Erken Gebelik Belirtileri

Bebek sahibi olmak isteyen, bunun için çabalayan ya da tedavi gören anne adayları hamilelik ile ilgili tüm detayları bilmek ister.

Hamile kalmadan önce gebelik için gerekenleri araştıran bayanlar, dikkat edilmesi gerekenleri uyguladıktan sonra kendilerinde her hangi bir hamilelik belirtisi olup olmadığı konusunda bireysel kontrollerine başlarlar. Bu bireysel kontrollerinde ilk dikkat etmeleri gereken en erken gebelik belirtileri,  konusunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hamilelik, cinsel birleşmeden sonraki ilk haftalarda oluşur. Yumurtanın döllenmesi ile birlikte hormonal değişimlerin başlaması anne adayında gebelik belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar diye merak edenlere ilk bir haftada belirtilerin ortaya çıkabileceği bilgisini verebiliriz. Erken gebelik belirtileri adı verilen bu maddeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Adet gecikmesi: Düzenli adet görüyorsanız ve beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, hamile olabilirsiniz. Eğer adet tarihiniz geçtikten sonra normalde olduğundan daha açık renkli bir kanama yaşandığında da yüksek ihtimalle gebelik var demektir.
 • Baş ağrısı: Kan basıncının değişmesi ile gebeliğe bağlı baş ağrısı yaşanabilir.
 • Mide bulantısı: Gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alan mide bulantısı, ilk 3 hafta içinde yükselen progesteron ve östrojen hormonlarının seviyesine göre değişebilir. Bazı anne adayları neredeyse hiç mide bulantısı yaşamazken, bazı anne adaylarında şiddetli bulantılar yaşanabilir.
 • Göğüslerde hassasiyet: Hamileliğin ilk belirtileri arasında sayılan göğüslerde şişlik, ağrı ve hassasiyet daha çok ilk haftalarda ortaya çıkar. Bazı gebeliklerde anne adayları ilk haftalarda şişen göğüslerine dokunmakta bile zorlanabilirler.
 • Erken Gebelik Belirtileri

 • İştahta değişmeler: Hamilelikten hamileliğe değişen bu maddede kimi anne adaylarının iştahları artarken, kimi anne adaylarının iştahında azalma meydana gelebilir. Bu iştah artışı ya da azalmasına paralel olarak kiloda da değişiklikler söz konusu olabilir.
 • Sancı: Regl döneminde yaşanan sancılara benzeyen ancak aynı olmayan sancılar gebelik belirtileri arasında sayılır. Sancı ile birlikte sütümsü beyaz akıntılar başlayabilir. Kokulu ve kaşıntılı olmadığı sürece normal olan bu akıntılar, kaşıntılı ya da ağrılı olduğunda doktora başvurulması gerekir.
 • Yorgunluk: Hamilelik boyunca değişen hormonlar nedeni ile anne adayları normalden daha fazla yorulup kendilerini daha güçsüz hissedebilir. Sürekli uyumak isteyen ve halsizliği yüksek seviyede olan anne adayları bunu en çok ilk haftalarında hissederler.
 • Erken Gebelik Belirtileri 1

 • Koku hassasiyeti: Gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alan koku hassasiyeti, anne adaylarının özellikle yemek kokularına karşı aşırı hassaslaşmasına neden olur. Bu hassasiyet kimi zaman iştah artmasına neden olurken, kimi zamansa iştah azalmasına neden olabilir.
 • Sık idrara çıkmak: Normal idrara çıkma sayısından daha fazla idrar ihtiyacı duyulması gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Bu belirti 9 aylık gebelik boyunca devam eder.
 • Vücut ısısının değişmesi: Rahimde gebeliğin oluşmaya başlamasıyla metabolizmada birçok değişim meydana gelmeye başlar. Bunlardan biri de vücut ısısındaki değişikliklerdir. Vücut ısısında meydana gelen, ateşlenmiş hissi yaratan artışlar da yine hamilelik belirtileri arasında yer alır.
 • Duygusal değişiklikler: Gebelik boyunca duygusal dalgalanma yaşayan anne adaylarının en çok duygusal değişimi gebeliğin ilk haftalarına denk gelir. Normal tepkilerden daha abartılı ve daha uzun süreli tepki veren anne adayları bazen verdikleri tepkilere kendileri de şaşırabilir.
 • Erken Gebelik Belirtileri 2

 • Kabızlık: Gebelikta yükselmeye başlayan progesteron seviyesi, kabızlığa sebep olabilir. İç organlardaki besin akışını yavaşlan bu hormonun etkisini azaltmak için bol bol su içilip egzersiz yapılması ve lifli gıdalar ile beslenilmesi gerekir.
 • Erken gebelik belirtileri nelerdir ve erken gebelik belirtileri ne zaman başlar sorularına kısaca yanıt verdiğimiz konumuzda yer alan bilgiler genel bilgilerdir. Bu bilgiler her hamilede ya da her hamilelikte değişebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/erken-gebelik-belirtileri/