Epiduralsiz Normal Doğum

Hamile kalmak, 9 ay boyunca bebeği karnında taşımak ve sağlıklı bir şekilde acısız doğum yapabilmek bütün kadınların ortak düşüncesidir. Doğum, her anne adayı için korkulu bir rüyadır. Hamileliğin son günlerinde rahim ağzının genişlemesi ve bebeğin doğum pozisyonuna geçmesi ile birlikte ağrılar başlar ve her geçen an şiddetlenir. Bu durum fonksiyonel olarak her gebelikte yaşanmaktadır.

Epiduralsiz Normal Doğum 1

Ağrıların ve sancıların şiddetini hem duygusal, hem de fonksiyonel nedenlere bağlı olarak değişilebilmektedir. Duygusal etkenler arasında anne adayının ruhsal hali, doğum hakkında edindiği bilgiler ve buna benzer endişeler yer almaktadır. BU ağrıların nedeni daha çok fonksiyoneldir. Fiziki olarak doğum sırasında rahim ağzının genişlemesi, zarın sertleşmesi ve bebeğin iniş pozisyonuna geçmesi gibi gelişmeler fonksiyonel olarak her kadında olmakta ve de aynı zamanda ağrıları tetiklemektedir.

Tıp bilimi ilerledikçe doğum için kullanılan yöntemlerde değişmektedir. Anne adaylarının acı çekmeden doğum yapmaları için epidural anestezi yöntemi ile doğum yaptırılmaktadır. Epidural anestezi ile doğum lokal uyuşturma ile yapılmaktadır.

Belden omuriliği çevreleyen epidural bölgeye ilaç enjekte edilmesi ile bel altı uyuşturulmaktadır. Bu yöntem çok tercih edilmekte ve olası bütün sancıları yok etmektedir. Sağlık açısından da hem bebek, hem de anne adayı için en kolayıdır. Ancak, bazı durumlarda epidural anesteziye gerek kalmayabilir. Anne rahminin normalden fazla açılması, bebeğin normalden daha az kilolu olması ve bebeğin iniş pozisyonunun çok iyi olması durumunda epiduralsiz doğum tercih edilir.

Yakın zamana kadar en sık yapılan doğum yöntemiydi. Ancak, son zamanlarda tıbbın gelişmesi ve olası riskleri en aza indirmek için epiduralsiz doğum daha az tercih edilmektedir.

Epiduralsiz Normal Doğum 2

Normal doğum günümüzde iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Birincisi, hem kendisini, hem de bebeğini düşünen anneler için epidural anestezi ile normal doğumdur. En sık tercih edilen bu yöntemdir. Çok kolay, sağlıklı ve acısızdır. Anne adayı doğum sancılarını hissetmez ve kolay bir şekilde doğum tamamlanır. Bazı yan etkileri olabilmektedir.

Doğum sonrasında ani tansiyon düşmesi, mide bulantısı ve şiddetli baş ağrıları epidural doğum sonrasında görülen yan etkilerindendir. Anne adaylarının ve bebeğin sağlığı, annenin doğum sonrası günlük yaşama daha hızlı geçebilmesi ve bunun gibi nedenlerden dolayı en sağlıklı olanı epiduralsiz normal doğumdur. Uzmanların en sağlıklı doğum yöntemi olarak ifade ettiği epiduralsiz normal doğumun pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir.

Epiduralsiz Normal Doğum 3

 • Anne adayı normal doğum sonrasında çok hızlı iyileşir ve hayata döner.
 • Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler çok daha sağlıklı olacaktır. Küvezda az bir süre kalmaları yeterli olacaktır.
 • Annenin günlük hayata çok hızlı dönebilmesi bebeği ile daha fazla ilgilenebilmesine yardımcı olacaktır.
 • Anestezi özellikleri olan ilaçların kullanılmaması anne üzerinde olası yan etkileri yok eder.
 • Normal doğum bebeğin bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Ağız yolu ile bazı bakterileri alıyor olması, bağışıklık sisteminin güçlü olmasına etkendir.
 • Hormonal dalgalanmaların daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle normal doğum yapan annelerin bebekleri endorfin hormonunu daha fazla salgılar ve bu durum bebek için sağlıklıdır.
 • Hastaneden taburcu olma süresi çok kısadır.
 • Kanama ve enfeksiyon riski çok azdır.
 • Sezeryana göre çok daha az ağrılıdır.
 • Ölüm oranı daha azdır.
 • Bu ve bunun gibi daha pek çok avantajı vardır. Ancak, doğum ağrılarının çok fazla hissedilmesi, vajina bölgesine kesi uygulanması, sürekli ıkınmak ve zorlanmak ve bazı vajinal problemler yaşamak normal doğumun olası riskleri arasında yer almaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/epiduralsiz-normal-dogum/