Erkeklik Hormonu Nedir, Erkeklik Hormonu Ne İşe Yarar, Testosteron Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Erkeklik hormonu, erkeklerde salgılanan en önemli seks hormonu testosterondur ve günde 5 ila 6 mg civarında üretilir. Erkeklik hormonu nedir sorusuyla giriş yapacak olursak, yanıt ne olur bir bakalım. Sakal ve bıyık çıkması, kıllanma, seste kalınlaşma, penis ve testiste büyüme, kasların gelişmesi, boyun uzaması testosteron sayesinde olur.

Erkeklik Hormonu Nedir, Erkeklik Hormonu Ne İşe Yarar, Testosteron Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Cinsel istek denilen libido ve ereksiyon oluşumunda da testosteronun etkisi büyüktür. Yetişkin yaşlarda testosteron hormonu sprem üretimine, erkek tipi saç şekline ve kas-kemik kitlesinin oluşmasına katkıda bulunur. Testislerde üretilen testosteron hormonu çok az miktarda da adrenal yani böbrek üstü bezlerde üretilir. Kadınlarda da eser miktarda testosteron üretimi vardır. Kadınlarda erkeklik hormonu yumurtalıklardan salgılanır.

Normal yetişkin bir erkekte total testosteron düzeyi 3-10 ng/ml arasındadır ve en yüksek düzeyde olduğu saatler sabah saatleridir.

Erkekte testosteron hormonu azlığı durumu ereksiyonda bozulmaya, seks isteğinde azalmaya, sperm sayısının azalmasına, çocuk sahibi olma yeteneğinde azalmaya ve memelerde büyümeye neden olur. Bazı erkeklerde sıcak basması, gece terlemeleri, yapılan işe konsantre olamama, uyku bozuklukları, yorgunluk, kolesterolde artış gibi şikayetler de görülebilir.

Erkeklik Hormonu Nedir, Erkeklik Hormonu Ne İşe Yarar, Testosteron Hakkında Bilmek İstedikleriniz 1

Testosteron eksikliği uzun bir zamana yayılan erkeklerde ise vücut kıllarında ve kas kitlesinde azalma, ciltte kuruluk, kemiklerde erime, testislerde küçülme ve yumuşama görülebilir. Testosteron eksikliği genç erkeklerde görüldüğünde ise vücut kıllarında gelişme olmaz, kaslar gelişemez, testisler ve penis büyümez.

Testosteron hormonunuz düşükse erkeklik hormonu artırmak için sert antrenman yapabilir, fazla kilonuz varsa kilo verebilir, daha fazla miktarda BCAA tüketebilir ve zeytin, avokado, otçul hayvanların etleri, organik tereyağı, fıstık ve katkısız fıstık ezmesi gibi kaliteli yağlardan tüketebilirsiniz.

Erkeklik hormonu artırmak için ayrıca stresten uzak durmak, yeterli D vitamini ve çinko almak, ayrıca şekeri azaltmak gerekir.

Erkeklik Hormonu Nedir, Erkeklik Hormonu Ne İşe Yarar, Testosteron Hakkında Bilmek İstedikleriniz 3

Erkeklik hormonu tedavisine gelecek olursak, testosteronu düşük olan kişilere testosteron, yani erkeklik hormonu ilaçları verilir. Bu ilaçlar ya iğne ya hap ya da bant şeklindedir. Erkeklik hormonu tedavisinde egzersiz yapmak da kas gelişimini artırır.

Hekim gerekli tetkiklerden sonra hastanın ihtiyacına göre uygun düşecek tedavileri uygulayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/erkeklik-hormonu-nedir-erkeklik-hormonu-ne-ise-yarar-testosteron-hakkinda-bilmek-istedikleriniz/