Epidural Sezaryen

Epidural sezeryan, günümüzde çok yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Normal doğumun getirdiği bir takım riskler, sezeryan doğumu daha yaygın hale getirmiştir. Riski çok az olması bu noktada temel etkendir. İğne ile uyuşturularak yapıldığı için anne adayı açısından da ağrısız ve sancısız olması ile tercih edilmektedir.

Yazımızın devamında epidural sezeryan nedir sorusuna yanıtlar vermeye çalışacağız. Ağrısız doğum olarak bilinen epidural sezeryan doktorlarında önerdiği bir doğum yöntemidir.

Epidural sezeryan ile yapılan doğumda anne adayı tamamen uyutulmaz. Çevresinde olup biteni görür ve izleyebilir. Genel anestezi yapılmamaktadır. Belden veya bölgesel uyuşturma yöntemi ile yapılmaktadır. Lokal veya bölgesel anestezi ile yapıldığı için ağrı oluşmaz.

Omuriliği çevreleyen kas ve dokuların uyuşturulması şeklindedir. Bu bölgede oluşabilecek ağrıların anestezik madde ile beyne ulaşması engellenmektedir. İşlem sırasında anne adayı bacak ve çevresini oynatamamaktadır. Bu durum geçici olmaktadır. Ağrıyı gidermek ve sancılı bir doğum olmaması adına bu işlem yapılmaktadır.

Epidural Sezeryan Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Epidural sezeryan nedir ve nasıl yapılır konusu üzerine bilgiler vermeye devam ediyoruz. Epidural sezeryan normal doğum sürecinde rahim kasılmaları düzenli hale gelmesi ile yapılabilmektedir. Bunun yanında rahim açılmaya başlaması ve açıklığın 4 cm kadar olması ile yapılmalıdır. Rahim açılması ile birlikte ağrıların şiddeti artmış olacaktır.

Epidural sezeryan işlemi öncesi epidural anestezi uygulanmaktadır. İnce bir katader yardımı ile belden epidural bölgeye girilmektedir. Bu bölgeye lokal anestezi yapılır ve doğum işlemi başlatılır. Uygulanacak bölgenin belirlenmesi doktorun baş parmağı ile yapacağı kontrol ile sağlanır. Epidural doğum ile ilgili olarak online sitelerde hem görseller, hem de videolar bulunmaktadır.

Epidural Sezaryen

Bununla ilgili sitemizden de epidural sezeryan doğum izle linkine ulaşabilirsiniz. Bu sayede daha fazla bilgiye sahip olmuş olursunuz.

Epidural Sezeryan Yan Etkileri

Epidural sezeryan ağrısız ve sancısız olsa da, bazı riskleri ve de yan etkileri olabilmektedir. Bunlardan biri kan basıncına olan etkisidir. Doğum sırasında anne adayının kan basıncının düşmesine neden olabilmektedir. Bu etki nadiren görülebilmektedir. Bir başka yan etkisi ise idrar yapmayadır. Epidural sezeryan sırasında anne adaylarının rahim bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduğu için idrar yapamamasına neden olabilmektedir.

Rahim boyunun genişlemesi ve bu nedenle idrarın yapılamaması olası risklerden biridir. En çok yaşanan etki doğum sırasında hareket edememektir. Lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturulduğu için hareketsiz kalınması normaldir. Bazı anne adaylarında epidural anestezi tansiyonun düşmesine neden olabilmektedir. Baş dönmesi, halsizlik ve titreme gibi durumlar işlem sırasında olabilmektedir.

Epidural Sezaryen 1

Bir diğer önemli yan etki ise hem epidural sırasında, hem de doğum sonrasında geçici bel ağrılarının oluşmasıdır. Bel kaslarının gevşemesi ve bunun yanında lif zedelenmeleri sonucu bu tür ağrılar yaşanabilmektedir. Ancak, kalıcı olmayan geçici bir durumdur. Çok düşük bir ihtimal olsa da, anne adaylarının felç olma durumu söz konusudur.

İstisnai durumlarda lokal anestezinin çok fazla uygulanması veya işlemin uzun sürmesinden dolayı tekrar aynı bölgeye anestezi yapılması bu tür riskleri ortaya çıkarabilmektedir. Belirtmiş olduğumuz yan etkilerin tamamı çok düşük olasılıklardır. En sağlıklı ve riski en az olan doğum epidural anestezi ile doğumdur. Son zamanlarda çok fazla terch edildiğini ve uzmanlar tarafından önerildiğini ifade edebiliriz.

Ancak, her ihtimale karşı anne adaylarının dikkatli olmaları, iyi bir hastane tercih etmeleri ve doktor seçimlerini dikkatli yapmaları gerekmektedir. Sağlıklı, ağrısız ve sancısız bir doğum için en iyi alternatif her zaman için epidural anestezi ile doğumdur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/epidural-sezaryen/