Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapları, hormon içeren haplardır. Bu nedenle doğru kullanılsa bile yan etkileri meydana gelebilir. Bu yan etkiler kalıcı etkiler değildir ancak kişinin rahatsız olmasına neden olur. Bu konumuzda sizlerle ertesi gün haplarının yan etkileri konusunda genel bilgileri paylaşacağız.

Bu yan etkilerin bazıları sadece ertesi gün haplarına özelken bazıları genel olarak bütün ilaçlarda görülen yan etkilerdir.

Doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları hormon içerir. Kadınsal hormonlar olan östrojen ve progesteron hormonlarını içeren bu hapların zaman zaman yan etkileri ortaya çıkabilir. Çok şiddetli olmadığı sürece normal karşılanan bu yan etkiler, aniden ve kişiyi çok rahatsız edecek derecede olduğunda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.

Ertesi gün haplarının yan etkileri hakkında en merak edilen soru ertesi gün hapı yan etkileri kaç gün sürer sorusudur. Bu soru, ilk kullanımları olan bayanların daha fazla aklına takılır. Genel olarak ertesi gün haplarının yan etkileri kullanıldığı ay ortaya çıkar. Daha sonra bu etkiler yok olur. Ertesi gün haplarının genel yan etkilerini şu şekildedir.

 • Lekelenme şeklinde kanama
 • Damla damla kanama
 • Gözlerde ışığa karşı hassasiyet
 • Baş bölgesinde şiddetli ağrı
 • Adet düzensizlikleri
 • Adet miktarında belli olacak şekilde azalma
 • Adet kanamasında gecikme
 • Mide bulantısı ve zaman zaman kusma

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri 2

Bu belirtiler sadece ertesi gün haplarının kullanımına bağlıdır. Bir de ertesi gün hapı kullanımına bağlı olmayan, her hangi bir hap kullanımı sonrasında ortaya çıkan yan etkiler de görülebilir. Ayrıca diğer hormon içeren hapların da neden olduğu yan etkiler mevcuttur. Hormonal haplarda görülen yan etkiler şu şekildedir.

 • Göğüslerde dolgunluk, şişkinlik
 • Şişkinlik ve dolgunluğun sonucu olarak ortaya çıkan ağrı
 • Memelerde hassasiyet, sızı
 • Şiddetli baş ağrısı, özellikle migreni olan kadınlarda migren atağı

Bu yan etkiler, hormon içeren tüm haplarda görülebilir. Kullandığınız ilacın yan etkileri konusunda en doğru bilgileri, ambalaj içinde yer alan prospektüsten alabilirsiniz. Bu kağıtlarda hapın kullanımı, etkileri ve yan etkileri hakkında detaylı bilgilere yer verilir.

Ertesi gün haplarının yan etkileri hakkında merak edilenlerden biri de ertesi gün hapı adeti geciktirir mi sorusudur. Genel olarak bu haplar adet gecikmesine neden olabilir. Günümüzde en fazla kullanılan ertesi gün hapı olan Ella adet gecikmesi yapan bir haptır. Kullananların büyük kısmı bu ertesi gün hapını kullandıktan sonraki ay adet gecikmesi yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ancak sonraki aylar her hangi bir yan etki görülmemiştir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Adet gecikmesi, ertesi gün hapları ya da doğum kontrol haplarının büyük kısmında görülür. Bu yan etkinin dışında her hangi bir farklı etki görülmesine karşı kullanıcının dikkatli olması gerekir. Örneğin Ella ertesi gün hapı kullanan bir bayanda adet gecikmesinin yanında başka belirtiler de ortaya çıkabilir. İlaç ile verilen Ella prospektüs kağıdında belirtilen yan etkilerin dışında etkilerse başka sorundan kaynaklanabilir.

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında ortaya çıkabilen ya etkiler aynı zamanda gebelik belirtileri olarak da bilinir. Bu nedenle hastanın gebelikten mi yoksa hapın yan etkisinden mi bunu yaşadığını anlaması için doktor kontrolüne ihtiyacı vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ertesi-gun-hapi-yan-etkileri/