Erkek Saç Dökülmesi

Erkeklerin en büyük endişelerinden birisi de saç dökülmesidir. Erkeklerin çok büyük bir kısmında görülen Androgenetik Alopesi, yani erkek tipi saç dökülmesinin kalıtsal bir hassasiyet nedeniyle oluştuğu bilinmektedir. Erkeklerin çok büyük bir çoğunluğunda görülen erkek tipi saç dökülmesi beyaz ırkta, diğer ırk erkeklerine göre daha fazla görülüyor. Erkek tipi saç dökülmesinde alın saç sınırından başlayarak başın tepe kısmında saç kaybı yaşanır ve bu saçsız bölge giderek büyümeye başlar. İlerleyen safhada başın ön ve üst bölümündeki kelleşen bölgeler birleşir ve tepe kısmı iyice saçsızlaşır. Son aşamada ise başın yalnızca yanları ve arka taraf saçlı olarak kalır.

Saç dökülmesi erkekler için en büyük kabuslardan birisidir. Erkek tipi saç dökülmesi erkeklerin %50’sinde yaklaşık olarak 50 yaşına kadar görülmektedir.

Erkek Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkeklerdeki saç dökülme problemi çoğunlukla genetik faktörlere dayalıdır. Erkeklerdeki saç dökülmesi problemi anne ve babanın akrabalarından kaynaklanmaktadır. Yani bu sorun çoğunlukla genetik kökenlidir. Eğer bir erkeğin anne ve babasında saç dökülmesi gibi bir problem yoksa, ailenin daha dipteki bireylerinden bu geni alma olasılığı vardır. Eğer bir erkekte saç dökülmesine sebep olan genler varsa, ne kadar önlem alırsa alsın saçlarını kaybetme ihtimali yüksektir. İşte böyle genetik faktörlere bağlı erkek saç tipi dökülmesini önlemenin ne yazık ki çaresi yoktur.

Erkeklerdeki saç dökülmesi çoğunlukla testosteron hormonundaki değişikliklerden köklenmektedir. Netice olarak, erkek tipi saç dökülmesi genetik kodlara ve hormonlardaki değişimlere bağlı olduğu için engellenememektedir. Ama belki alınacak birtakım önlemler sayesinde saç dökülmesi yavaşlatılıp daha ileri tarihlere ertelenebilir.

Erkeklerin vücudunda bulunan erkeklik hormonlarından birisi olan DHT, yani Dihidrotestosteron hormonu, hem ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel gelişimler açısından oldukça mühim işlevlere sahiptir, hem de yaşı ilerleyen erkeklerde ilk telaffuz edilecek saç dökülme sebebidir. DHT’nin kıl köklerindeki faaliyetleri saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda var ki; zeytinyağı, badem yağı, yılan yağı, sarımsak gibi maddeler saç dökülmesini tamamen engellemez.  Evet belki bir miktar fayda sağlayabilir, saçlardaki dökülmeyi bir nebze yavaşlatabilir ama tamamen engelleyeceği söylenemez.

Pek çok erkeğin sıkça yaptığı şeylerden birisi de saçları kazıtmaktır. Bu da en büyük yanılgılardan bir tanesidir. Kafayı kazıtmanın, saçların gürleşmesine hiçbir katkısı yoktur.

Saç şekilllendirici köpükleri jöleler, spreyler ve buna benzer saç ürünlerinin saçlara zarar verdiği, saçların dökülmesine neden olduğu söylense de bunu kanıtlayan bir çalışma yapılmamıştır. Bu tarz ürünler saçlara bir miktar zarar verebilir belki ama saçların dökülmesine sebep olduğunu söylemek yanıltıcı olur.

Saç dökülmesini durdurduğu söylenen şampuanların da ne yazık ki böyle bir etkisi yoktur. Saçlarda çok kısa bir süre duran şampuanın saç dökülmesini durdurması beklenemez.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi 1

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi uzun sürer ve zor bir süreçtir. Sonuç almak için bir kaç ay uğraşmak yeterli gelmez. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi, belki de bir ömür boyu sürmesi gereken tedavidir. Kullanılan ilaçlar ve destekleyici ürünler bırakıldığında sürecin başına geri dönmüş olursunuz.

Saç dökülmesi için üretilen ürünlerde kullanılan bir madde Procapil, DHT hormonu üzerinde etkili olduğu bilinen bir maddedir. Saç köklerini uyarır ve saç dökülmesine sebep olan DHT’nin oluşumunu önler. Kullandığınız ürünlerde Procapil varsa, saç dökülmesi kalıtımsal temelli olsa bile %92 oranında durdurulabilir.

Finasterid maddesi de DHT hormonunu baskılar. Finasterid %70 oranında etkilidir. Ve cinsel isteksizlik yaptığı da bilinmektedir. Bu sebeple Procapil maddesi kadar yaygın kullanılmaz.

Saçların dökülmesi durdurulduktan sonra, sıra gelir yeni saç çıkarmaya. Saç üretimini destekleyen ürünlerin kullanımı ile, kaybedilen saçların yerine yenilerinin konulması sağlanacaktır.

Bir B7 vitamini  olan Biotin, saçların daha gür ve kaliteli çıkmasını sağlayacaktır. Biotin bir etken maddedir. Tablet olarak üretilen biotinler kullanılabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi için şampuan önerisi isteyen, şampuanlardan medet uman, piyasaya yeni sürülmüş her yeni saç çıkarttığı iddia edilen şampuanı alan ve kullanan kişilerdenseniz, üzülerek belirtmeliyiz ki, bu tür şampuanlar ticari bir pazarlama harikasıdır. Hiç bir şampuanın dökülme durdurucu ve yeni saç çıkartıcı etkisi yoktur. Şampuanın saçta çok az durduğu da düşünülürse, bu konuda etkili olamayacağı da kanıtlanmış olur. Şampuan saç tellerini etkiler, saç köklerini değil. Dolayısıyla hiçbir şampuan saçlara zarar da veremez, dökülme anlamında fayda da sağlayamaz. Bu sebeple saç dökülmesini engellediği iddia edilen şampuanlara boşu boşuna tonlarca para dökmeyin deriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/erkek-sac-dokulmesi/