Eritrosit Nedir, Eritrosit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Eritrosit nedir, kanda hareket halinde bulunan ve insan hayatı için önemli olan gaz alışverişi vazifesini yerine getiren eritrositler, çoğunlukla kırmızı kan hücreleri olarak bilinirler. Eritrosit ne demek denildiğinde en açıklayıcı ve net tabir kırmızı kan hücreleri olmaktadır. Kırmızı renkte olan eritrositler hemoglobin adı verilen proteinlerden oluşurlar. Hemoglobin kırmızı demirden oluştuğu için eritrositler de bu renktedir.

Eritrosit Nedir, Eritrosit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kırmızı kan hücreleri yaklaşık olarak 270 milyon hemoglobin molekülünü barındırır.  Bu kan hücreleri yuvarlak formdadır ve ortalarında delikleri vardır. Adeta donuta benzeyen kırmızı kan hücreleri, bu şekilleri sayesinde yüzeylerinde oksijen molekülü taşıyabilirler. Yapıları esnek olduğu için de kanda hızlı bir şekilde hareket edebilir ve ulaşılması güç yerlere esnek yapıları sayesinde girebilirler. Bu hücrelerin, vücudun her yerine rahatça ulaşabildiğini söylemek mümkündür.

Eritrosit kemik iliğinde üretilir ve buradan kana karışır. Yaklaşık olarak 7 günde üretilirler. Kırmızı kan hücrelerinin ortalama 4 aylık bir yaşam süreleri vardır. 4 ay sonunda vücut tarafından parçalanırlar.

He soluk alışımızda oksijeni diğer hücrelere besin ve enerji olarak taşırlar. Sağlık için zararlı olan karbondioksiti de nefes verirken dışarı taşırlar.

Eritrosit Yüksekliği

Bazı hallerde eritrosit yüksek çıkması durumu ile karşı karşıya kalınabilir.

 • Kırmızı kan hücreleri yani eritrositler, kap problemi yahut akciğer problemi yüzünden oksijen, dengelemek adına artabilirler.
 • Yüksek rakımlı bölgelerde eritrositler, oksijeni dengelemek için artabilirler.
 • Kemik iliği de herhangi bir problemden ötürü fazlaca üretim yapabilir.
 • Böbrekler fazla protein salgıladığında da eritrosit artabilir.
 • Eritrositlerin oksijen taşıma kapasitesi düştüğünde de, sayılarında artış meydana gelebilir.
 • Karbonmonoksit zehirlenmeleri, kalp hastalıkları, dehidrasyon, kalp krizi, böbrek kanseri, böbrek nakli, uyku apnesi gibi durumlar da eritrosit yüksekliğine sebebiyet verebilir.
 • Eritrosit yüksekliği zor tespit edilen bir durumdur. Hekimin yapacağı bazı testler sonucunda şans eseri ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği de eritrosit yüksekliği sebepleri arasında gösterilebilir.
 • Eritrosit Nedir, Eritrosit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 2 1

  Eritrosit belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

  Nefes kesilmesi, yorgunluk ve bitkinlik, oksijen azlığına bağlı konsantrasyon düşüklüğü, kaslarda zayıflık ve hızlı kalp atışı.

  Eritrosit Düşüklüğü

  Eritrosit yahut RBC olarak da bilinen kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar, vücudun her noktasına oksijen taşımakla yükümlü hücrelerdir. Bu sebeple de alyuvarların düşüklüğü çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Vücuda alınan oksijen miktarı kırmızı kan hücreleri tarafından belirlenir. Akciğerlerdeki oksijen kandaki hemoglobinle bağlanır ve vücuda yayılır.

  Eritrosit düşüklüğü nedenlerine göz atacak olursak; en yaygın sebep anemidir. Anemi, yani kansızlık genellikle folik asit eksikliği, demir eksikliği yahut B12 eksikliği sebebiyle ortaya çıkar.

  Kırmızı kan hücresindeki düşüklüğün başka sebepleri de vardır. Bunlar; kemik iliği hastalıkları, plazma hücrelerinin kanseri, kanser ya da kan kanseri, bir çeşit hormon olan eritropoietin eksikliği, kalp damarı hasarları, aşırı kan kaybı, kan nakli sebebiyle alyuvar yıkımı yahut çökelme,  yetersiz beslenme, B6, B12 vitaminleri, bakır, demir, folik asit eksikliği, kemoterapi ilaçları ve hamilelik olarak sıralanabilir.

  Eritrosit Nedir, Eritrosit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 3

  Eritrosit düşüklüğü belirtileri olarak halsizlik, solgun cilt, çarpıntı, nefes darlığı, kolay yorulma, saç dökülmesi ve kalp problemlerinde artış da sayılabilir.

  Eğer anemi uzun sürerse, bünye bu duruma alışacağı için herhangi bir olumsuzluk hissedilmez; ama eğer bu durum birden ortaya çıkarsa belirtiler de kendini hızlı bir şekilde ortaya koyar.

  Eğer sürekli güçsüzlük ve bitkinlik hali, baş dönmesi ve sersemleme, çarpıntı, hızlı kalp atışı, nefes darlığı, nefes almada güçlük ve göğüs ağrısı görülüyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

  İdrarda Eritrosit Nedir?

  Eritrositin kırmızı kan hücresi demek olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. İdrarda eritrosit görülmesi, çoğu kez idrara kan karıştığı anlamına gelir. Ama bu durum bazen çoğu kez mikroskop altında teşhis edilebilir. İdrarda eritrosit görülmesi basit bir sebepten kaynaklandığı gibi, tehlikeli bir durumu da haber veriyor olabilir. Bu sebeple muhakkak bir hekime danışmak gerekir.

  İdrarda eritrosit görüldüğünde karın ağrısı, idrarı tam boşaltamama, yüksek ateş, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma, böğür ağrısı da hissedilebilir.

  Hematuri de denilen idrarda eritrosit yüksekliği sebepleri arasında; iltihaplar, böbrek taşları; penisilin, aspirin, heparin, warfarin gibi bazı kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı psikiyatrik ilaçlar, bazı kanser ilaçları, ağır egzersizler yapmak, yoğun cinsel aktivite, adet görmek, prostat bezi büyümesi, prostat iltihabı, yaralanmalar, idrar yolu tümörleri, virüse bağlı iltihaplanmalar, kanın damar içinde pıhtı atması gibi durumlar sayılabilir.

  İdrarda eritrosit yüksekliği belirtilerine gelince; zayıflama, ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma ve ağrı; sırt, kasık ve boyun ağrısı gibi şikayetler sıralanabilir. İdrarda eritrosit yüksekliği tedavisi olarak çoğunlukla antibiyotikler kullanılmaktadır. Günde en az 2-3 litr su tüketilmelidir.

  Eritrositlerin kana karışmasına hematüri dendiğini belirtmiştik. Böyle bir durum ortaya çıktığında idrar rengi gözle görülecek kadar kırmızı yahut pembe olur. Bazen de mikroskobik incelemede kan görülür. İdrarda kan bulgusu, basit bir sebebe bağlı olarak gelişebildiği gibi, ciddi bir patolojinin de göstergesi olabilir.

  İdrarda kan görülmesi; böbrek ve mesane yolları enfeksiyonlarına; böbrek, mesane ve idrar yollarında tümörlere, çeşitli travmalara, bazı ilaçların kullanımına ve aşırı egzersiz gibi durumlara bağlı olarak gelişebilmektedir.

  Hematüri durumunda iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ateş, idrar sırasında ağrı ve yanma, kasıklarda, sırtta ve böğürde ağrı gibi durumlar görülebilmektedir. Ama bu şikayetler her zaman ve herkeste cereyan etmez.

  Eritrosit Süspansiyonu

  Eritrosit süspansiyonu, plazmasının ¾’ü alınmış kandır. Yani eritrosit süspansiyonu tam kandan plazmanın uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Akyuvardan arındırılmış, sadece alyuvar içeren kan anlamına da gelir. Normal ünite kandan daha pahalıdır.

  Eritrosit Nedir, Eritrosit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 4

  Rengi siyaha yakın bordodur. Eritrosit süspansiyonu, daha çok orak hücreli anemi hastaları tarafından tüketilir. Böle bir hastaya 3-4 ünite yıkanmış eritrosit vermek, adeta hayat vermek demektir. Kan kaybı replasmanlarında çoğunlukla eritrosit süspansiyonu tekniğinden faydalanılır.

  Modern kan bankacılığında tam kan kullanımı neredeyse hiç kalmamıştır. Bunun yerine kanın içinde bulunan maddeler yahut hücreler ayrıştırılarak hastalara verilmektedir. Bu şekilde hem kan israfı önlenmekte, hem de hastalara sadece ihtiyaç duydukları kan verilebilmektedir.

 • Eritrosit süspansiyonu 250- 300 ml’dir.
 • Eritrosit süspansiyonu kan verme seti ile gönderilir. Hekim lökosit filtresi kullanılmasını gerek görüyorsa, kullanılır. Filtrelenmiş ürünlerde yeniden lökosit filtresi kullanılmasına gerek duyulmaz. Her ünite kandan sonra kan verme seti değiştirilir. Eritrosit süspansiyonu, soğutucudan çıktıktan sonra ilk 30 dakika içinde transfüzyona başlanmalıdır. 30 dakika içinde kullanılmayan ürünler transfüzyon merkezine gönderilir.
 • Eritrosit süspansiyonunun bulunduğu torba setlenmeden evvel 2 dakika boyunca yavaş bir şekilde alt üst edilmelidir.
 • Süspansiyon 1ila 3 saat içinde hastaya verilmelidir. 4 saat boyunca kullanılmayan eritrosit süspansiyonu hastaya kesinlikle verilmemelidir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/eritrosit-nedir-eritrosit-yuksekligi-ve-dusuklugu-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir/