetmek ve taşımak anne adaylarını mutlu etmektedir. Bu süreç doğum yaklaştıkça strese dönüşmekte ve doğum ağrıları nedeniyle endişeli bir duruma yol açabilmektedir. İşte bu tür problemleri yaşamak istemeyen anne adayları epidural doğum nedir sorusunu sormaktadır.

Doğum zamanı yaklaştıkça rahim kaslarının kasılması ve bununla birlikte şiddetli ağrıların başlaması kadınlar için korkulu rüyadır. Bu ağrılar bebeğin pozisyonu, boyu, ağırlığı, çatı genişliği, ağrı eşiği ve buna benzer daha pek çok unsura göre farklılık gösterebilmektedir.

1900’lu yılların başlarından itibaren uygulanan ağrısız doğum yöntemi, günümüzde çok sık başvurulan bir doğum yöntemidir. Omurilik çevresini kaplayan zar ile omurlar arasında yer alan dokuların birleşme noktasındaki milimetlik boşluğa epidural adı verilmektedir. Bu bölgeye ilaç uygulanması ile kas ve sinirlerin beyin ile ilişkisi kesilmektedir.

Lokal olarak belden aşağısı uyuşturulmakta ve bu uygulamaya epidural anestezi adı verilmektedir. Son zamanlarda çok sık uygulandığını ifade etmiştik. Bu bağlamda epidural doğum yapanlar en az risk ve ağrısız bir şekilde bebeğini dünyaya getirmektedirler.

Epidural Doğum

Epidural Doğum Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, epidural bölgeye uygulanan lokal epidural anestezi ile yapılan doğum uygulamasına epidural doğrum adı verilmektedir. Halk arasındaki adı ağrısız doğumdur. Uygulamanın temel mantığı sezeryan sırasında bel, karın ve rahim bölgesinde oluşabilecek ağrıları anne adayına hissettirmemektir.

Bu doğum yöntemi hem anne adayları, hem de bebekler için riski en az olan yöntem olarak bilinmektedir. Yazımızın genelinde epidural normal doğum nedir noktasındaki meraklarınız giderilmiş olacaktır. Sezeryan boyunca bacak ve kaslar hareketsiz olacaktır. Bu bölgenin tamamen hareketsiz olacağını ifade etmiyoruz.

Doğum sancılarının başlaması ve anne adayını rahatsız etmeye başladığında doğum işlemi için hazırlıklara başlanır. Anne rahminin 4 cm kadar açılması ile doğum odasına geçilebilmektedir. Daha sonra koldan serum verilmektedir. Nabız ve tansiyon parmak ucundan takip edilmelidir. Bu süreçte hekim ve annenin uyumu çok önemlidir. Oturur durumda yapılan bir uygulamadır.

Epidural Doğum 1

Dik vücut tercih edilmektedir. Hafif geri yaslanılması normaldir. Bu işlem sırasında hissedilen tek şey ince iğne ucunun bel bölgesinden girmesidir. Bunun dışında sezeryan sırasında hiçbir şey hissedilmez ve son derece rahat bir doğum gerçekleşir. Genel olarak epidural sezeryan doğum yapanlar çok rahat bir doğum yaptıklarını, herhangi bir ağrı ya da sancı hissetmediklerini ifade etmektedir. Bu bağlamda epidural doğumu herkese tavsiye edebiliriz.

Epidural Doğum Fiyatları

Epidural doğum fiyatları farklı rakamlarda olabilmektedir. Epidural doğum fiyatlarını etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Genel olarak tercih edilen hastane, doktor gibi unsurlar fiyatları belirlemektedir. Bazı doğumlarda anormal durumlar olabilmektedir. Hem anne rahim ağzı, hem de bebeğin sağlığı ile ilgili olası problemler işlem süresini ve fiyatları etkileyebilmektedir. Bu nedenle hastanenize ve doktorunuza başvurmalı ve de konu ile ilgili olarak detaylı bilgi almalısınız. Doğum fiyatları ile ilgili olarak net rakamlar ifade etmemiz doğru olmayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/epidural-dogum/